От къде краде лицето Борисов 1,5 млрд на година???
Откъде се пълни чекмеджето на Бойко? 1,5 млрд. на година ГЕРБ изписвали в „пътни ремонтчета” (ВИЖТЕ ШАШМАТА)
Ако още има неосветлени как и откъде се пълни с евро по 500 чекмеджето на Бойко Борисов, ето ви един жокер от Narod.bg – 1,5 милиарда лева са потъвали в „пътни ремонтчета” по времето на ГЕРБ. Всяка година.
„Ние обещахме във връзка с някои административни неуредици, във връзка с някои проблеми, които те имат с договора, наддоговорени суми и прочие, загубихме повече време отколкото предполагахме, но от вчера тези пари вървят към „Автомагистрали – Черно море“, надявам се днес те да си ги получат“.
Това заяви пред БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова по повод поредния обявен протест от „Автомагистрали – Черно море” пред министерството на регионалното развитие и благоустройството. Фирмата чака 9 млн. от дължимите от държавата 37 милиона лева.
„Става дума за едни фирми, които са работили по трасето на „Тракия“ Чирпан – Стара Загора и са получили договори за 200 млн. от нашата държава, а е имало осигурени само 59 млн. като финансов ресурс. Сега всички тези фирми се чувстват измамени“, каза още регионалният министър.
Според нея първата идея е била да се платят само заплатите и осигуровките на работниците, но се е оказало, че те имат и задължения към банки и т.н.
„Затова ние определихме тази сума, която е свръхтрудно да я намерим, да я осигурим и да я платим. Ако министерството имаше средства, ние отдавна щяхме да сме приключили този въпрос.
Нито регионалният министър има интерес да не се заплати работата на хората, нито служебното правителство, нито гражданите.
Но знаете, че бюджетът на АПИ беше изчерпан до 30 април, ние заварихме нула лева и много започнати обекти за милиарди, така че ние изпаднахме в страхотно затруднение“, припомни наследеното от ГЕРБ министър Комитова.
По думите ѝ почти всички ремонти, които са на стойност милиард и половина годишно в нашата държава, минават под прикритието не на основни ремонти, а на „ремонтчета”.
И допълни, че това означава, че милиард и половина даваме годишно за всички пътища, но когато те се повредят, няма фирма, която да носи гаранцията и няма отговорност да си поеме безплатно ремонта.
„Тази отсечка на стойност 200 млн., които казвам, че нямаме възможност да ги платим в момента, тъй като те трябва да се определят в бюджет, през Народното събрание и така нататък. Тя ще трябва да се заплати един ден на всичките 10 фирми, които са работили в тази отсечка.
Но тя е минала под параграф на някакъв текущ ремонт и поддръжка, поради което няма одобрен проект и няма разрешение за строеж, и няма Акт 16 за въвеждане в експлоатация“, каза регионалният министър.
Тя обясни още, че ще се платят от бюджета тези 200 млн. за ремонт, но ако възникнат повреди в следващите 5 или 10 години, ще се дадат нови милиони, за да се поправи отсечката.
„Няма гаранция, защото минава под думички „поддръжка“. Това е порочна практика, която се прави от години – тя е с цел уж по-бързо да се правят ремонтите, защото проектите до разрешение за строеж изискват време, но специално за Чирпан – Стара Загора имахме време да подготвим тези проекти“, смята Комитова.
Според нея такива основни тежки и скъпи ремонти трябва да се правят с технически проект, разрешение за технически строеж, с въвеждане в експлоатация и оттам нататък да тече гаранция. По думите ѝ тази практика за милиард и половина годишно поглъща много пари и създава продукт, в който няма никакво качество.