СВЯТ

Затварят заводите в Европа!

《Кой ще спечели от спирането на заводите в Европа?》

Покачващите се цени на електроенергията в Европа принудиха норвежката компания „Норск Хидро“ да обяви затварянето на завод за алуминий в Словакия в края на следващия месец. Топилната вече работеше на 60% от годишния си капацитет от 175 000 тона, но сега, ако продължи да работи, ще понесе огромни загуби.

„Решението за спиране на производството на алуминий е резултат от постоянно растящите цени на електроенергията и липсата на компенсаторни мерки от страна на държавата. Заводът „Словалко“ е един от най-екологичните и модерни заводи за алуминий в света, както и един от най-големите работодатели в региона на Централна Словакия. Много съжаляваме, че в резултат на бездействието на правителството повече от 70-годишната традиция на производство на алуминий в нашия град ще бъде прекратена“, каза главният изпълнителен директор на „Словалко“ Милан Весели.
Наскоро стана известно, че прекомерно високите цени на газа налагат затварянето на топилната „Бедул“ в Холандия, контролирана от „Трафигура“. Топилната фабрика ще бъде пусната в режим на готовност от 1 септември “до второ нареждане”, се казва в изявление на компанията. Цинкът скочи със 7,2% на Лондонската метална борса след новините.

По-рано този месец водещият производител на цинк „Гленкор“ предупреди, че енергийната криза в Европа е голяма заплаха за доставките. Металургичните предприятия в региона работят на ръба на рентабилността, а заводът „Нирстар“ с капацитет от 315 хиляди тона годишно работи в режим на намаляване на производството от четвъртото тримесечие на миналата година.

„Аурубис“, най-големият производител на мед в Европа, заяви по-рано този месец, че се стреми да минимизира потреблението на газ в Германия и да прехвърли растящите разходи за електроенергия към своите клиенти, докато енергийната криза в региона се задълбочава.

Европейската промишленост, от торове до алуминий, вече беше силно засегната от скока на цените на енергията. Много хора може да не спечелят пари тази година, защото с наближаването на отоплителния сезон цените на газа обещават само да растат. Те вече се покачиха над 2600 долара за хиляда кубически метра. А през зимата, както очаква „Газпром“, цените ще се повишат до над 4 хиляди долара за хиляда кубически метра (и това все пак е консервативна прогноза).

„Рисковете от рецесия в Европа се увеличиха. Спадът в производството ще удари предимно металургичния сектор. Спадът в производството набира скорост заедно с ръста на цените на газа, които вече счупиха мартенския рекорд“, каза Владимир Чернов, анализатор във „Фрийдъм Финанс“. Обикновените европейци обаче едва ли ще видят осезаем недостиг на стоки на пазара, каза той. Но те ще видят всичко в ценово отношение: със сигурност ще последва увеличение на цената на стоките с 5-15%, казва Чернов.

Факт е, че същият словашки завод е голямо предприятие за Европа, но има по-големи играчи на световния пазар – това са Китай или Русия. Именно те ще спечелят от това, че металургичната индустрия в Европа ще се срине.
Затварянето на завода в Словакия може да принуди европейските компании да насочат вниманието си към продуктите на „Русал“, които лесно ще заменят целия обем на затворения завод. Руският алуминий не беше обект на санкции.
Словашкият завод може да произвежда 175 хиляди тона алуминий годишно, но напоследък не е произвел повече от 100 хиляди тона. Докато „Русал“ продава около 3,6-3,9 милиона тона алуминий годишно. Ако целият намаляващ обем на „Словалко“ бъде компенсиран от покупки от „Русал“ тогава допълнителното търсене на продуктите на руската компания ще бъде 2,9% от текущото ниво на продажбите, каза анализаторът „Велес Капитал“ Василий Данилов.

Китайските компании също могат да спечелят. В Поднебесната има много големи металургични заводи, чийто капацитет започва от 1 милион тона алуминий годишно, а общо китайските компании произвеждат почти 40 милиона тона алуминий годишно.

Любопитно е, че при новината за закриването на предприятието „Будел“ в Холандия, което произвежда до 315 хиляди тона цинк годишно, акциите на руския завод „ЕлектроЦинк“ в Северна Осетия нараснаха с една четвърт. Освен това Европа ще трябва да търси по целия свят не само алуминий, но и цинк.

За ЕС всички затворени фабрики са важни, тъй като от алуминий се правят лети части за автомобили, екструдират се алуминиеви профили за прозорци и врати. Галванизираната стомана е необходима и за автомобилната индустрия и за строителната индустрия. В допълнение към факта, че европейците губят работните си места в предприятията и нивото на безработицата расте, Европа чака неизбежното покачване на цените на колите и строителните материали. След металурзите други заводи също ще тръгнат надолу, по-специално химическите (пластмасови и други) и производителите на торове и растителна защита. По спирала това ще увеличи нивото на безработицата и ще увеличи цените.
В същото време европейските власти вече страдат от висока инфлация поради енергийната криза – високи цени на всички видове горива. Годишната инфлация в еврозоната през юни достигна рекордните 8,6%, като най-много се повишиха цените на енергията – с 41,9% на годишна база. Затварянето на индустрията ще доведе само до нов кръг от инфлация. Липсата на пространство за парични действия за спиране на инфлацията неизбежно ще означава рецесия в ЕС.

„Очакваме рецесия в ЕС през 2023 г. Излизането на страните от ЕС от него ще отнеме според нас от две до пет години“, казва Владимир Чернов от „Фрийдъм Финанс“.

Рискът икономиката на ЕС да изпадне в рецесия през следващите 12 месеца достигна 60%, най-високото ниво от ноември 2020 г. Преди началото на спецоперацията в Украйна рискът се оценяваше само на 20%. Това съобщава американската агенция „Блумбърг“, позовавайки се на експерти. Рецесията означава, че икономиката и производството в региона спадат две последователни тримесечия. При сегашните условия обаче дори най-голямата икономика на Европейския съюз – Германия – още през това тримесечие е застрашена от стагнация, предупреждават експертите.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Най четени

Exit mobile version