Многочасови затъмнения: Великобритания се готви за спиране на електроцентралите
Енергийната криза във Великобритания навлезе в остра фаза. Властите чакат спирането на електроцентралите с последващия им фалит, населението и индустрията чакат прекъсвания на електрозахранването. Анализаторите предупреждават: спирането на тока не е далеч.
Риск от прекъсвания.
Британският енергиен регулатор “Офджем” каза, че страната може да се наложи да обяви „извънредна ситуация с доставките на газ“.
Електроцентралите, които са останали без гориво, трябва да плащат огромни глоби за неизпълнение на задълженията си към потребителите. Това ще ги доведе до “потенциална неплатежоспособност”, казва “Офджем”.
“Таймс” посочва голяма вероятност от планирани прекъсвания на тока, тъй като газовите ТЕЦ осигуряват най-големия дял от производството на ток във Великобритания.
Електрическа криза
През август Службата за пазарите на газ и електроенергия на Великобритания предупреди, че таванът на цените на електроенергията за домакинствата ще се повиши с 80% от 1 октомври, като средната сметка ще достигне рекордните 3549 лири годишно. Според прогнозата на консултантската компания “Оксилион” e през януари цифрата ще надхвърли 5000 лири, а от април – 6500.
Електрическата криза в страната е причинена, освен от бързия ръст на цените на въглеводородите в Европа, и от високата зависимост от природния газ. Така през 2021 г. той представлява 42% от потреблението на електроенергия и 40% от нейното производство. И въпреки че повече от половината идва от евтини възобновяеми източници, вътрешният пазар е устроен така, че цените са пряко зависими от най-скъпата производствена единица – газта.
Няма къде да се съхранява
Правителството може да направи малко, за да промени положението. Великобритания внася около половината от горивото, което консумира. Четиридесет процента идват от собствените ѝ запаси в Северно море, където производството непрекъснато намалява. През 2021 г. със 17%, до 45 милиона тона петрол и 29 милиарда кубически метра газ. До 2030 г. само една трета от нуждите на страната ще бъдат задоволени.
Нарастващото търсене в Европа изостря ситуацията.
Има и друг проблем: няма достатъчно газови хранилища. Още през 2017 г. от съображения за безопасност най-голямото – “Раф” – беше изведено от експлоатация. И след това се оказа, че други практически няма. Взето е решение газовото хранилище да бъде отново задействано. Поетапното увеличаване на капацитета обаче ще отнеме време.
Опасен фракинг
Опитват се да осигурят енергийна сигурност със собствени ресурси. По-специално, британският орган за пазарите на газ и електроенергия обяви ускореното разработване на нови находища в Северно море.
„Регулаторът ще направи всичко възможно, за да подкрепи местното производство“, каза Анди Самюел, ръководител на Транзитния орган в Северно море.
Но сега е необходим газ. Новият британски премиер Лиз Тръс заяви, че ще премахне въведена през ноември 2019 г., поради риска от сеизмична активност, забрана за хидравлично разбиване.
Според Тръс страната “ще получи достъп до огромни запаси от шистов газ след шест месеца”. Това изненада наблюдателите. Според изчисленията ще са необходими десетилетия, за да се достигнат желаните темпове на добив. Освен това шистовите играчи няма да продават суровини на цена под пазарната.
Мръсните въглища
Използват се и най-“мръсните” алтернативи. Британците възнамеряваха напълно да се откажат от въглищата от 2024 г. Миналата година твърдото гориво представляваше едва два процента от общия енергиен баланс, докато преди десетина години беше 30.
В средата на септември обаче, когато цените на синьото гориво отново поставиха нов рекорд, трябваше да забравят за околната среда. Сега въглищата се разглеждат като важно средство за оцеляване през зимата. Затворените въглищни електроцентрали ще бъдат рестартирани въпреки съпротивата на Зелените.
Внос под въпрос
Британската консултантска компания “Лейн Кларк и Пикок” обаче е уверена, че дефицитът на електроенергия не може да бъде избегнат.
Анализаторите посочват, че вносът от континента играе решаваща роля и тук стабилността е под много голям въпрос.
Консултационната компания представи правдоподобен сценарий: лятна суша, която пресушава хидроенергийните ресурси на Норвегия, засяга Франция с обширни прекъсвания на АЕЦ, оставят Великобритания без внос на ток. „В такава ситуация търсенето може да надхвърли предлагането близо 30 часа“, предупреждават анализаторите.
Ако възникне криза в доставките и потребителите не намалят доброволно търсенето, националният мрежов оператор ще започне да ги затваря, предимно сред енергоемките отрасли.