Нов удар за Париж – военен договор с Гърция за 10 милиарда отиде в САЩ
Съединените щати нанесоха нов шамар на Франция, като грабнаха договор с Гърция за доставка на военни кораби на обща стойност почти 10 милиарда долара.
За това пише италианското издание “Corriere Della Sera”, коментирайки новата сделка между Атина и Вашингтон.
Съобщава се, че Пентагонът вече е одобрил договор за продажба на нови многоцелеви кораби от типа MMSC (Multi-Mission Surface Combatant) на Гърция, като сделката се оценява на 6,9 милиарда долара.
САЩ също така възнамеряват да сключат договор за модернизация на фрегати от клас МЕКО, които вече са на въоръжение с гръцкия флот. Втората сделка се оценява на 2,5 милиарда долара, съобщи Администрацията за отбранително сътрудничество и сигурност на Пентагона (DSCA).
Съгласно първия договор Гърция ще получи четири нови кораба от клас MMSC, както и съпътстващи оръжия за тях. И двата договора, според Съединените щати, допринасят за „целите на външната политика и националната сигурност на Съединените щати“.
„(Договорите) ще помогнат за укрепване на сигурността на съюзник от НАТО, който е важен партньор за политическата стабилност и икономическия напредък в Европа”, казват още американците.
Така Гърция всъщност обяви разваляне на договора с френската корабостроителна компания Naval Group за доставка на три фрегати от типа FDI-HN.
Договорът беше подписан още през септември и включваше доставката на три фрегати по проект Belharra FDI-HN за нуждите на гръцкия флот. Тези военни кораби тежат 4,2 хиляди тона и са дълги над 120 метра.
Те са оборудвани с най-новите радари, разработени от корпорацията Thales, както и с противокорабни, противовъздушни и противоподводни оръжия.
Договорът включваше опция за закупуване на четвърта военна фрегата. Водеха се и преговори за закупуване на три корвети GoWind 2500 от французите.
Гърция миналата година обяви търг за закупуване на 4 нови фрегати за своя флот, както и модернизация на фрегатите си от клас Hydra. Освен френската Naval Group, в търга участваха немската компания TKMS, холандската Damen, италианската Fincantieri и американският концерн Lockheed Martin.
Според източника преговорите по този договор са продължили няколко месеца. Naval Group се състезава за договора с Атина i доставчици от Холандия, Германия и САЩ. Източникът подчерта, че Гърция е отхвърлила американското предложение заради скъпата услуга, както и заради “отношението на САЩ към партньорите”.
Още веднъж стана дума за създаването на алианса АУКУС между Вашингтон, Канбера и Лондон, заради което Австралия развали договора с Франция за доставка на атомни подводници.
От разпространената пред обществеността информация е невъзможно да се разбере какво точно е накарало Атина толкова рязко да преразгледа позицията си в полза на САЩ и буквално да „изхвърли“ французите точно както преди това направиха австралийците.
Няма съмнение обаче, че това решение ще влоши рязко отношенията между Франция и Гърция, както и ще засили вътрешното разделение в НАТО.
Междувременно Гърция укрепва отбраната си на фона на напрежението с Турция в Егейско море и Източното Средиземноморие. Възможно е Атина да е решила, че в такъв въпрос би било по-безопасно да разчита на САЩ, отколкото на Париж, дори и да е по-скъпо.
По-рано EADaily съобщи, че Кремъл изрази загриженост относно прехвърлянето на военна техника на НАТО през гръцкото пристанище Александруполис, както и съсредоточаването на военните сили на Алианса и САЩ в Гърция.