Единството на западната подкрепа за Украйна се пропука. Моментът не може да бъде по-лош за Зеленски, като се има предвид, че утре се очаква той да се срещне с президента Байдън в Белия дом. „Полша повече няма да въоръжава Украйна, за да се съсредоточи върху собствената си отбрана“, обяви полският премиер Матеуш Моравецки, след като Варшава извика украинския посланик.
Причината е решението на Киев да съди Полша за удължаване на ембаргото върху украинското зърно, предава AFP. През повече от година и половина от войната между Украйна и Русия Варшава беше най-твърдият и най-отявлен поддръжник на Киев. Полша беше и оръжейния хъб, откъдето минаваше целият оръжеен поток към украинските граници.
През последните 48 часа отношенията между Полша и Украйна бързо достигнаха най-ниската си точка. От решаващо значение е, че Полша ще проведе парламентарни избори на 15 октомври. Предишната атмосфера на ентусиазирана прокиевска реторика се промени драстично. Президентът на Полша оприличи Украйна на „удавник“, който иска да завлече и спасителя си. Варшава обяви още едно решение, че спира помощите за украинските бежанци от догодина.
Междувременно украинският президент Володимир Зеленски предположи, че съюзниците от ЕС, които забраняват вноса на зърното на страната му, помагат на Русия.
Полските управляващи, които се опитват да спечелят парламентарните избори следващия месец с помощта на гласовете на фермерите, изразяват тревога от последните ходове на Украйна, включително жалбата пред Световната търговска организация заради забраната за внос на украинско зърно от Полша и две други страни от ЕС – Словакия и Унгария.
В изненадващо откровен и лаконичен коментар пред репортери в кулоарите на Общото събрание на ООН полският президент Анджей Дуда заяви във вторник: „Украйна се държи като давещ се човек, вкопчил се във всичко налично“.
Той каза още: „Давещият се човек е изключително опасен, способен да ви свали до дълбините… да удави спасителя си.“ Като се имат предвид загубите на Украйна на бойното поле и тъй като в момента тя е затънала в неуспешна контраофанзива, думите без съмнение жегнаха Киев.
Социологическо проучване, цитирано от Ройтерс, показа, че подкрепата за украинските бежанци в Полша е спаднала от 91%, когато войната започна, до 69%. Същото проучване показа, че вече една четвърт от поляците са против подкрепата за бежанците, в сравнение с 4% в началото на 2022 г.
В отговор на забраната за внос на украинско зърно Зеленски по време на речта си в ООН осъди „тревожното“ поведение на съюзниците, но без да назовава конкретно Полша. Освен това Киев обяви плановете си да съди Варшава в Световната търговска организация, като същевременно запази възможността за собствено ембарго на полските храни, включително лук, домати, зеле и ябълки.
Всичко това представлява пълна дипломатическа криза за Зеленски, която не би могла да дойде в по-лош момент, тъй като той е във Вашингтон. Само през последните няколко дни:
Зеленски уволни най-малко шестима високопоставени служители на отбраната заради корупция, след като наскоро отстрани и дългогодишния министър на отбраната Олексий Резников на фона на разследване за корупция.
Американската транссексуална говорителка на украинските сили за териториална отбрана Сара Аштън-Сирило беше отстранена за неопределено време от украинските военни заради вълната на недоволство в социалните мрежи и американския Сенат след отправени от нея заплахи, че Украйна ще преследва всички, които смята за врагове.
„Ню Йорк таймс“ публикува статия, в която се казва, че ракета, изстреляна от Украйна, а не от Русия, е ударила оживен пазар, убивайки най-малко 15 цивилни.
Байдън все още не е обещал нови оръжия на Зеленски, който е в САЩ, и според публикации в медиите ракетите с голям обсег ATACMS няма да бъдат одобрени за изпращане в Киев.
Доставянето на каквато и да е нова помощ за защита срещу Русия дори по-късно тази година изглежда по-трудно от всякога, коментира и белгийският вестник Politico.
Пречките се трупат: републиканците в Камарата на представителите са скептично настроени към даването на още финансова помощ. Нещо повече, тяхното недоволство заплашва да блокира изпълнителната власт– ход, който със сигурност не доближава Зеленски до получаването на милиардите, поискани от администрацията на Байдън. Междувременно републиканците в Сената са разделени по въпроса дали да продължат да предоставят хуманитарна помощ, твърдейки, че останалата част от Европа трябва да се активизира.
Дали този изключително значим обрат ще отбележи началото на края? Неизбежни ли са мирните преговори и отстъпването на територия в Донбас в този момент?, попита и Zero Hedge.
Сякаш напълно наясно, че кранчето за сметка на американския данъкоплатец може да пресъхне, Зеленски се срещна в Ню Йорк с водещите банки, хедж фондове и частни инвеститори.
Срещата е била организирана от JPMorgan, американската банка, служеща като финансов съветник на Зеленски, за привличане на частен капитал за нов инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна, съобщи Fox Business.
По-рано следобед Зеленски се е срещнал насаме и с главния изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк. BlackRock е най-големият мениджър на активи в света и също така съветва Зеленски как да привлече пари от частния сектор в САЩ.
Списъкът на поканените включва Уилям Акман, ръководител на хедж фонда Pershing Square Capital; Кен Грифин от инвестиционната империя Citadel; Джонатан Грей, президент и главен оперативен директор на частната инвестиционна компания Blackstone; Филип Хилдебранд, заместник-председател на BlackRock; Майкъл Блумбърг, бивш кмет на Ню Йорк и основател на Bloomberg LP; и Ерик Шмид, бившият главен изпълнителен директор на Google, а сега ръководител на Schmidt Futures, филантропска организация.