Проучване: На британците им е писнало от имигрантите
Мнозинството от британците биха подкрепили 5-годишно замразяване на имиграцията, за да може инфраструктурата и обществените услуги в страната да наваксат рекордните нива на новопристигналите и последвалия демографски скок през последните няколко десетилетия. Това показва ново проучване на общественото мнение, пише Remix News.
Според проучване на People Polling 53% от анкетираните подкрепят мораториум върху имиграцията във Великобритания, която продължава да е на изключително високи нива, както сочат данните на Службата за национална статистика от миналата седмица. Предложението е подкрепено от 78% от анкетираните, които обикновено гласуват за управляващата Консервативна партия, но също така и от избирателите с различни политически убеждения на възраст над 50 години, както и от 62% от квалифицираните работници във Великобритания.
Дори една трета от избирателите на лейбъристите (33%) и респондентите, които са подкрепили оставането на страната на референдума за Брекзит през 2016 г., биха подкрепили подобна политика, „за да може Обединеното кралство да поеме по-добре имиграцията от последните няколко десетилетия“.
Социологът Мат Гудуин обсъди резултатите след изнесените данни на Службата за национална статистика от миналата седмица, които разкриха, че имиграцията във Великобритания остава изключително висока. През годината, приключваща през юни 2023 г., дългосрочната имиграция е била 1,18 милиона души, а нетната миграция е била 672 хил. души – цифра, която е надмината само от наскоро ревизираната цифра от 745 хил. души за годината, приключваща през декември 2022 г.
„Накратко, на избирателите им е напълно омръзнало от статуквото. Те искат намаляване на законната (а не само на незаконната) имиграция. И искат да я намалят сега“, пише Гудуин в социалната платформа за мнения и коментари Substack.
Той цитира и други резултати от проучването, които разкриват, че 56% от всички британци смятат, че нетната миграция е „твърде висока“, в сравнение със само 2%, които смятат, че тя е „твърде ниска“, и 12%, които смятат, че е „приблизително нормална“.
Преобладаващото мнозинство от 85% от избирателите на управляващата Консервативна партия са недоволни от сегашния темп, което разкрива разминаването между администрацията на Риши Сунак и неговите редови поддръжници.
„Фактът, че повече от една трета от гласоподавателите на лейбъристите също са недоволни от нивото на нетната миграция, подчертава продължаващия потенциал на имиграцията да пресича разделението между ляво и дясно в британската политика“, отбелязва Гудуин.
Разтърсващото обвинение срещу почти три десетилетия либерална миграционна политика, въведена както от лейбъристките, така и от консервативните правителства, се подчертава и от факта, че само 10% от анкетираните твърдят, че имиграцията прави Великобритания „приятно място за живеене“, в сравнение с 42%, според които тя влошава състоянието на страната.
Проучването съвпадна с изказванията на старши икономисти от агенцията за кредитен рейтинг S&P Global, които отбелязаха, че огромното мнозинство от имигрантите, пристигащи във Великобритания, всъщност не запълват празнините на британския пазар на труда и предупредиха, че паричната политика на страната ще трябва да „остане рестриктивна за по-дълго време“, за да се намали инфлацията.
„Наборът от умения на имигрантите от страни извън Европейския съюз е различна и тяхното участие на пазара на труда е по-ниско“, отбелязват Марион Амиот и Борис Глас, цитирани от агенция Блумбърг. „Много от тях са студенти или бежанци. Следователно имиграцията невинаги помага за запълване на празнините в отраслите, в които липсва работна ръка“, допълват те.
Според данните на ONS само един от всеки петима мигранти е пристигнал във Великобритания с работна виза, като цифрите се изкривяват допълнително, тъй като в тази цифра са включени и зависимите лица на работниците мигранти. Огромното мнозинство от тях са дошли с визи за обучение или по хуманитарни канали, като например програмите за презаселване на бежанци от Украйна, Хонконг и Афганистан.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?