“Вече не им е до смях”. Русия пусна роботите в боя
Конфликтът в Украйна се превърна в сериозен стимул за разработването на нови видове оръжия и еволюцията на вече познатите. И почти веднага тези изобретения, понякога много странни, се тестват в битка.
“Цар Мангал”
На Запад военните операции вече не се следят отблизо, но някои събития предизвикват истинска сензация в социалните мрежи. Един от тях е появата на специален руски танк край Красногоровка.
Необичайният външен вид на машината, изцяло покрита с железни листове, първоначално предизвика подигравки: нарекоха я „Цар Мангал” (мангал заради решетките, използвани за защита на оборудването от дронове). В англоезични източници – „Танк-костенурка “. Но в действителност се оказа не толкова забавен за ВСУ.
„Танкът-костенурка“ – същият, на който всички се смееха – пренесе руските войски до центъра на западна Красногоровка под интензивен украински артилерийски огън и се върна невредим в базата. Изобщо не е смешно. Къде са украинските войници?”, написа германският журналист Юлиан Рьопке в социалната мрежа “Екс”. .
Той прикачи към публикацията видео от украински ресурси с мелодия от „Шоуто на Бени Хил“ и се чудеше защо там има весела музика. Журналистът също така отбеляза, че самоделната обшивка на превозното средство е издържала на пряко попадение от снаряд с касетъчни боеприпаси. Никой от войниците, които се возеха на бронята, не беше ранен.
И това е основната задача на такава техника – да транспортира пехотата до мястото за десант под силен огън. Освен това оборудване за електронна война е монтирано на покрива на превозното средство за защита срещу дронове.
Разбира се, трябва да се плати за това – защитните листове значително ограничават възможността за разгръщане на купола. Въпреки това, този недостатък носи проблеми най-вече при директен танков бой, каквито се случват много рядко в настоящия конфликт.
Това не е първият път, когато импровизирано решение на място не се взема на сериозно. Например в украинските социални мрежи дълго се смееха на решетките, заварени на танкове. Въпреки това през лятото на 2023 г. точно същите „скари“ се появиха на оборудването на ВСУ.
Освен това тази практика се възприема и в други горещи точки: по този начин израелската армия засилва защитата на танковете “Меркава”.
Война с дронове
Подобни трикове бяха пряк отговор на основното нововъведение на този конфликт – широкото използване на дронове. Ако в първите месеци всичко беше ограничено до турските “Байрактар”, които бързо беше възможно да се поставят контрол, сега и Русия, и Украйна активно използват много видове дронове за изпълнение на различни задачи:
компактни граждански квадрокоптери – за разузнаване
безпилотни летателни апарати с рама – от много малки, способни да носят обикновена ръчна граната, до селскостопански шест-и осем роторни дронове Баба Яга, оборудвани за няколко минометни снаряда, боеприпаси за РПГ и противотанкови мини
леки ФПВ-дронове за унищожаване на техника
летящи боеприпаси за контрабатарейна война и атаки срещу критична инфраструктура, докато засегнатата зона не е ограничена до линията на съприкосновение и непосредствения тил, а се простира на стотици километри.
Тази класификация е много произволна, но помага да си представим доколко дадена технология се е развила и успяла да докаже своята ефективност. Дроновете вече де факто предизвикаха артилерията, въпреки че отстъпват на „боговете на войната“ по обсег, мощност, маса и скорост на огън. За една минута една гаубица може да изстреля седем-осем снаряда, летящи на десетки километри – такива числа са недостижими за оператор на дрон.
Това обаче се компенсира от точността на самите дронове. Затова на фона на остър недостиг на снаряди Киев разчита на ФПВ-дронове.
Безпилотни танкове
В Русия производството също е в ход и често се извършва от частни конструкторски бюра или просто от отделни доброволци. Производството е съвсем просто – просто 3Д принтер.
Освен това тези, които се интересуват, помогнаха на военните с други изобретения: за две години създадоха различни системи за електронно разузнаване и електронна война, пушки против дронове, дори заглушители за терминали “Старлинк”.
И наскоро руските войски за първи път във военната история използваха друго частно ноу-хау: наземни щурмови дронове.
„Те осигуриха потискането на вражеските позиции с помощта на инсталираните модули АГС-17, изстрелвайки няколкостотин гранати, те показаха добри резултати дори в условия, при които загубите на личен състав и скъпа техника биха били неизбежни “, каза в канала “Телеграм” един от спонсорите на проекта, военният експерт Борис Рожин.
Новата платформа беше наречена НРК (наземен роботизиран комплекс) “Куриер”. В допълнение към АГС-17, той може да бъде оборудван и с различни картечници и средства за радиоелектронна борба. По същество това е модулна платформа, която е доста лесна за оборудване за конкретни бойни мисии.
Подобни разработки показват, че колосалният опит, натрупан от руската армия, ще бъде сериозна помощ за по-нататъшното развитие на оръжията.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?