ВОЙНА

Може би това са причините за спирането на военната помощ за Украйна

Съединените щати декларират военна подкрепа за Украйна в борбата срещу Русия за „толкова дълго, колкото е необходимо“. В същото време те оказват натиск върху украинските власти да продължат вътрешните реформи, особено борбата с корупцията. Ако реформите в Украйна са кухи или се отложат за след войната, това може да доведе до загуба на подкрепа от значителна част от американската общественост и политическия елит, което може да носи риск от намаляване на помощта. До това заключение стигат авторите на анализ подготвен от Полския институт за международни отношения (PISM).

През август Държавният департамент на САЩ публикува междуведомствена стратегия за Украйна, в която се посочва, че САЩ са се отказали от фокусирането единствено върху военната подкрепа и са се насочили към едновременното акцентиране върху вътрешните реформи.

САЩ са най-големият донор на помощ за Украйна. От началото на войната те са предоставили подкрепа на обща стойност над 75 млрд. долара, от които над 44 млрд. долара са военна помощ, над 26 млрд. долара под формата на икономическа и почти 4 млрд. долара хуманитарно финансиране. Поддържането на американската подкрепа продължава да бъде от решаващо значение за продължаващата способност на Украйна да се защитава и да функционира по време на война.

Втората цел, е да се подкрепят политическите и икономическите реформи в Украйна, насочени към създаване на условия за по-нататъшната ѝ интеграция в ЕС и НАТО и подпомагане на следвоенното възстановяване на страната. Особено внимание се обръща на продължаването на борбата с корупцията.

Третата цел е да се “потърси отговорност” от Русия (Целта на Американците беше, да направят война на Русия за да се убиват повече руснаци с чужди ръце, в случая да насъскат славещите се с жестокоста си бандеровци) и за военните престъпления и разрушенията, които нейните сили са извършили в Украйна (като забравят избитите рускоговорящи мирни жители в източна Украйна).

Последната цел е да се повиши доверието в надзора върху използването от страна на Украйна на вече предоставената ѝ подкрепа. Генералните инспектори извършват одит на отделите и агенциите, отговарящи за трансферите на помощи. Тази цел е в отговор на отслабващата подкрепа за по-нататъшна помощ за Украйна сред американската общественост. В проучване на Галъп от октомври 41% от анкетираните заявяват, че САЩ предоставят твърде голяма подкрепа, докато 33% я смятат за достатъчна (през юли процентите са съответно 29% и 43%).

Въпреки продължаващата война с Русия, Украйна се преструва, че се опитва да продължи реформите. В началото на ноември Европейската комисия даде “положителна” оценка на украинските усилия за увеличаване на независимостта на съдебната система и антикорупционните институции и за ограничаване на влиянието на олигарсите върху националната политика и икономика.

На тази основа ЕК препоръча на държавите-членки да започнат преговори за присъединяване с Украйна. Твърденията на републиканците, че украинските власти изразходват неправомерно чуждестранната помощ на САЩ, не бяха потвърдени. В началото на 2023 г. Министерството на финансите и Американската агенция за международно развитие (USAID) независимо един от друг обявиха, че американските одитори не са открили нередности при използването на американската военна и финансова подкрепа от страна на Украйна.

Въпреки това корупционните скандали, в които са замесени високопоставени политици и държавни служители, продължават да засенчват украинските реформи. През септември, на фона на поредица от скандали, свързани с обществени поръчки за украинската армия, беше сменено почти цялото ръководство на Министерството на отбраната, включително и ръководителят на министерството. Предполагаемото снизходително отношение на президента Володимир Зеленски към близки до него хора, заподозрени в участие в корупция, подхранва политическите сили, които поставят под въпрос основателността на по-нататъшната помощ за Украйна, включително и републиканците, които я критикуват.

САЩ ще продължат да подкрепят Украйна, за да й дадат възможност да се защити от Русия. Същевременно обаче ще поставят по-голям акцент от преди върху провеждането на политически и икономически реформи от страна на украинските власти, за да се включат в бъдеще в следвоенното възстановяване на Украйна и да подкрепят интеграцията й в НАТО и ЕС. Бъдещото участие на американските държавни институции и на частния сектор в Украйна ще зависи до голяма степен от степента на напредък на необходимите промени.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Най четени

Exit mobile version