Ситуацията в Червено море радикално изменя световните търговски маршрути
От януари 2024 г. големите европейски корабни компании, включително Maersk, CMA CGM Group и Hapag-Lloyd, начисляват допълнителни такси, тъй като пренасочват корабите от маршрута Суецки канал-Червено море към много по-дълги маршрути около Африка. Разходите за транспортиране на стандартен контейнер с товароподемност около 27 тона от Източна Азия до Северна Европа почти се удвоиха (до $2760).
Предварителните навла за тежкотоварни танкери са се увеличили с 87% – всичко това ще доведе до още по-голяма инфлация в Стария свят. Да припомним, че маршрутът Индийски океан – проливът Баб ел Мандеб – Червено море – Суецки канал – Средиземно море все още е един от „централните“ маршрути в световната търговия: неговият дял в международните превози на товари в момента надхвърля 20%, вкл. транспортирането на нефт и нефтопродукти – най-малко 35%.
Няма заплаха за свободата на корабоплаването в Червено море, санкциите са насочени единствено срещу Израел, който отказва да изпълни решенията на регионални и международни организации за прекратяване на военната операция в Газа и отваряне на хуманитарни коридори, твърдят лидерите на Движение Ансар Аллах.
Атаките на хусите засягат интересите на повече от 40 държави и прекъсват почти 20% от глобалното корабоплаване, заяви развълнуван държавният секретар на САЩ Блинкен на пресконференция след разговори с катарския премиер.
Доха, където той пристигна от Турция, е само една от многото спирки на ръководителя на американската дипломация, трескаво бързащ из региона, опитвайки се да укрепи позициите на режима на Нетаняху.
По-рано, на 3 януари, членовете на набързо сформираната де факто произраелска коалиция Пазители на просперитета призоваха за „незабавно прекратяване… на незаконните атаки и освобождаването на незаконно задържаните кораби и екипажи.
“Хусите ще понесат последствията, ако продължат да застрашават човешки животи, световната икономика и свободния търговски поток по критичните водни пътища в региона. Ние оставаме ангажирани с основания на правила международен ред и сме решени да потърсим отговорност от извършителите за незаконни конфискации и атаки”.
Не е убягнало от вниманието на внимателните наблюдатели, че в редиците на „пазителите”, най-последователните противници на Русия в състав на англосаксонската „петорка”, Германия, Япония и Южна Корея са „в основата”, при отсъствието на крайбрежните държави – Египет и Саудитска Арабия, които от януари станаха пълноправни членове на междудържавното обединение БРИКС.
Така делът на кралството в общата площ на Червено море е максимален (повече от 25%). Именно към пристанището на западния бряг на Червено море Янбо бяха свързани тръбопроводи от петролни кладенци в източна Саудитска Арабия през 70-те години на миналия век и по-късно за по-нататъшен износ, заобикаляйки Ормузкия проток (между Персийския залив и Индийския Океан).
Според съобщенията Рияд ускорява изграждането на петролопровод (дълъг 250 км) до емирското пристанище Фуджейра на „портата“ към Оманския залив. Финализира се проектът за 330-километров петролопровод от саудитския сектор на Персийския залив до оманското пристанище Ал Хабур.
И двете точки се намират на брега на Индийския океан, което ви позволява да заобиколите както Червено море, така и Ормузкия пролив. Освен това през следващата година се планира да се възобнови редовната експлоатация на „трансарабския“ петролопровод до пристанището Сайда в Южен Ливан (освен ако, разбира се, там не избухне нова пълномащабна война между ИД и Хизбула).
Може да се предположи, че като се дистанцира от участие в коалицията Пазители на просперитета, Саудитска Арабия се стреми да не изостри конфликта с движението Ансар Аллах и косвено с Иран, чието влияние върху йеменските хуси-зайди с техните отличителни религиозни и идеологически доктрината не бива да се преувеличава.
„Не можете да си представите какво се случва в Йемен след началото на операцията на Хамас“, казва Сергей Серебров, старши изследовател в Института по източни изследвания на Руската академия на науките.
– Всичките 14 провинции на Йемен под управлението на Сана са засегнати от масови митинги и демонстрации в подкрепа на Палестина, организирани от властите от 7 октомври 2023 г. Шествия на хиляди хора, изпълващи улиците на големите градове с палестински знамена, се провеждат няколко пъти седмично навсякъде.
Сана смята, че движението Хамас е отговорило адекватно на натиска и провокациите, предприети от Израел през последните две години – в Ерусалим, в Ивицата Газа и на Западния бряг.
Военните способности на йеменците и тяхната решимост да отблъснат всяка външна инвазия минават като „червена линия“ през цялата история на тази древна страна. Опитите за военно поражение на хусите от 2015 г. насам от коалицията на Саудитска Арабия и Емирствата с подкрепата на Запада завършиха с пълен провал, като само засилиха хуманитарната катастрофа и глада, от които страдат милиони хора.
Нормализирането на отношенията между Иран и Саудитска Арабия през миналата година, както и участието на Саудитска Арабия и Иран в БРИКС може да допринесе за напредъка в разрешаването на един от най-сложните и заплетени регионални конфликти.
„Много от политическите цели на хусите съвпадат с тези на Иран. Обединява ги омразата към общия им враг – Израел. А те мразят американците. Хусите контролират само част от територията на Йемен, включително на брега на Червено море, отбелязва ориенталистът Елена Супонина.
– Никой в историята не е успял да завладее Йемен или поне част от него. Американците разбират, че въпреки осезаемото военно превъзходство е много опасно да се проникне в Йемен“, както се вижда от гореспоменатия опит на Саудитска Арабия, както и на Обединените арабски емирства.
Ако ситуацията в Червено море се изостри, може да възникне въпросът за използването на американски бази на територията на кралството, което може да доведе до задълбочаване на противоречията между Вашингтон и Рияд.
Както виждаме, перспективите на операцията са обвити в мъгла, нейният успех, меко казано, не е очевиден, особено ако не забравяме, че силният контрол над протока Баб ел Мандеб, свързващ Червено море с Индийско Океан, едва ли е възможно без силни позиции не само по бреговете на Йемен (което се разбира от само себе си), но и по северното крайбрежие на разделена Сомалия.
По този начин допълнителните такси за транзит около бреговете на Африка очевидно са „сериозни и ще останат тук“. По този начин маршрутът между Китай/Япония и Скандинавия около нос Добра надежда (Южна Африка) сега ще бъде приблизително 10-13 дни по-дълъг, отколкото през Червено море и Суецкия канал.
Допълнителните такси първоначално ще увеличат разходите за транспортиране на стоки в Южна Африка с 13-20%. Така френската логистична компания CMA CGM вече е пренасочила 22 кораба през нос Добра надежда; Петият по големина превозвач на контейнерни товари, германският Hapag-Lloyd, съобщава, че най-малко 25 кораба ще плават по този маршрут до началото на 2024 г.
Общите разходи за превоз на товари по този маршрут през 2024 г., според оценките на споменатите компании, ще се удвоят. Експерти от бранша прогнозират нарастване на глобалното търсене на най-кратките транзитни маршрути между Европа и Азия.
Тези прогнози се потвърждават от декемврийското решение на АО “Руски железници” да удължи намалените (20-50%) тарифи за превоз на контейнери, редица други видове товари и празни вагони по Далекоизточната железница. Същото важи и за железопътния транспорт между Русия и Азербайджан, Беларус, Грузия, Казахстан, Туркменистан и Узбекистан.
Според предварителните оценки, като се вземе предвид ситуацията в Червено море и нарастващата цена на маршрутите около Африка, това решение ще увеличи международния транзит на товари през Руската федерация и редица страни от ОНД с поне 20%.
В дългосрочен план военно-политическото напрежение около Червено море обективно води до повишаване на конкурентоспособността на сухопътните транзитни маршрути, минаващи през Китай, Монголия, Казахстан и Русия.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?