В момента отношенията между Русия и Запада са на най-ниското си ниво след Студената война. Международните споразумения и договори, които пазят света от глобални конфликти повече от 30 години, губят своята сила. Тези и други опасения бяха изразени в писмо от високопоставени дипломати и военни.
В писмо до лондонския вестник «Таймс» високопоставени дипломати и военни сътрудници пишат, че са «обединени от притесненията относно нарастващата опасност нашите държави неволно да попаднат в състояние на военен конфликт».
В писмото, публикувано на 8 декември, се предупреждава, че „отношенията между Русия и Запада са на най-ниското си ниво от края на Студената война“ и се твърди, че „споразуменията, които са ни защитавали в продължение на 30 години, вече не са валидни или остаряват».
Това не е мнението на отделни паникьори.
Това са заключенията на водещи политици, дипломатически представители и военни експерти с дългогодишен опит в наблюдението и ръководството на отношенията между Русия и Запада. Думите им са толкова по-значими, защото изразяват рядко единство на мнение и цели сред представителите на различните лагери.
„Необходимостта от действие е голяма“
Както казват авторите на писмото, „висши руски и западни експерти по сигурността рядко участват в диалог и взаимодействат помежду си, камо ли да намерят общ език. Но ние го направихме, защото нуждата от действия е голяма и пренебрегвана».
Писмото обобщава проблемите, повдигнати в дълга статия, публикувана на уебсайта на аналитичния тръст на Европейската лидерска мрежа.
Седемте ключови предложения, посочени в статията, имат за цел да минимизират риска от сериозна конфронтация чрез прилагане на мерки, включително „възстановяване на смислен диалог между Русия и НАТО“ и „укрепване на стабилността чрез увеличаване на прозрачността, избягване на опасна военна дейност и осигуряване на специални комуникационни канали“.
Документ е подписан от 145 военни и дипломатически експерти и експерти по сигурността от 20 страни, включително Строуб Талбот и Александър Вершбоу от САЩ, и бившия генерален секретар на НАТО Джордж Робъртсън от Обединеното кралство.
Това е доказателство за широкия консенсус, че отношенията между Русия и Запада са достигнали толкова сериозно и потенциално опасно ниво.
„Риск от неволни инциденти“
В по-късните етапи на Студената война хората бяха преследвани от страха от погрешен ядрен удар. Тук тези опасения намират своето съвременно отражение в призива за „разработване на общи правила, които ще намалят риска от неволни инциденти на сушата, във въздуха и в морето“.
Напрежението се увеличава след анексирането на Крим
Най-сериозният удар в отношенията между Запада и Русия от края на Студената война дойде от анексията на Москва на Крим през 2014 г. Последваха мащабни западни санкции, включително изгонването на Русия от Групата на осемте, клуба на водещите промишлено развити държави в света.
Оттогава Русия заяви, че няма да се върне в Г8, дори и да бъде поканена.
След анексията на Крим напрежението продължава да расте — докато в балтийските страни (Латвия, Литва и Естония някога са били републики в Съветския съюз, а сега са членове на НАТО), предполагат, че Русия може да се намеси във вътрешните им дела с помощта на военна сила.
На 7 декември Русия отговори на горните спекулации, като обяви, че планира да увеличи броя на войските в Калининградска област, според руската информационна агенция ТАСС, „в отговор на натрупването на сили на НАТО близо до руските граници“.
➡️ Стани ни приятел във facebook и препоръчай на своите приятели
Мислите ли, че няма да е интересно и на вашите приятели? Споделете тази история!