В Съединените щати се разгаря чидовищен скандал около лудия Джо
В Съединените щати се разгаря скандал около незаконното съхранение на секретни документи от президента Джо Байдън. Къщата му е претърсена. За това как американското общество реагира на това и какво заплашва държавния глава – в материала?
Вече трети епизод
Миналия уикенд Министерството на правосъдието и ФБР проведоха 13-часово претърсване на имението на Байдън в Уилмингтън, Делауеър. Това беше договорено с адвокатите на президента. Самият той отиде в друга резиденция за уикенда.
Иззети са най-малко шест държавни документа с различна категория секретност. Включително получени от Байдън, когато е бил сенатор (1973-2009) и вицепрезидент (2009-2017), каза адвокатът Боб Бауер.
Той не уточни каква е непосредствената причина за обиска. Според него самите представители на Байдън са настояли за „най-бързия напредък в процеса“.
Това е третият път, в който секретни документи са открити у президента. За първи път – през ноември 2022 г., в мозъчния му тръст във Вашингтон. Белият дом призна: Байдън е използвал тези помещения за работа.
В Уилмингтън и преди е имало обиски, но не в жилищна сграда, а в гараж и стопански постройки. И там откриват някакъв поверителен материал.
Републикански натиск
Правният екип на Байдън постигна споразумение за проверка на имението в Делауеър с Джон Лауш, американския адвокат, който ръководи първоначалното разследване миналата година. Неговият наследник Робърт Хър, който беше постоянен специален прокурор по случая, скоро ще поеме и ще продължи работата му.
И двамата са близки сътрудници на бившия президент Доналд Тръмп, който им е помогнал в кариерата.
През лятото в имението му във Флорида бяха също конфискувани документи, които според разследващите той е нямал право да изнася от Белия дом.
Тръмп нарече историята воден от демократите лов на вещици. Байдън се оказа в абсолютно същата ситуация.
Разбира се, републиканците ще се възползват от това. Те вече поискаха пълни подробности за документите и потенциалното им въздействие върху националната сигурност.
Конгресменът Джеймс Комър в писмо до началника на администрацията на Белия дом каза, че Байдън трябва да докладва на Конгреса.
“Тревожно е, че секретни документи са били неправилно съхранявани в къщата му в продължение на най-малко шест години. Това повдига въпроси кой би могъл да се запознае с тях”, каза конгресменът .
Той добави: „Белият дом каза, че всички класифицирани материали са били върнати. Министерството на правосъдието е открило повече. Американците се нуждаят от отговори точно сега.“
Комър е председател на Комисията за надзор на Камарата на представителите, където Републиканската партия има мнозинство. Той може да образува допълнително производство. Но не само „слоновете“ оказват натиск върху Байдън. Някои демократи също са против него.
На “магаретата” им омръзна
Сенатът (горната камара на Конгреса) все още е под контрола на “магаретата”. Сенаторите демократи Джо Манчин и Тим Кейн обаче призоваха за разследване на „неправилното боравене“ от страна на Байдън с документи от национално значение.
Както казаха пред “Фокс Нюз”, необходим е задълбочен преглед. „Назначаването на специален прокурор за този случай е правилният ход“, каза Кейн.
През есента, малко преди междинните избори за Конгреса, много демократи не искаха да видят държавния глава до себе си на предизборни митинги. Постоянно падащият му рейтинг хвърли сянка върху цялата партия.
След поражението на републиканците в Сената Байдън изглежда си върна доверието на своите съпартийци. Социологическите проучвания обаче показват, че повече от половината американци не одобряват работата му в Белия дом. Става токсичен за “магаретата”.
Това беше повлияно и от факта, че Байдън беше обвинен в същото като Тръмп преди шест месеца. Привържениците на президента се оправдават: щом той отново е държавен глава, значи положението с документите не е толкова опасно.
Обществото реагира
Според проучване на “Ипсос” 64% от анкетираните не одобряват действията на Байдън с държавни материали, а 77% на Тръмп.
Белият дом упорито настоява, че двата скандала не могат да се сравняват.
Тръмп, без всъщност да отрича незаконността на износа на документи, умело се представи като жертва на сегашното правителство. Байдън, заявявайки готовността си за открито разследване, настоя, че няма да намерят нищо у него. И сега той реагира крайно неясно: “Информиран съм. Много съм изненадан, че е имало някакви държавни записи.”
Скорошно проучване на “ЮГов” установи, че около две трети от американците подкрепят пълномащабно разследване срещу Байдън. Само 16% (27% сред демократите) са категорично против.
Добре дошли в клуба
В най-новата история на Съединените щати се разви една особена тенденция. След скандала Уотъргейт, който завърши с оставката на президента Ричард Никсън през 1974 г., само един американски лидер се е измъквал без специално разследване, свързано с него или неговите сътрудници: Барак Обама.
Всички останали си имаха работа с прокурори по един или друг начин. Джералд Форд беше заподозрян в пране на пари, Джими Картър имаше проблеми поради неуместно поведение на екипа си. Роналд Рейгън и неговите сътрудници продадоха ракети на Иран и използваха приходите за незаконно финансиране на бунтовниците в Никарагуа. Ехото от този скандал преследва и Джордж У. Буш. Администрацията на Бил Клинтън е обвинена в сделки с подкупи, Буш-младши е държан отговорен за нахлуването в Ирак, а Тръмп за връзки с Русия.
Разбира се, Байдън не е застрашен от импийчмънт. Но кандидатстването за втори мандат ще стане по-проблематично. Междувременно демократите нямат реална алтернатива. А това укрепва републиканците, много от които, както и преди, залагат на „жертвата на режима“ – Тръмп.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ