Самолетът на президента при полета си до ОАЕ, Саудитска Арабия и на връщане беше придружен от полет на бойни самолети с бойни ракети под крилото. Този случай е доста рядък и затова не остана незабелязан от световните медии.
Обикновено първите лица на държавите летят на т.нар. „Борд № 1“, разчитайки на международните правила за приличие. Президентските самолети имат системи за пасивна защита, като средства за радио-електронна война (РЕБ) и топлинни примамки. В определени случаи приемащата страна може да изпрати своите изстребители насреща. Но в случая скъпият гост избра да има собствена крилата стража. И това също е признак за големите промени, които настъпват в света.
Едно звено – това много ли е или малко?
Бордът на Путин беше придружен от две двойки изтребители . Нека отбележим, че дори ако ескортните самолети не летяха с него от самата Москва, а излетяха от летищата на Астрахан или Дагестан, то дори тогава те са изминали разстояние от 2,2-2,5 хиляди км.
Много малко изтребители са способни на такъв полет с боеприпаси под крилото. Може би само американските F-15 и F-22, както и китайските Chengdu J-20. Освен това Иран запазва малък брой F-14, изключителни самолети за времето си, които имат сравним обсег.
Всяка от “Сушките” носеше четири ракети въздух-въздух: две с малък обсег и две със среден обсег. Съответно 16 ракети могат да бъдат използвани за защита на Борд №1. С консумация на по две ракети на цел, ескортът в случай на въздушна битка може да свали осем вражески самолета.
Като цяло ракетите са само една възможност; Протоколът за охрана на президентския борд предвижда:
използването на комплекс за радио-електронна борба, инсталиран на борд № 1, и освобождаването на топлинни капани от него и евентуално диполни отражатели;
използване на средства за радиоелектронна борба на ескортиращите самолети;
използването на бордови оръжия срещу агресора;
ако всички горепосочени мерки не помогнат, ескортиращият самолет покрива президентската машина със себе си.
Но това е напълно краен сценарий. Досега най-тежката ситуация беше агресивната маневра на Су-27, който преди четири години прогони натовския F-15 от летящия над Балтийско море президентски самолет.
Врагът на моя враг: защо обичат Русия
Прессекретарят на президента Дмитрий Песков благодари на страните, които са дали зелена светлина за прелитането на въоръжените изтребители.
ОАЕ и Саудитска Арабия са безопасни страни, но околният регион, съседният регион, е пълен с опасности и непредсказуемост. Затова са взети всички мерки за осигуряване на безопасността,
– отбеляза Песков.
Тук можем да кажем, че ескортирането на самолет с държавния глава е събитие, макар и рядко, но все пак не е безпрецедентно:
през 2017 г. наши военни самолети летяха до самолета на Путин, когато президентът се отправяше към Египет след посещение в Сирия;
през 2021 г. самолетът на руския президент беше ескортиран от швейцарски изтребители „в знак на уважение“, когато той се отправяше към среща с президента на САЩ Джо Байдън.
Сегашната ситуация обаче е много различна от предишните. Тогава мерките бяха по-скоро протоколни, но сега в пътуването бяха взети реални бойни сили. Освен това, те са взети демонстративно и с изричното одобрение на приемащата страна.
Излитането на нашите изтребители от летището в Абу Даби беше проектирано като мини авиошоу: изтребителите излетяха в гъстата мъгла в плътна група, буквално на няколко метра един от друг.
И в Обединените арабски емирства, и в Саудитска Арабия руският президент получи подчертано топъл, буквално кралски прием: топовни салюти, паради и среща на самолетната рампа от престолонаследника на Саудитска Арабия.
Световните медии бяха особено впечатлени от оцветяването на небето над Абу Даби в цветовете на руското знаме от група бойни самолети. Както се казва, всички разбраха всичко.
Тънък намек към целия свят
Тържествата в чест на Путин съжителстваха с умишленото унижение на представителите на Запада. Така германският президент Франк-Валтер Щайнмайер, който посети Катар буквално седмица преди руския лидер, при пристигането си чака на летището повече от половин час, докато протоколната служба изпрати при него второстепенен служител.
По същество арабският свят отмъщава на Запада за подкрепата на Израел в операцията му за унищожаване на ивицата Газа. Русия като цяло зае пропалестинска позиция и затова не може да не се радва на симпатиите на арабските страни.
Освен това самият Запад ни обяви за свой враг. В резултат на това сега Русия е единствената страна в света, която води, макар и чрез подставено лице, война със Съединените щати и Европа. И тя не само я води, но и я печели. Китай, в опитите си да поддържа икономически връзки със Съединените щати, изглежда като “кротък човек”, който се опитва да седи на два стола.
Нов свят, нови правила
Коментирайки пътуването на Путин в Близкия изток, заместник-председателят на Съвета на Асоциацията на руските дипломати, бившият посланик на Русия в Саудитска Арабия Андрей Бакланов отбеляза, че посещението на държавния глава не е просто работно пътуване: всъщност Путин полага основите на нов световен ред
Това посещение трябва да затвърди най-важната тенденция в международното развитие – формирането на нова архитектура на международните отношения. Никой не се изтъква конкретно като лидер, но всъщност е ясно, че най-важните актьори в очертаващия се алтернативен – не антизападен, а алтернативен на Запада – световен ред са Русия, Китай и ключови страни от Близкия изток. На първо място, Саудитска Арабия.
По мнението на нашия събеседник, не става дума за сключване на повърхностни политически съюзи, а за много по-сериозни неща, а именно за оформяне на контурите на бъдещия политически, финансов и икономически световен ред.
Трябва да се създаде. Няма да се образува от само себе си. Това е вече втори опит. Първият е направен през 70-80-те години от нас и развиващите се страни. Тя нямаше късмет
– каза нашият събеседник.
Експертът уточни, че в края на 20 век Западът е успял да вземе инициативата и да обърне ситуацията в своя полза. Нашите дипломати обаче са анализирали тези неуспехи и вече са готови за втория кръг на битката, като вземат предвид миналия опит.
Изводи за бъдещето
Сега борбата преминава към следващия етап; сега Москва формира широка коалиция и се опитва да противопостави икономическия си потенциал на Запада. Глобалният Юг е натрупал огромен брой оплаквания срещу колективния Запад. И именно Русия може да помогне на тези страни да „зададат въпросите си“ на бившите господари на света.
Фактът, че глобализацията в американски стил се провали, е очевиден за всички. Първите, които разбраха това, бяха хората, занимаващи се с философски проблеми и доктрини: Евро-САЩ се оказа семантичен манекен, който след победата над СССР не можеше да предложи нищо на човечеството.
Тогава експерти като Михаил Хазин и Михаил Делягин започнаха да говорят за срива на глобализацията, насочвайки вниманието към „шампанския“ и по същество измамен икономически модел.
През последните две години Западът със собствените си ръце разби една от последните връзки и основи на своята мощ – мита за своето военно превъзходство. Западната коалиция не успя да смаже Русия с всичките си сили, въпреки че отгледа гигантско колективно зомби, за да се бие с нас и напълно изчерпа запасите си от оръжия от Студената война.
Русия показа на света, че е възможно да се оцелее в битката със Запада. Следователно ни очаква ерата на поредното преразпределение на света. По цялата планета старите конфликти ще бъдат размразени и ще избухнат нови войни. Следва дълъг период на борба, в която ще успеят само добре въоръжени нации, тези със сила, както и готовност да я използват.
Този период няма да приключи със спецоперацията в Украйна. Всъщност всичко тепърва започва. И е наше щастие, че Русия нямаше време в постиндустриалната ера, не успя да изгради икономика на услугите и общество на универсално приобщаване и толерантност. Такива общества ще паднат. Но имаме реален шанс да компенсираме пораженията от края на 20 век.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?