СВЯТ

Тревога: Полша се готви за живот без топло и светло

И това е само един от аспектите на енергийната криза, в която изпада страната

Полша, както се оказва, е заплашена от пълен режим на електроенергия. И това е само един от аспектите на енергийната криза, в която изпада страната, пишат западни медии.

Проблемите с газа и въглищата ще се засилят и ще оказват натиск предимно върху средния потребител. Кметът на един от големите полски градове вече съветва роднините да се снабдят с домашни бойлери.

Тази година дървата за огрев се превърнаха в един от най-важните „национални продукти“ в Полша. Наскоро обаче пресата в страната започна да разпространява скандална тема: видите ли, германските бизнесмени масово купуват дървесина в Полша – в резултат на това самите поляци имат по-малко от него, а цените растат.

„Предстоят ни най-лошите времена“

Не се разминава без куриози. Така изданието „Супер Експрес“, позовавайки се на неофициални източници, съобщава, че германските предприемачи активно изкупуват дървесина, която се добива от полското държавно предприятие „Панствови Леси“.

В тази връзка директорът на Полската търговска камара за дърводобивна промишленост Рафал Шефлер каза, че правителството трябва да наложи временна забрана върху износа на дървен материал.

„Германските потребители имат проблем – защото са пристрастени към руския газ и сега търсят алтернатива, например под формата на дърва за огрев. Но нашите държавни гори не могат сами да им кажат:

„Ще ви продам“. Теоретично имаме свободен пазар. Не разбирам обаче позицията на полското правителство, което допуска това. Правителството е това, което трябва да търси решения, които да защитят вътрешния пазар“, твърди Шефлер. Във всеки случай той предупреждава средния купувач на полски дърва за огрев, че „по-ниските цени могат да бъдат забравени“.

Шефлер се оплаква: „Днес виждаме прекомерни цени за различни видове гориво – от въглища до дървесни пелети (горивни пелети), които миналата година струваха 800 злоти на тон, а днес – от 2000 и повече.

По-евтино няма да излезе и го казвам с пълна отговорност.” На свой ред прессекретарят на регионалната дирекция на полските държавни горски стопанства в Гданск Йежи Крефт каза, че списъците с чакащи разрешение за събиране на съчки включват от 40 до 60 души на ден.

Показателно е и интервюто на кмета на Познан Яцек Ясковяк, който призова гражданите да се подготвят за 2023 г., която според тях ще стане още по-трудна от настоящата. Кметът предупреди своите съграждани: „2022 г. беше последната година по отношение на стабилни публични финанси и стабилен стандарт на живот за полските жени и мъже…

Виждаме как цените на електроенергията и газа се покачват – и как това се отразява в разходи за текущо самоуправление. Това ще се отрази на положението на най-уязвимите слоеве от населението. На тях ще им е най-трудно. Ще трябва да затегнете коланите, за да покриете основните си нужди, като отопление на апартамента, плащане на сметки за ток, газ и хранителни стоки“.

Кметът добави, че е посъветвал бившата си съпруга да инсталира в апартамента си бойлер. Кметът на Познан оптимистично добави, че е „свикнал с ниските температури“ и би издържал дори на постоянни 12 градуса. „Предстоят ни най-лошите времена и трябва да ги преживеем“, каза Ясковяк.

„Това може да е катастрофа!“

Федерацията на полските предприемачи заяви, че държавата спешно се нуждае от ясни правила, механизми за подкрепа и защита на всички потребители – за да не ги остави на произвола на енергийна криза.

От федерацията смятат още, че държавата трябва да разработи сценарии за действие при различни сценарии за развитие на ситуацията с наличието на енергия и горива за населението.

Предприемачите се страхуват, че един ден ще получат спешна заповед за значително намаляване на потреблението на енергия. И всъщност парализира работата на фабриките, излагайки бизнесмените на финансови загуби, а клиентите на проблеми с доставките.

Перспективата, че Полша, след като забрани вноса на въглища от Русия през пролетта, няма да има време да натрупа достатъчно запаси от твърдо гориво до този отоплителен сезон, се признава и от политиците. „Изгаряме 57 милиона тона въглища. Добивът е около 42 милиона тона, така че ни липсват около 15 милиона“, каза членът на Сената Яцек Бери от подиума.

Той уточни, че пристанищата на страната имат възможност да разтоварват до 30 000 тона на ден. „Следователно са необходими около 500 дни, за да разтоварим количеството въглища, което ни липсва. Колко дни ни остават до зимата? Тези въглища ще дойдат, но следващата зима”, каза политикът.

Неприятностите, както знаете, не идват сами. В началото на август порталът „Онет“ алармира за ситуацията в новата държавна електроцентрала „Яворно“, собственост на полската държавна компания „Таурон“. Журналисти предупредиха, че една от най-големите електроцентрали в Полша може да се повреди поради нискокачествени въглища.

„Това е напълно криминална история. Някой трябва да отговаря за това какво се съдържа във въглищата, доставени на най-модерния реактор в Полша“, заяви източник от компанията. Както се отбелязва в публикацията, сред парчетата въглища на конвейерната лента можете да видите обикновени камъни, чакъл, както и много стоманени пръти, винтове, пирони и дори части от автомобилни гуми.

„Това може да е катастрофа! – отбелязва изданието. „Нашата информация показва, че поради откриването на замърсители, поточната линия спира до 200 пъти на ден.“

Радослав Домагалски-Лабендзки, президент на „Рафако“, оператор на електроцентралата, каза, че коксуващите се въглища от мината „Бржесе“ близо до Аушвиц, които не са подходящи за използване в този реактор, се доставят в „Яворно.“ А за въглищата закупени от Индонезия не са правени качествени изследвания – и не може да се потвърди годността им за горене.

Преди това така наречените тлъсти въглища, внасяни от Русия и ДНР, се използваха за полските електроцентрали, но Варшава ги изостави по политически причини. „Онет“ заключава, че неизправностите в работата на реактора могат да доведат до затваряне на станцията, което е равносилно на катастрофа през предстоящата зима.

Няколко дни след публикуването на този материал е получено съобщение за пожар в тази електроцентрала. Сега полски експерти се опитват да оценят риска от прекъсване на тока в цялата страна.

Журналистът на „Виртуална Полска“ Карол Колтовски разговаря с енергетици и те се опитаха да го успокоят: няма от какво да се страхуват тази зима. Но за всеки случай те препоръчват да подготвите специални складове които да позволят оцеляване няколко дни без електричество.

„Трябва да има няколко основни неща: фенерче, аптечка, батерия, термо одеяло, запалка, кибрит. Съхраняването на такъв комплект на леснодостъпно място ще ви помогне да оцелеете няколко часа или дори дни в случай на продължително прекъсване на тока“, съветва журналистът.

„Един от недостатъците на полската енергийна система е липсата на инсталирана мощност. Нямаме достатъчно производствени единици за нашите нужди. Видяхме това през декември 2021 г., когато полският оператор имаше проблеми с попълването на системния резерв“, каза по-специално енергийният специалист Якуб Вех.

Загубиха любимата си бира

Според Вех по-рано стабилността на полската енергийна система можеше да се поддържа само през зимата с помощта на няколко страни от близката чужбина, което показва недостиг на полски мощности. Средната възраст на електроцентралите в Полша е 47 години, а някои вече са надхвърлили експлоатационния живот, за който първоначално са били проектирани.

„Не очаквам спиране в цялата страна, но може да има някои прекъсвания на тока, тоест. прекъсвания на тока“, добави Вех. Той посочва още, че при проблеми с електрозахранването на първо място могат да бъдат изключени от мрежата промишлени обекти.

На 11 август представителят на „Грийнпийс“ за Полша Марек Йозефяк каза, че Полша ще има достатъчно газ до декември 2022 г., а след това страната ще се изправи пред дефицит от 40%. „От няколко месеца чуваме уверения от правителството, че ще имаме достатъчно въглища за зимата. Знаем как свърши – спешни покупки и дефицит.

Същото е и с газта. Правителството ни уверява, че ще имаме достатъчно газ за зимата. Решихме да го проверим“, обясни Йозефяк. Според него анализаторите са наблюдавали газовия пазар в Европейския съюз и Полша, текущите договори и състоянието на съоръженията за съхранение – и са стигнали до горното тъжно заключение.

Газът в страната, между другото, не е достатъчно за отопление. Истинска трагедия за полския потребител беше новината, че „Карлсберг“ (полският клон на световноизвестния датски производител на бира) спира производството на пенлива напитка за известно време. Причината е спирането на доставките на въглероден диоксид от полските азотни компании.

Източник от компанията каза, че разчита на “незабавен отговор от полското правителство”. Според него подобна ситуация засяга много компании в Полша, които използват въглероден диоксид.

„Принудени сме да спрем работата на нашите пивоварни. Въглеродният диоксид е важна съставка в процеса на варене. Настоящите запаси ще ни позволят да работим още два, може би три дни, след което пивоварните ще трябва да спрат процесите на варене и доставките на пазара ще бъдат невъзможни ”, заяви представител на „Карлсберг“

По-късно се оказа, че компаниите, които снабдяват „Калсберг“ в Полша с въглероден диоксид, са виновни за спирането на производството на бира. И всичко това, защото онзи ден групата от компании „Азот“ обяви, че полският завод за производство на азотни торове ще спре да работи.

В същото време заводите в град Пулава намалиха производството на амоняк до 10% и спряха част от производството в сегментите на пластмасата и агроиндустрията. Компаниите, които притежават тези предприятия, обясняват решението си с безпрецедентното поскъпване на природния газ.

Кръгът е затворен – все пак цената се повиши, както знаете, поради антируските санкции, инициирани между другото от Варшава. Според директора по комуникациите на „Карлсберг-Полша“ Беата Пташинска-Единак, този проблем засяга не само пивоварните компании, но и други предприятия от хранително-вкусовата промишленост, които използват въглероден диоксид.

Най четени

Exit mobile version