Вълна от фалити сред доставчиците на авточасти и аксесоари в Германия
Германските медии от месеци пишат за вълна от фалити, която застрашава местната автомобилна индустрия. Докато най-големите автомобилни производители и поддоставчици въпреки спада в продажбите все още някак се справят, при по-малките производители ситуацията вече изглежда зле. Германската автомобилна индустрия се бори с последиците от прогресивния спад в производството.
Днес в Германия се произвеждат приблизително толкова коли, колкото са се сглобявали в началото на 60-те и 70-те години на миналия век. Големите автомобилни концерни се държат на повърхността чрез увеличаване на маржовете, но това не подобрява положението на поддоставчиците.
През миналата година в Германия са произведени само 3,4 милиона автомобила. Номинално тази бройка не е малка, но през 2016 г. в страната са сглобени цели 5,7 милиона коли. Това означава, че има огромен спад на поръчките, особено в компаниите, които си сътрудничат с производителите на автомобили и с поддоставчиците на оригинални монтажни части и аксесоари.
През последните месеци водещи компании от тази сфера обявиха фалит. Като например Borgers, която снабдява Mercedes, е известен доставчик на интериорни елементи и тапицерии – компания с над 100-годишна история.
Най-пресният пример е познатата из цял свят фирма Kamei, която в продължение на десетилетия беше икона на немския тунинг и водещ иноватор в областта на аксесоарите.
След повече от 50 години съществуване Kamei е подала молба за несъстоятелност в съда във Волфсбург. Причините за бързото влошаване на финансовото състояние на дружеството са увеличението на разходите за материали и енергия в резултат на войната в Украйна, както и намаляващите продажби на пазара на дребно. Освен това лоши са резултатите от продажбите през летния сезон, както и намаляващият брой поръчки от производителите на автомобили. Въпреки обявената неплатежоспособност компанията не спира дейността си и декларира, че всички приети поръчки ще бъдат изпълнени по план.
Представители на адвокатската кантора BBL, занимаваща се с процедурата по несъстоятелност на Kamei, в интервюта за германските медии изразяват надежда, че компанията ще бъде преструктурирана и ще се намери инвеститор, който да я спаси.
Карл Майер, основателят на компанията, от когото идва и името Kamei (KArl MEIer), започва своето приключение с автомобилната индустрия през 1939 г., работейки в завода на Volkswagen.
През 1949 г. Майер стартира бизнеса си само с 50 марки начален капитал. В началото неговата работилница всъщност е една дървена барака. Заедно със синовете си той вдъхва нов живот на седалки от използвани фолксвагени, като ги претапицира, боядисва рамите им и шие нови калъфи. Тъй като рециклираните седалки стават все по-популярни, той започва да разширява компанията. 30 шивачки са били наети за подновяването на седалките, произвеждайки достатъчно за 15 фолксвагена всеки ден.
Големите компании обаче копират идеята на предприемача и Майер изпада от бизнеса със седалките. Вместо да де оплаква от съдбата си обаче, той се насочва към нови, иновативни интериорни концепции. И то с голям успех. Някои от неговите разработки са интегрирани в стандартния Beetle, включително педала на газта.
През 1952 г. Kamei пуска на пазара интелигентни възглавници за кола Schlummerrolle, които се използват дълги години. Майер не бил доволен от това колко тежък е VW Beetle и колко трудно било да се управлява при по-високи скорости. Неговото решение се нарича Tiefensteuer – аеродинамична част, която сега познаваме като спойлер.
Пред вратите на автомобилното изложение в Женева той се опитва да убеди производителите в новото си изобретение. Тогава без резултат.
През 1954-а фирмата на Майер е изобретява “защитен калъф с багажник”, който е предшественикът на съвременната кутия на покрива. Компанията на Майер също стъпва по нови пътища по отношение на рекламата. Колите на служителите на Volkswagen били залети с листовки с информация за продукта, залепени на предните им стъкла. Търсенето на багажници на покрива било огромно.
10 години по-късно Kamei въвежда и световноизвестните калъфи за волани. Кормилата от 60-те години на миналия век не са така удобни, склонни са да предават вибрациите на автомобила и се усещат студени през зимата. За да разреши тези проблеми, компанията разработва калъфите за волани Avus и Avus Super с обвиващи се ленти, шнурове, пори и 972 отвора за вентилация. Avus печели фенове по целия свят. Всички – от професионални пилоти, рокендрол величия и филмови звезди до таксиметрови шофьори – карат с тези нови, готини и небрежни калъфи за волани. Произведени са над 100 милиона бройки калъфи за волани…