Четири държави от ЕС са вече официално в рецесия! 11 със спад в икономиката
Четири държави от ЕС вече официално са в рецесия, тоест имат две последователни тримесечия с отрицателен ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) спрямо предходното тримесечие, показват данни на Евростат.
Това са Дания (две поредни тримесечия на спад на БВП с 0,3%)
Общо за страните от ЕС БВП остава на нивото от предходното тримесечие, като в 11 държави има спад на икономиката. В България ръстът на БВП през третото тримесечие на годината спрямо предходното е с 0,4%, показват данни на НСИ.
…
Питър Шиф: Състоянието на икономиката е много по-мрачно, отколкото изглежда
Питър Шиф, глaвeн изпълнитeлeн диpeĸтop и глoбaлeн cтpaтeг в Еurо Расіfіс Саріtаl
Питър Шиф наскоро се появи в предаването Real America с Дан Бол, за да говори за последните данни за заетостта и състоянието на пазара на недвижими имоти, пише ZeroHedge. Знаем, че в заглавията на вестниците има много мрачни неща, но Питър каза, че ситуацията всъщност е по-мрачна, отколкото предполагат заглавията.
Дан Бол откри интервюто с туит от Питър Шиф от 6 ноември, в който казва: „Заради слабата икономика и повишаващите се лихвени проценти националният дълг надхвърля 33,7 трилиона долара, което е увеличение със 700 милиарда долара за малко повече от 6 седмици. С тези темпове държавният дълг нараства с над 5 трилиона долара годишно, въпреки че официалните прогнози за дефицита са за под 2 трилиона долара годишно.“
Дан Бол го обобщи по следния начин: „Просто не може да продължавате да харчите повече, отколкото внасяте, да печатате пари и да правите това, което прави администрацията на Джо Байдън.“ Тогава зададе въпроса: „Как да се държим над водата при цялата тази мрачна обстановка, за Бога?“
Шиф каза, че всъщност ситуацията е по-мрачна, отколкото се вижда от заглавията, и посочи данните за работните места. „Ако погледнем тези 999 хил. новосъздадени работни места в частния сектор, те са почти изцяло на непълно работно време. Това са нископлатени работни места. Те са предназначени за хора, които вече имат едно или две работни места. Броят на американците, работещи на няколко места, се е увеличил с почти 400 хил. души и е достигнал нов рекорден брой.“
Той изтъкна, че икономиката всъщност намалява работните места в производството, а работните места на пълно работно време, които е добавила, са предимно в държавния сектор. „Загубихме 35 хил. работни места в производството. Всички тези приказки за съживяването на производството са просто куп глупости. Губим тези работни места. Това са продуктивни работни места. Това са добре платени работни места. Вместо това ги заместваме с още служители на данъчната служба. Наехме 51 хил. държавни служители, които бяха добавени към ведомостите за заплати. Те не създават нищо друго освен бюрокрация. Всъщност те подкопават икономическия растеж. Те водят до по-големи дефицити и по-голяма инфлация.“
Бол попита за настоящата ситуация на жилищния пазар, като припомни парите, които лично е загубил по време на срива през 2008 г. Той изтъкна безумните цени на жилищата в Сан Диего и се зачуди как някой може да си позволи да си купи жилище при комбинацията от високи цени и растящи лихви по ипотечните кредити. „Ще се спука ли отново балонът на жилищния пазар?“, пита той.
Петър Шиф отговори еднозначно: „Разбира се! Единственият начин да си позволите да си купите нещо е цената му да се понижи. Но проблемът е, че когато цената спадне, банките имат големи проблеми, защото това е обезпечението по тези заеми.“ Той добави, че сега проблемът е по-голям, отколкото през 2008 г., защото банките губят пари от всички ипотечни кредити, а не само от високорисковите.
„През 2008 г. проблемът беше само в необслужваните ипотеки. Сега всички са проблем, защото банките печелят само 3% или 4% от тези ипотечни кредити. Така че банките губят пари от всеки ипотечен кредит, който се изплаща. Цялата банкова система е напълно неплатежоспособна.“
Той посочи също, че търговските имоти са „пълна катастрофа“. „Току-що преживяхме фалита на WeWork. Отне известно време, но това ще доведе до пускането на пазара на много офис площи. Ще има свръхпредлагане. Цените на търговските недвижими имоти са намалени наполовина, а банките имат огромни загуби.“
Дан Бол попита: „И как да запазим главите си над водата?“
Питър Шиф каза, че хората трябва да разберат, че инфлацията ще продължи да се увеличава. „За да я избегнете или да я намалите, трябва да се освободите от щатските долари. Не оставяйте парите си в банката. Не ги оставяйте в държавни ценни книжа или друг вид облигации, деноминирани в долари. Трябва да купувате злато и сребро като алтернативно средство за съхранение на стойността и да инвестирате в реални активи. Инвестирайте в чужбина в доходоносни чуждестранни акции – инвестиции, които ще запазят реалната си стойност и ще донесат доходи, които ще запазят покупателната способност, така че да можете да изпреварите инфлацията.“
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?