ПАРИ

Западът обеща да създаде нова световна валута

Съдейки по прогнозите на световните инвестиционни банки, предстоящата 2023 г. ще бъде годината на мечката. Както знаете, на фондовите пазари това емблематично животно символизира спада в цените на акциите.

Някои, особено в Русия, смятат, че борсите са само за спекуланти. Но това далеч не е вярно. Когато акциите падат, хората стават по-бедни, харчат по-малко, търсенето намалява и има голяма вероятност от рецесия. Намаляването на търсенето и съответно на приходите води до спад в печалбите, което може да провокира допълнителен спад на цените на акциите. И така в кръг. Какво прогнозират нашите западни „партньори“ догодина?

Банката на Америка и “Морган Станли” падат на американския фондов пазар. “Форд” обяви плановете си да съкрати 40% от служителите, “Амазон” вече извършва планирани съкращения. Освен посочените, редица големи компании съобщиха за съкращения: “Тесла”, “Туитър”, “Интел”, “Епъл”, “Гугъл”, “Майкрософот” и други.

Датската “Саксо Банк” публикува традиционните “шокиращи прогнози” за следващата година, озаглавени “Военна икономика”. През 2023 г. пазарът ще признае, че инфлацията ще продължи в обозримо бъдеще, според банката. На този фон златото ще пробие границата от 2075 долара за унция и ще доближи 3000 долара през 2023 г. Тоест мечката, според датчаните, ще бъде златна. Спомнете си, че повече от 20% от международните резерви на Банката на Русия, като се вземе предвид замразеният дял, е монетарно злато. И някой тук упреква Банката на Русия за непрофесионализъм.

Е, най-важното. Според “Саксо Банк” лидерите на Русия, страните от ОПЕК, Китай, Хонг Конг, Индия, Бразилия, Пакистан, южноазиатските държави и десетки африкански държави ще се съберат в Астана (по някаква причина в Астана), за да създадат нова валута, наричайки я банкор.

Банкорът ще се съхранява в централните банки на участващите страни и ще се използва за международни разплащания и като резервен актив. “Ключ” ще бъде фиксиран към кошница от борсови стоки, като суровият петрол ще бъде с най-голяма тежест. “Саксо Банк” не е Нострадамус, можете да вярвате на прогнозите му, може и да не вярвате. Но фактът, че нова световна валута е повече от необходима, изглежда не предизвиква възражения от никого. След задържането на руските резерви от Запада, доверието в долара и еврото беше обезсилено. Тоест не може да се отрече логиката на датските анализатори.

На този фон поведението на някои алтернативно надарени руснаци изглежда някак странно. През ноември обемът на сделките с чуждестранни ценни книжа на борсата в Санкт Петербург възлиза на 3,5 милиарда милиарда долара, което е с 41,65% повече от октомври 2022 г. Въпросът е защо руските инвеститори не искат да инвестират в Русия?

Помислете например за ситуацията около най-популярната руска компания на Московската борса – акциите на “Газпром”. В края на 2022 г. газовият холдинг ще плати 5 трилиона рубли данъци в бюджета на всички нива. В същото време капитализацията на компанията е под 4,9 трилиона. Чудя се дали има други компании в света, чиято капитализация е равна на плащането на данъци? Песимистите смятат, че на фона на бюджетния дефицит, разходите за СВО и новите територии, данъчният натиск е толкова голям, че инвеститорите няма какво да хванат на борсата. Е, може би изключение прави секторът на информационните технологии.

Можете обаче да погледнете на ситуацията по различен начин. Все още се изплащат дивиденти и не данъците са високи, а капитализацията е малка. Тоест акциите са твърде евтини на фона на настоящата политическа ситуация. И щом са евтини, значи си струва да ги купите. Кой каза, че е пропуснато времето на дележа по време на приватизацията, когато всичко беше продадено на безценица? Пазарът дава чудесен втори шанс. “Газпром” е енергията, която винаги ще бъде необходима на всички, включително и на Европа. А “Епъл” са просто марка – днес я има, утре не. Енергията е бъдещето – и който я има, ще управлява света.

Във всеки случай е по-безопасно да държите парите си в Русия. Лихвите по банковите депозити вече са отрицателни в реално изражение, тоест, като се вземе предвид поскъпването, през следващата година те ще се изравнят с инфлацията, а дивидентната доходност на някои акции вече надвишава поскъпването. Дори борсата да не се покачи, поне няма да загубите. У дома е по-безопасно и тихо.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version