Путин показа на Ким Чен-ун космодрума Восточный: За какво разговаряха лидерите на двете страни
Ръководителят на КНДР поиска от Русия да сподели технологии
Ким Чен-ун пристигна на космодрума Восточный с характерния си зелен брониран влак. Прочутата дървена стълба с червен килим пред нея вече чакаше политика – вратите на вагона спряха точно срещу нея.
Западните медии писаха преди няколко дни, че ръководителят на КНДР иска да разгледа стартовата площадка, но Кремъл до сутринта на сряда, 13 септември, не каза къде точно отива другарят Ким от границата. Самият Путин каза на пленарното заседание на ИИФ /WEF/, че всички ще разберат за плановете им, когато му дойде времето.
Преди това Владимир Владимирович стигаше до Восточний или с хеликоптер, ако времето позволяваше, или с кола, ако времето беше лошо. Но през август на строящото се летище кацна първия самолет, така че руският лидер все пак можеше да стигне там и по този начин. Във всеки случай е малко вероятно той също да е взел влака.
ГОЛЯМАТА КОСМОНАВТИКА
Но преди това Владимир Путин се срещна с ученичката Мария Андреева от Ростов на Дон. Момичето участва на 1 септември в открит урок „Да говорим за важното“, воден от президента. Тя каза, че самата тя създава и разработва сателити.
Ръководителят на страната покани ученичката да наблюдава изстрелването на космическия кораб “Союз МС-24” с руско-американски екипаж, насрочено за 15 септември в Байконур.
– Вие сте в малката космонавтика, а там е голямата. Юрий Иванович Борисов (ръководител на Роскосмос – бел.ред.), вчера говорихме с него, той каза, ако искате, можете да отидете на изстрелването, – предложи руският лидер.
РАКЕТАТА СЕ ОБИКАЛЯ В ПОСОКА, ОБРАТНА НА ЧАСОВНИКОВАТА СТРЕЛКА
Официално Ким Чен-ун дойде в Восточный, защото иска да развие собствена космическа програма в КНДР. Но политикът се интересуваше повече не от самите сателити, а от ракетите, които ги издигат.
– Каква е мощността на двигателя, който изстрелва ракетата от този космодрум? – другарят Ким зададе много конкретен въпрос.
Ала никой не обсъжда факта, че ракетите могат да летят не само в космоса, но и през океана.
Владимир Путин показа на колегата си стартовата площадка. Борисов разказа за една дългогодишна традиция:
„Имаме традиция, започнала от основателя Сергей Королев, винаги да обикаляме ракетата обратно на часовниковата стрелка преди изстрелване.
ЗАЕДНО СРЕЩУ ИМПЕРИАЛИЗМА
След обиколка на космодрума другарят Ким остави бележка в книгата за гости: „Славата на Русия, родила първите космически изследователи, ще бъде безсмъртна“.
И след това започна протоколната открита част на срещата на политиците.
– Срещата все пак протича в ново за нас време. Съвсем наскоро КНДР отбеляза 75 години от основаването и създаването си. 75 години от установяване на дипломатически отношения между нашите страни. Именно нашата страна първа призна суверенната независима държава КНДР. Съвсем скоро ще отбележим 70-ата годишнина от края на Войната за независимост, победата на корейския народ в тази война“, каза Владимир Путин.
Вярно, формално в Корейската война нямаше победители. И двете страни, след като стигнаха до позиционна безизходица, сключиха примирие. И двете държави все още са в състояние на война.
– Сега Русия се вдига на свещена борба за защита на своя държавен суверенитет и защита на своята сигурност. Винаги сме подкрепяли и подкрепяме всички решения на президента Путин и руското правителство. „Надявам се, че винаги ще бъдем заедно в борбата срещу империализма“, каза на свой ред другарят Ким.
Откритата част на срещата се оказа кратка. Държавните глави споменаха икономиката и хуманитарната сфера. Те не казаха нищо за военно-техническо сътрудничество, въпреки че на срещата присъстваха и министрите на отбраната на двете държави.
Южнокорейски и американски медии пишат, че Ким Чен-ун ще ни помоли да споделим космически и ракетни технологии. В замяна той може да достави артилерийски снаряди и противотанкови ракети. КНДР модернизира съветските оръжия от много години, така че техните боеприпаси може да са подходящи за нашата военна техника.
Но Кремъл никога не е потвърждавал никакви оръжейни доставки от Азия.