Бюджетът на предприятието през 2021 г. за обновяване и донатрупване на резерви ще надхвърли 36 млн. лв.
Все още несъздаденото предприятие “Държавна петролна компания” ще изхарчи 35,671 млн. лв. за обновяване и донатрупване на горива през бюджетната 2021 година. Не е ясно какви количества горива точно ще се търгуват, защото няма разбивка колко точно запаси подлежат на обновяване и колко ще се донатрупват. При всички случаи задава се една от най-бурните години за донатрупване и обновяване на резервите от горива.
Това става ясно от внесения проектобюджет на държавата за 2021 година. Бюджетът на самото държавно предприятие със сигурност ще надхвърли сумата от 36 млн. лв., защото в нея не са включени административни разходи, а структурата вероятно ще прави и големи капиталови разходи покрай планирано строителство на бензиностанции и нови складове за горива.
Към момента от внесения законопроект за бюджета няма как да се разбере какви точно ще са разходите на новото държавно предприятие за 2021 г. Според одобрените в Закона за държавните резерви и военновременни запаси текстове предприятието ще е поз шапката на министерство на икономиката. Справка във фирмените регистри показва, че такова предприятие все още не е регистрирано. В програмния бюджет на Министерство на икономиката по нищо не личи, че към структурите му ще има ново държавно предприятие.
Сумата от 36 млн. лв. за обновяване и донатрупване на горива се появява като трансфер в програмния бюджет на Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”, която досега отговаряше за обновяването и натрупването на задължителните запаси за покриване на потреблението за 30 дни. Занапред агенцията само ще определя нивата и ще контролира изпълнението им, а самото търгуване с горивата ще се извършва от петролната компания. Със сигурност основна част от сделките догодина ще са за обновяване на горива. От стари програмни бюджети става ясно, че за обновяване на горива през 2021 г. ще са необходими ориентировъчно 29 млн. лв. За сравнение разходите за обновяване на горива през 2020 г. бюха посочени от държавния резерв на 8 млн. лв. Това на практика означава сделки за десетки милиони левове повече, защото при обновяването първо се освобождава за продажба старо гориво. То си има цена, макар и по-ниска, и допълнителното финансиране от бюджета е необходимо да покрие разликата с цената на новозакупеното гориво.
При тези сделки по обновяване дълго време като партньор на държавния резерв се явзяваше само една компания – “ЛУКойл България”, която хем купуваше старото гориво на резерва, хем доставяше новото. В същото време “ЛУКойл” отговаряше и за съхраняването на горивата на резерва.