Западните служби пробват нервите на Путин, чрез терор, убийства и разрушения
Кримският мост преживя втори взрив за десет месеца.
Защо точно него удрят и какъв отзвук очакват – това са въпросите, които произтичат от двете нападения.
На пръв поглед двата взрива са коренно различни. Но дали е така наистина може да ни покаже сравнението между тях и анализът на фактите.
В началото на декември 2022 г. имахме камион бомба и атентатор самоубиец. Типично, сякаш атентаторите са били учениците на ислямистките камикадзета. Появи се и организация, която макар и с половин уста пое отговорността. Украинската УНИАН съобщи веднага, че атентатът е дело на Службата за сигурност на Украйна, позовавайки се източници от кухнята. Американското издание “Вашингтон поуст” тогава побърза да обяви, че взривът на моста между Русия и Крим е организиран от украинските спецслужби. По този начин САЩ се разграничи от атентата.
Вторият взрив е причинен, според военните екперти, от дронове. Вече имаме по-модерен начин на нападение. Владимир Путин нарече случилото се терористичен акт. А говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обвини директно Украйна, като посочи за помощници в делото САЩ и Великобритания. Часове по-късно Службата за сигурност на Киев в съобщение в канала Telegram призна участие в организирането на нападението на моста. Украинската Агенция РБК, позовавайки се на източник от службата, съобщи, че атаката е била специална операция на СБУ и украинските военноморски сили, за нея са използвани наземни дронове.
Кримският мост е изключително охранявано съоръжение. И нападението срещу него е пряк удар по имиджа на Русия. Мостът вече не се използва за военни превози. И затова по никакъв начин няма как взривяването му да отслаби руската военна мощ. Но сега загинаха невинни млади хора.
Мостът е гордостта на Путин и взривяването му може да се приеме като предизвикателство. Дори като зловеща игра, която да принуди руския държавен глава да изпусне нервите си и да действа неконтролируемо. А враговете му да имат още по-големи основания в рестрикциите срещу него и Москва.
Следящите хода на войната си спомнят признанието на депутата от Върховната Рада Алексей Гончаренко още преди година, че представителите на Украйна на юнската среща на върха на НАТО са обсъждали с министъра на отбраната на Великобритания Бен Уолъс планове за унищожаване на Кримския мост. Тогава Москва определи тези идеи като “болни фантазии на Киев”.
Засега се натрупват фактите. Причинно-следствената връзка предстои след обстоен анализ.
Светът очаква да види как ще реагира Русия на тази поредна агресия.Не е ясно какви истини за връзки и интереси ще изплуват изпод руините на моста.
ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!