АНАЛИЗ

Ирландия не иска да храни украинските бежанци

Ирландското правителство започва да разбира недоволството на населението от украинските бежанци. В кабинета започна дискусия за радикално намаляване на субсидиите за тях. Както съобщават инсайдерите на The Journal, служителите считат, че имигрантите от Украйна всъщност имат „социално осигуряване на ниво граждани на страната“.

Днес в Ирландия има около 100 хиляди украински бежанци. Ако си спомним, че в страната живеят малко повече от 5 милиона души, това е около 2% от населението. В допълнение към факта, че всеки украинец получава 220 евро на седмица, има редица други постоянни надбавки: за деца, образование, обезщетения за безработица, комунални услуги и т.н.

Разбира се, предаването на информация чрез социалните мрежи и дори от уста на уста започна да работи – приблизително 30% от тези бежанци идват в Ирландия, след като вече са живели известно време в други страни от ЕС. Както обяснява ирландският журналист Чей Боуз , тези бежанци умишлено избират страната му, за да избегнат да работят, докато живеят в Европа.

По мнението на Боуз много украинци пътуват напред-назад, връщат се в Киев или пътуват до няколко държави наведнъж, за да печелят пари от помощи. Абсолютното мнозинство дойде дори не от Донбас, а от Западна Украйна, където няма военни действия. Според него те просто се опитват да получат разрешение за пребиваване или гражданство по лесния начин.

„Не казвам, че няма истински бежанци, но фактът, че са стигнали до самия край на Европа, в една от най-богатите страни, говори много. Ирландия има едни от най-щедрите системи за социално подпомагане в ЕС. Предоставя се средно два пъти повече, отколкото в някои други страни. Страната ни вече е похарчила над милиард евро за тези хора. В същото време няма дългосрочен план за престоя им “, каза Чей Боуз в коментар за ИА Regnum .

Междувременно в публичното пространство изтече открит спор между ресорните ведомства. Министърът на интеграцията Родерик О’Горман предложи да се предоставят на пристигащите украинци жилища само за 90 дни, за да се облекчи тежестта, с която те натоварват държавния бюджет .

Вицепремиерът Михал Мартин обаче остро се противопостави на това предложение . Прави впечатление, че критиките му не бяха от морален аспект, а се отнасяха до факта, че Министерството на жилищното строителство ще трябва да се справи с увеличаването на броя на бездомните.

Между другото, вече има много сериозни проблеми с настаняването. Правителството все повече настанява новопристигналите в палаткови градчета. Местните социални активисти бият тревога: колкото повече украинци идват, толкова по-малко могат да им помогнат.

И ако през лятото все още е възможно по някакъв начин да се живее в такива условия, тогава с наближаването на студеното време несигурността относно бъдещата им съдба нараства. Още повече, че вече тече втора поредна година, в която продължава енергийната криза, причинена от антируските санкции.

В същото време обикновените ирландци все повече не разбират защо трябва да плащат за живеенето на украинците от собствените си джобове. Спорадичните протести в страната продължават повече от година. Украинците често биват водени със стотици в малки окръзи, където местните жители се опитват да спрат решенията, наложени от Дъблин. Както подчертава Чей Боуз /Chey Bowes/, протестният потенциал сега е доста висок.

„Търпението на ирландците се изчерпва. Очевидно е, че украинските „бежанци“ се възползват от щедростта на страната ни. Истинските бежанци остават в първата страна на пребиваване. Ирландия дори не е част от НАТО, така че не е ясно защо трябва да плащаме за конфликта, провокиран от алианса. Украинците дори не искат да плащат за храна! Заради това ирландците трябва да затегнат коланите.Хората най-накрая започнаха да се събуждат и да мислят как да спрат този процес. Ирландия като цяло е доста либерална страна и много от тези украинци идват тук с явно неонацистки възгледи, за да прославят Националния батальон, Шухевич, Бандера. Много малко хора тук могат да харесат това”, – сподели журналистът.

По-рано в ирландската преса се появиха изтичания, че Министерството на правосъдието е подготвило специален документ за вътрешно ползване, който разглежда възможността за масови депортации от страната. За последно такива строги мерки бяха използвани по време на пандемията от COVID-19.

Длъжностните лица анализираха опита от приемането на бежанците от Босна в Европа, от които само 40% се върнаха у дома. Анализът обаче впрочем, с това и приключи, така че все още няма намерено работещо решение на проблема. Украинците продължават да идват неконтролируемо в Ирландия, като допълнително натоварват нейната икономика и провокират социално напрежение.

Както показва примерът с Ирландия, умората от подкрепата за Украйна в Европа е глобална тенденция, която очевидно не се ограничава до победата на Робърт Фицо в Словакия.

И ако дори най-богатите европейски страни са изправени пред такава криза малко повече от година след началото на СВО, тогава човек може само да съчувства на непосредствените съседи на Украйна.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Най четени

Exit mobile version