Част от интервюто на Христо Алексиев, вицепремиер с ресор икономика, министър на транспорта и шеф на кризисния щаб по енергетика. Автор: Марияна Бойкова.
– Какво имате предвид?
– Имам предвид тезата, че отнякъде трябва да се взема газ, но не трябва да е от “Газпром”. Не мога да разбера къде е логиката на тези, които скандират и протестират срещу договора с “Газпром”.
Ние пак получаваме руски газ през посредници, през Гърция и други дружества, собственост на “Газпром”, която печели повече от тази ситуация. Те за какво скачат, че в момента захранваме все повече режима на Путин? За “Газпром” ще е неизгодно да се възстанови спреният договор. Ние не говорим, че ще подписваме нов, искаме да си вземем количествата по този, който имаме. Работодатели, синдикати, браншови организации казват, че ако отидем на цена над 250 лв., губим конкурентоспособност, определени предприятия ще затворят.
Какво се случва до момента – чрез неадекватни публични политики започва да расте цената на енергоресурсите, инфлацията, примесено с определени схеми, от които някой печели. И после, за да не недоволстват хората – ето ви компенсации. Като се направи тази схема с газ и вземем по-скъпия заради геополитика, бизнесът пак ще иска компенсации. Откъде ще платим?
– Не се ли притеснявате, че ще ви обвинят в проруски настроения?
– Техните са проруски. Тази схема, която работи в момента, е удобна за “Газпром”, защото печели повече. Никъде не им виждам логиката. Тя може би е в някои частни интереси, но няма заради тях да плащаме повече.
– Може би във факта, че до 27 април над 70% от доставките бяха руски газ, а десетилетие говорим за диверсификация.
– Аз смятам, че договорът с “Газпром” не трябва да се подновява.
Да, трябва да има дългосрочни договори за доставки на втечнен газ, но това решение не може да го вземе служебно правителство. Ние може би ще обявим търг за дългосрочни доставки на LNG, но ще оставим редовното правителство да вземе решение. Защото за бизнеса е важно освен добри цени да има предвидимост и сигурност на доставките.
– Освен тези 1 млрд. куб. м по 25-годишния договор азерският газ ще се увеличи ли?
– Водят се такива разговори. Ще видим какъв ще е резултатът. Каквото и да се договорим, то ще бъде допълнително и няма да засегне дългосрочния договор.
– Какви са целите на кризисния щаб? Как ще се изкара зимата, ако са високи цените на газа?
– Ако цената на газа не е добра, то и цената на парното ще е висока. И заради ниските цени на тока за домакинствата част от тях ще минат на отопление с електричество. И какво ще се случи с електропреносната система?
Да не стане – за бога, братя, не ползвайте ток! Затова пак казвам, че с пазарни механизми трябва да се намали цената на газа, защото тя повлича много проблеми.
Липсва парламент и ние няма как да реагираме – ето, за електроенергията има компенсации, за газа – няма.
Една пазарна икономика не работи така, трябва да има равни условия за всички, а в момента няма.
Както и тези 25 ст. отстъпка на литър гориво. Какво става – Иван получава 50 лева и му даваме още 50 за компенсация, Георги – 500 лв. и му даваме още 50 лв.
Как в такава ситуация ще получим равни условия и справедливост? Този грешен модел на компенсации отваря още повече ножицата на неравенствата.
А с компенсациите за електрическа енергия за бизнеса се получава парадокс – едно важно производствено предприятие и един копач на биткойни, чиито разходи са главно за еленергия, са компенсирани еднакво. Не искам да продължаваме този порочен модел с тези компенсации. По този път ние вървим уверено към увеличаване на данъците.
– Какви са мерките на вицепремиера по икономиката за решаване на тази кризисна ситуация?
– Стопиране на инфлацията, която се генерира тук в страната. За да се стигне до тази инфлация, има няколко причини – едната е структурата на икономиката, втората са неадекватни публични политики и третата – схеми от частен интерес.
– Все пак – мерките?
– Постигане на по-ниски цени на транспортната услуга, по-ниски цени на енергоносителите, нови логистични вериги за доставка на суровини, тъй като те са нарушени от войната в Украйна. Работим и за Дунав, говорили сме с Азербайджан и със съседни страни за подобряване на логистиката, сменят се и основните транспортни трансевропейски коридори. Но на първо място, връщане на икономическата логика на процесите в държавата и стопиране на тези процеси, които отварят ножицата между хората и бизнеса.
Едно към едно: “Български пощи” умишлено са водени надолу
– “Български пощи” се завърнаха в транспорта и съобщенията. Какво предприемате за това дружество?
– Отделянето на пощите беше изкуствено, за да не бъде обвинен предишният министър в конфликт на интереси, което е неработещо. Тя цялата политика в съобщенията е в МТС като законодателна, нормативна база и т.н. Но това, което успяха да направят, е да поставят “Български пощи” на колене. Да се надяваме, че това не е в защита на частните интереси на някого. Това също ще бъде проверено.
Хакерските атаки сринаха пощите до много незадоволително ниво. Да не говорим, че те имат по плана за възстановяване няколко важни проекта, които не са задвижени. Казвам го едно към едно – “Български пощи” умишлено са водени надолу. И там тече проверка, когато има резултати, ще ги съобщим.
– Бяха започнати процедури за купуване на нови влакове – по плана за възстановяване за над 1 млрд.
– В частта за транспорта планът за възстановяване и устойчивост беше направо подменен. Бяха включени проекти за жп линията Русе – Каспичан и терминал при Русе за сметка на проекта за тягови подстанции и изграждане на SKADA система (система за автоматично управление на влакове). Като цяло тези проекти щяха да доведат до спестяване на 20% електроенергия, което е особено актуално. Ще се опитаме това да го коригираме.