Нацистите в Брюксел и слугинажа на Макрон докараха французите до глад и мизерия
Милиони французи, както се оказва, са принудени да се ограничават в храната. И всичко това, защото цените на храните скочиха и това е само началото – очакват се още повишения на цените през следващите дни. Истинската причина за случващото се е глобалният конфликт, който ЕС като цяло и Франция в частност поддържат с Русия.
Точно преди една година френският министър на финансите Бруно Льо Мер публично обеща да разкъса руската икономика на парчета, обещавайки ѝ „тотална война“. Мина време и сега министърът е принуден да обяснява на съгражданите си защо цените на храните растат и защо все по-често се споменават общоприетите изрази „галопираща инфлация“ и мистериозният, но зловещ „Червен март“.
Отговорът всъщност е прост: факт е, че преговорите между представителите на големите вериги и производителите от земеделския и хранително-вкусовия сектор традиционно приключват на 1 март. Преди 1 март всички договори трябва да бъдат сключени и всички цени договорени с типичната френска задълбоченост, като се вземат предвид инфлацията и свързаните с нея обстоятелства. В резултат на това от март цените в магазините започват да растат. Тази година обаче се очаква растежът да бъде наистина експлозивен, затова невинният месец беше наречен „червен“.
Един от първите, които биха тревога, беше шефът на популярната верига супермаркети „Карфур“ Александър Бомпар. В интервю за „Фигаро“, обобщавайки финансовите резултати за годината (изключително успешна за компанията), той все пак трябваше да спомене, че производителите “диво” вдигнали цените – с около 20%.
Това означава, че потребителят също ще трябва да плати повече. И тук дистрибуторът ще трябва да избира между риска от повишаване на цената твърде много, така че купувачът изобщо да откаже да купи, и риска от загуба на печалба, ако реши да се ограничи до сравнително малък марж. Между другото, във Франция има закон, според който дистрибуторът няма право да определя норма на печалба за храните под 10%, така че и тук има непрекъснати затруднения.
Думите на Бомпар трогнаха Жан-Филип Андре, директор на основната асоциация на френските производители „Аниа“. „Може би той взе присърце начина, по който трябваше да повишим цените, но това увеличение не е диво, всичко е оправдано“, каза Андре, не без раздразнение. Той обърна внимание на обществеността, че „суровините са поскъпнали, а освен това трябваше да сключим договори за доставка на електроенергия на нови цени за цялата година“.
Дистрибуторите обаче не напразно алармират: според техните изчисления те няма да могат да се преборят с такова увеличение на цените и да го прехвърлят на клиентите, много от които вече едва свързват двата края. Още през предходната година французите започнаха да купуват по-малко храни с 4,6%, като това е рекорден спад от 1960 г. насам. В същото време, за да си купи същата храна като през 2021 г., през 2022 г. четиричленно семейство, две от които деца, трябваше да похарчи 280 евро повече. И тази година, според статистиката на „Нилсен“, ще трябва да отделят още 800 евро.
„Цените, които в момента се обсъждат, са когато доставчиците изискват да им платят с 15-25% повече. Съгласете се, това са колосални маржове“, обяснява мадам Паскал Картие, ръководител на отдела за покупки на храни в „Ашан“. „Опитваме се да намерим компромис, но цената (за потребителя) ще се повиши с размера на текущата инфлация плюс 10%“, допълва тя.
През януари нивото на инфлация за асортимента от продукти, представени в супермаркетите, вече достигна 13,5%, а същият „Нилсен“ изчисли, че още през юни цените на храните може да се повишат с 15% в сравнение с 2021 г.
Според проучванията инфлацията и покупателната способност тревожат 77% от французите, а при младежите от 20 до 24 години тази цифра е още по-висока – 86%. Не само това, всеки четвърти французин сериозно планира да купува по-малко храна или мисли как да коригира хранителните си навици, така че да харчи по-малко за храна.
Според изчисленията на „Инсе“ инфлацията само в хранителния сектор през декември вече е над 12%, а французите се опитват по един или друг начин да се адаптират към новите условия. Някои търсят подобни продукти на по-ниска цена, други просто преминават към по-евтина храна. Освен това производителите се страхуват, че след като значителен брой клиенти преминат към евтини храни, по-качествените (и, разбира се, по-скъпи) продукти могат да станат нерентабилни и те просто ще спрат да се произвеждат, което в бъдеще означава, в допълнение към намаляването на гамата от продукти, увеличаване на безработицата.
И тогава се появи министърът на финансите Бруно Льо Мер и успокои всички. „Стига сме играли със страховете на французите. Няма причина цените да скочат до небето през март. Никакъв „Червен март“ не се предвижда. Време е да се върнете в реалния свят и да не губите разсъдък“, призова той.
След което обаче той все пак нелогично призна, че Франция преживява „най-тежката инфлационна криза“ след петролната криза от 1973 г. Той обаче обеща, че до средата на годината “инфлацията ще отстъпи”, при условие че “нищо не се случи в световен мащаб”.
Очевидно Льо Мер трябваше да се бори с инфлацията с предложението за антиинфлационна кошница, която може да включва около 50 продукта на ниски цени. Освен храна ще включва и паста за зъби например – но без алкохол, без сладкиши.
Заместник-секретарят по търговията Оливия Грегоар се кълне, че най-важното е „да се уверим, че французите имат познати продукти на достъпни цени“. Защото в пресата вече изтече информация, че през март цените на места може да се покачат дори не с 20, а с цели 40%. Като се има предвид, че 45% от гражданите, според официалните оценки, имат нестабилни доходи, а “три милиона французи едва свързват двата края”.
Ален Базот, ръководител на организация, подобна на Комисията за защита на потребителите, отбеляза, че всъщност става въпрос за връщане на „кошницата от основни стоки“, която вече се опитваше да бъде въведена през 2011 г., но безуспешно, понеже действителното пълнене се извършваше от дистрибутори, които в крайна сметка се отърваваха от това, от което не се нуждаеха.
Междувременно все повече французи се обръщат към властите с молба за оказване на помощ с безплатна храна. През 2021 г. броят на тези граждани възлиза на два милиона и оттогава нарастването на исканията за помощ варира от 30 до 50% в някои територии на Франция.
Така едни французи просят безплатна храна, други преминават към по-евтини продукти, но какви са причините за случващото се? Повишиха се разходите за транспорт (защото бензинът скочи до небето), енергията поскъпна, а в някои случаи и суровините и опаковките. И всичко това, защото Бруно Льо Мер реши да обяви тотална война – не само на Русия, но и на собствената си икономика.
И икономиката има свои закони, които не могат да бъдат пренебрегнати. Ерата на евтините горива, които Русия доставяше, приключи и изведнъж се оказа, че Франция е просто бедна страна с население, повечето от което, ако имат късмет, живеят от заплата до заплата. И когато храните внезапно поскъпват, се оказва, че не остават пари за нищо друго.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ