Всевъзможни варианти за политическото бъдеще на България, възможности за сформиране на правителство и формиране на очаквани и нестандартни коалиции се раждат всеки ден заради динамично променящата се политическа ситуация.
Неочакваното обединение на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход”, демонстрирано при избор на председател на парламента, накара много анализатори да допуснат, че подобна коалиция би могла да излъчи и кабинет.
Не са малко обаче скептиците, които продължават да мислят, че ако лидерът на „Български възход” Стефан Янев получи мандат от президента, неговата партия, макар и най-малка, има шансове да обедини нужното мнозинство, за да се роди новият министерски съвет.
Аргументите Янев да получи тази възможност идват от факта, че той не е търпял досега имиджови щети и е най-компромисната фигура в ситуация, когато политическите субекти едва си говорят, а какво остава да се обединят.
Такъв евентуален кабинет отсега се пакетира като правителство на националното спасение, което ще бъде начело на държавата до местните избори. Тъкмо то обаче най-вероятно ще гласува военна помощ за Украйна, което е желание на десните избиратели и най-вече на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България”.
За да бъде сформиран подобен кабинет, на всяка от партиите, които ще го подкрепят, са обещавали министерства още отсега, научи „Филтър“ от свои източници.
Твърди се, че на ДПС, които давали принципно съгласие за такъв сценарий, е обещано Министерството на земеделието и горите, което винаги е било ключово за партията на Ахмед Доган.
Ако ДБ успее да убеди избирателите си, че включване в „правителство на спасението” е национално отговорна постъпка, за тях са отредени министерствата на икономиката и енергетиката.
Това са две от най-важните ведомства, още повече че първото издава разрешителните за износ на оръжие, а от тези сделки от началото на войната се печелят рекордни суми.
Енергетиката също е апетитна хапка, най-вече заради ключовата роля, която АЕЦ „Козлодуй” играе на световния пазар за ток.
ГЕРБ настоявали за две ведомства – МВР и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което ще управлява милиардите по Плана за възстановяване и развитие…
Сценарият изглежда удовлетворителен за четирите партии, които биха събрали повече от 130 гласа, така че да бъде сформирано устойчиво мнозинство.
Най-несигурни в тази комбинация са „Демократична България“, защото коалицията била разкъсвана от междуособици. Твърди се, че Христо Иванов и Атанас Атанасов са в сложни отношения и дори вече не си говорят, а конфликтът тръгнал още при сформирането на листите за предишните избори. „Зелените“ също недоволствали, особено след като техният председател Борислав Сандов не успя да влезе в парламента.
Най-голямата опасност обаче е в електората на десните, които трудно биха преглътнали каквато и да е колаборация с ГЕРБ и ДПС.
Вариант за кабинет с мандат на „Български възход”, както и всички останали, които се обсъждат в момента, са неустойчиви и затова на този етап преобладава мнението, че правителство трудно ще се сформира, а партиите вече видимо се готвят за нови избори.