Малцина очакваха това, но руската икономика устоя на безпрецедентния натиск от страна на Запада, пише The Economist.
Анализът, направен от изданието, показва, че руската икономика се справя по-добре и от най-оптимистичните прогнози.
И преди всичко това беше повлияно от компетентните действия на Централната банка, безстрашието на руснаците пред лицето на икономическата криза и продължаващите доставки на руски енергийни ресурси за Европейския съюз.
Анализът на Economist на данни от различни източници показва, че руската икономика се справя по-добре дори от най-оптимистичните прогнози, предвидени, тъй като продажбите на въглеводороди доведоха до рекорден излишък по текущата сметка.
Вземете например индикатора за текуща активност на Goldman Sachs, който измерва икономическия растеж в реално време.
Той спадна рязко през март и април, макар и не толкова, колкото по време на световната финансова криза от 2007-2009 г. или конфликта в Украйна през 2014 г.
През следващите месеци той се възстанови, отбелязва вестникът.
Междувременно инфлацията намалява.
От началото на 2022 г. до края на май потребителските цени са се повишили с около 10%. Поради падането на рублата вносът се е повишил в цената; напускането на западни компании намали доставките. Но цените сега падат, както показват данните на Росстат.
Благодарение на укрепването на рублата цената на вноса намаля. С огромни запаси от газ, Русия е малко вероятно да изпита инфлация в европейски стил, предизвикана от нарастващите цени на енергията.
Според Сбербанк през юли реалните потребителски разходи остават практически непроменени от началото на годината.
През пролетта вносът се срина, отчасти защото много западни фирми спряха доставките.
Спадът обаче не беше сериозен по стандартите на скорошната рецесия и сега вносът се възстановява бързо, пише The Economist.