СВЯТ

Путин започна с газа

Владимир Путин нанесе превантивен удар срещу колективния Запад. Докато обсъждат времето за налагане на ембарго върху руските енергийни ресурси, президентът нареди на правителството да преведе плащанията за износ на газ към „неприятелските“ страни в рубли. А газът е само началото.
《Отказ от компрометирали се валути》
В началото на заседанието с членове на правителството на 23 март президентът Владимир Путин се обърна към темата за действителното неизпълнение на задълженията на САЩ и ЕС към Русия. Както знаете, повече от 300 милиарда долара бяха замразени от златните и валутни резерви на Банката на Русия и Фонда за национално благосъстояние.
И сега Русия обявява своеобразно обратно ембарго на газа, доставян на “недружелюбни” страни.
Президентът подчерта, че „през последните няколко седмици редица западни държави са взели нелегитимни решения за замразяване на руските активи и този „колективен Запад“ всъщност зачеркна надеждността на своите валути“. И САЩ, и ЕС обявиха “по принцип истинско неизпълнение на задълженията си към Русия”.
С други думи, задълженията в долари и евро може да не бъдат изпълнени. Енергийните ресурси ще се доставят по договори, а средствата ще висят в западните банки.
„Затова реших да приложа набор от мерки за прехвърляне на плащания във възможно най-кратък срок – нека започнем с това, с нашия природен газ – за прехвърляне на плащанията за нашия природен газ, доставян на така наречените недружелюбни страни, към руски рубли, тоест отказ от използването в такива разплащания на онези валути, които са се компрометирали“, каза Владимир Путин.
„В същото време искам отделно да отбележа, че Русия, разбира се, ще продължи да доставя природен газ в съответствие с обемите и цените, съгласно принципите на ценообразуване, фиксирани в сключените по-рано договори“, подчерта той. „За разлика от някои колеги, ние ценим нашата бизнес репутация като надежден партньор и доставчик“, каза Путин.
Оказва се, че Русия е готова да изпълни всички договорни задължения. И ако валутата на плащане не устройва ЕС, то това е проблем на Брюксел, а не на Москва.
Президентът възложи на правителството да издаде съответната директива на “Газпром” за изменение на съществуващите договори.
Чуждестранните потребители ще могат да купуват руски рубли на вътрешния пазар. В рамките на една седмица Централната банка и правителството трябва да представят процедурата за подобни сделки.
Между другото, на “Газпром” му остава доставката на валута за приятелски страни: Турция (тази година износът за страната трябва да надхвърли 26 милиарда кубически метра), Сърбия (повече от 3 милиарда), Китай – 15 милиарда кубични метра.
Продажбата на газ в страните от ЕС за рубли трябва да доведе до укрепване на националната валута. Веднага след обявяването на решението на президента обменният курс на долара падна до 100,32 рубли, курсът на еврото – до 110,67 рубли.
Доларът се среща с еврото
Избран е точният момент за обявяване на революционно решение за световния пазар на енергийни носители. На 24-25 март Брюксел е домакин на срещата на високо равнище на ЕС. На нея очакват американския президент Джо Байдън, който обсъди с редица конгресмени и сенатори ден преди това възможността за налагане на санкции срещу златната част от руските златни резерви, оценени на 132 млрд. долара. Разбира се, невъзможно е златните кюлчета да бъдат замразени. Те са в руските трезори. Но е възможно да се забрани на американски жители да участват в закупуването или транспортирането на руско злато.
В навечерието на срещата на високо равнище на ЕС лидерите на редица участници предупредиха Вашингтон, че при обявяването на нови санкции е необходимо да се вземат предвид интересите на съюзниците, тъй като антируските мерки имат обратна страна. Това беше подчертано от германският канцлер Олаф Шолц. Според него Германия все още не може без руски газ, колкото и да се опитва.
Федералната асоциация на германската промишленост транскрибира посланието на Шолц по-подробно. Президентът ѝ Зигфрид Русвурм предупреди лидерите на ЕС, като отбеляза, че ЕС не е готов за „краткосрочно, всеобхватно енергийно ембарго“.
Отбелязвайки, че германските индустриалци подкрепят вече приетите санкции и разбират вероятността от нови, Русвурм предупреди срещу „прибързана реакция с непредвидими последици“. Спирането на енергийните доставки заплашва да срине производството с непредвидими последици за логистиката, заетостта и политическия капацитет в Германия. В случай на бойкот на руския газ ЕС ще бъде изправен пред изпитание. Европейската газова мрежа, предупреждава Русвурм, не е насочена към осъществяване на газови потоци от запад на изток. Не всичко е ясно и с доставките на ВПГ.
Вицеканцлерът Робърт Хабек също влиза в редиците на привържениците на руски газ. Той каза, че още през 2018 г. е извършен стрес тест за готовността за пълно спиране на руския газ и петрол. Оказва се, че освен всичко друго немският пазар очаква прекъсвания в доставките на хляб и мляко. Температурата в къщите ще трябва значително да се понижи, както препоръчва Международната агенция по енергетика сега, което ще предизвика експлозивен растеж на настинките.
Като допълнително потвърждение за чувствителността на пазара към новините от Русия, до края на 23 март европейските борсови цени на газа се повишиха с 20%, достигайки 1350 долара за 1000 кубически метра.
Анализатори от западни консултантски и ценообразуващи агенции (те помолиха да не съобщават имената им) смятат, че ЕС ще трябва да премине към рубли в газовия въпрос.
Вярно е, че остава въпросът как “Газпром” ще може да пренаписва договорите в секциите с валутата на плащане. Въпреки това Алексей Гривач, заместник-генерален директор на Фонда за национална енергийна сигурност, обясни в коментар, че европейските потребители на руски газ по принцип трябва да се подчиняват на изискванията на руския регулатор, руското правителство. В случая с Европейската комисия те го правят незабавно. Въпреки че “Гивач” не изключва политически различия, които могат да усложнят преговорите и да ги доведат до задънена улица. В близко бъдеще ще се разбере как точно ще се развие ситуацията.
Интересно е и по какъв курс нерезидентите ще купуват рубли на Московската борса. Но, очевидно – по официалния обменен курс на Централната банка към момента на покупката.
Според западни експерти след руския демарш ЕС ще ускори процеса на изоставяне на руските енергийни ресурси. Освен ако, разбира се, не се намесят природните сили, както направи ураганът Бора на 21 март в Новоросийск. Два от трите петролни терминала са повредени. Пристанищният оператор, американската компания “Шеврон”, ще отдели поне два месеца за ремонта им. И през това време световният пазар ще губи 1,1 милиона барела на ден. И не руски (политически токсичен), а казахски.
МАЕ все по-трудно намира алтернатива на руските енергийни ресурси. А вносителите – руски рубли за газ, който, съдейки по думите на президента на Руската федерация (че тепърва започва прилагането на набор от мерки за отказ при подобни разплащания на “използването на всички валути, които са компрометирани”), ще бъде последван от петрола. Само от петрола ли?

Най четени

Exit mobile version