ЕС все още спори за тавана на цените на руския петрол.
Причината е неподатливостта на Полша. Отново се заговори за възможно излизане на поляците от Европейския съюз. За характера на евроскептицизма във Варшава и претенциите към Брюксел – в материала.
Няма сделка
Следващата седмица в ЕС влизат в сила ограничения върху цената на петрола от Русия. Това е инициатива на Г-7. Очакваният лимит е 65-70 долара за барел.
Според “Ройтерс” обаче някои страни от ЕС смятат, че това няма да навреди достатъчно на Москва. Полша, Литва и Естония настояха за 30 долара.
“Няма сделка. Бяха договорени правни текстове, но Полша е против”, каза източник на агенцията.
Ако до 5 декември не бъде постигнато споразумение, ЕС ще забрани частично вноса на руски суров петрол (от тази дата) и петролни продукти (от 5 февруари).
“Поляците са непримирими, не предлагат алтернатива. ЕС е раздразнен от позицията на Варшава”, казват запознатите източници.
И това не е само антируският екстремизъм на Полша. Има и много други спорове, включително около прословутите демократични ценности, както и заради финансите.
„Трудното дете“ на Европа
Правителството, ръководено от 2015 г. от консервативната партия “Право и справедливост” (ПиС), редовно критикува политическата върхушка на ЕС. Лидерът на ПиС Ярослав Качински, който не заема официални държавни постове, но е доста влиятелен, обвини Европейската комисия (най-висшият изпълнителен орган на ЕС), че Брюксел „не изпълнява задълженията си към Полша“ и се опитва да създаде „пълен хаос“ в полската държава“.
Качински също предупреди, че ако партията му спечели следващите парламентарни избори през есента на 2023 г., отношенията с ЕС „ще трябва да бъдат преразгледани“. Други политици от ПиС предложиха да се проучи въпросът за налагане на вето на някои от решенията на Брюксел.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заплаши, че Полша може да не получи дял във фонда на ЕС за „възстановяване след пандемия“. Брюксел недоволства от това, че Варшава не спазва препоръките за коригиране на съдебната реформа.
Комисията е спряла плащанията, докато Полша не изпълни решението за разпускане на дисциплинарната камара на Върховния съд. През юли правителството счете, че е удовлетворило исковете, като прие закон за “камара за професионална отговорност” (вместо дисциплинарна). И ЕК, признавайки ключовата роля на Варшава в хуманитарната и военна помощ за Украйна, най-накрая одобри плана за национално възстановяване на Полша, който е необходим за отпускането на средства.
Оттогава обаче Брюксел промени решението си и парите, предназначени за поляците, все още са замразени.
Опозицията обаче се възползва от забележките на Качински, за да каже, че ПиС подготвя почвата за “Полекзит”. В действителност ситуацията не е толкова ясна.
Низините не искат, върхушката не може
По-голямата част от поляците са против “Полекзит”. Подобен курс би бил политическо самоубийство за всяка партия, смятат западните анализатори. Не е изненадващо, че ПиС категорично отрича подобни намерения на официално ниво.
Въпреки това доверените лица на Качински – неговият заместник Ришард Терлецки и депутатът от ПиС Марек Суски – постоянно говорят за борбата срещу “брюкселските окупатори”. Според тях Великобритания е доказала, че диктатурата на Брюксел може да бъде победена.
Такива думи, според Би-Би-Си, имат две цели. От една страна, ПиС подготвя общественото мнение за това, че Варшава няма да получава пари от ЕС, а ще трябва да прави задължителни “членски внос”. От друга страна, това е очевидно изнудване. Особено в контекста на миграционната криза.
Неразрешим спор
Дори ревностните евроскептици в полския естаблишмънт признават в кулоарите, че страната просто не е готова да тръгне на „свободно плаване“. Великобритания, с много по-силна икономика от Полша, а все още не е преодоляла последствията от Брекзит. В същото време британците, които имат излаз на море, се радват на покровителството на САЩ. Варшава, в случай на отделяне от ЕС, ще бъде заобиколена от враждебни съседи.
Поляците използват престрелките с Брюксел, за да се пазарят. Те може да заплашват да депортират мигранти или да затворят границите им. Или просто ще започнат да блокират инициативите на Европейския съюз, както всъщност се случва в момента.
Правото на ЕС не предвижда изключения. Това означава, че “дърпането на въже” между Варшава и Брюксел ще продължи – с различна интензивност. И ако Европейската комисия не предприеме икономически отстъпки, поляците ще организират принципна политическа съпротива, която ще забави всички дейности на ЕС – от външни санкции до вътрешна интеграция.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ