Допълнителен руски газ на доста по-ниски цени обръща тренда
Изненадващ обрат с цената на природния газ. Вместо да се повиши с 32 на сто, както прогнозираше държавният газов доставчик “Булгаргаз”, се оказа, че от 1 ноември ще падне, макар и с малко. Новината съобщи вицепремиерът и социален министър Гълъб Донев в понеделник и тя идва две седмици преди изборите 2 в 1.
Поевтиняването, което ще направи цената на газа 93.19 лв. за мегаватчас или двойно по-ниска от тарифите на европейските газови хъбове, се случва благодарение на допълнителни количества природен газ, предоставени от “Газпром експорт” на значително по-ниска цена, обясни председателят на енергийния регулатор Иван Иванов на брифинг.
Той разказа как сутринта от “Булгаргаз” са внесли обичайното коригирано заявление на първо число на месеца за цената на газа с предложение тя да е 119. 87 лв./МВтч, което е под прогнозираното в средата на октомври повишение до 124.76 лв. без данъци и такси. Преди да започне заседанието на комисията за утвърждаването на ноемврийската цена обаче дошло допълнително писмо от газовия доставчик с нови обстоятелства около цената на газа, които са били отчетени в решението.
“Договорени са били допълнителни количества от “Газпром” на значително по-ниска цена и така реално намалението е 33 на сто спрямо поисканата на 11 октомври цена от “Булгаргаз”, каза Иванов.
Директорът на “Булгаргаз” Николай Павлов не пожела да каже колко допълнителни количества газ ще бъдат осигурени и на каква цена, защото това било търговска тайна. Обясни само, че те се доставят след решаването на спорни въпроси с руснаците, но също не посочи какви са били те. Уточни само, че преговорите за решаването им са продължили повече от месец.
От думите му се разбра, че става въпрос за еднократни количества, които регулаторът е трябвало да реши в кой ценови период да ги отрази.
По-късно от регулатора обясниха, че става въпрос за количества газ, които не са били приети през минали периоди и затова ще бъдат заплатени от обществения доставчик на значително по-ниска цена в сравнение с пазарните цени на европейските борси към днешна дата. Именно това води до значителното намаление на ценовия микс за българския пазар, посочват от Комисията за енергийно и водно регулиране..
“Поскъпване на природния газ с 32 на сто би било катастрофално за топлофикациите, за индустрията и за потребителите”, каза Иванов на брифинга в Министерския съвет и обясни, че намалението на цената на газа, вместо увеличението ѝ от 1 ноември, ще спести на потребителите 40 млн. долара.
Павлов прогнозира, че и през декември ще има спад на цената на природния газ и тя ще е под 93 лв.
В последната седмица синьото гориво поевтиня на европейските борси, които формират 70 на сто от стойността на руския газ, а останалата компонента е вързана с цените на петрола за последните девет месеца.
“Правителството направи всичко възможно да обърне тренда на цената на газа и да не допусне непосилна цена за потребителите”, коментира министър Донев.
Иванов отказа да се ангажира с прогнози за цената на топлинната енергия от 1 януари 2022 г., но посочи, че поскъпването на газа ще намери директно отражение върху тарифите на топлофикациите. Повтори, че регулаторът работи върху анализ за цените на топлинната и електрическата енергия от следващата година като се работи интензивно върху мерки за предпазването на българските потребители от шоково поскъпване на тока и парното.