АзГ ликува: Иде “освобождение за Германия”, след разпада на кабинета на Шолц! Вот на доверие ВЕДНАГА!
АзГ ликува: Иде „освобождение за Германия“, след разпада на кабинета на Шолц! Вот на доверие веднага!
Опозиционната, определяна за крайнодясна партия, защото държи на националните ценности, „Алтернатива за Германия“ (АзГ) приветства разпадането на управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц и го окачестви като отдавна закъсняло и „освобождение за Германия“, предаде ДПА.
Ръководителите на АзГ в долната парламентарна камара Бундестага, Алис Вайдел и Тино Крупала, обвиниха снощи тройната коалиция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на Шолц, Зелените и либералите от Свободната демократическа партия (СвДП), че заради тяхното управление Германия се е запътила с бързи крачки към икономическа пропаст.
АзГ: „След седмици на безизходица и безброй сеанси на егоцентрична терапия сега спешно се нуждаем от коренна политическа промяна, която да изведе икономиката и страната като цяло от тежката криза, в която изпаднахме благодарение на идеологически мотивираната политика на ГСДП, Зелените и СвДП“, добавиха те.
„След седмици на безизходица и безброй сеанси на егоцентрична терапия сега спешно се нуждаем от коренна политическа промяна, която да изведе икономиката и страната като цяло от тежката криза, в която изпаднахме благодарение на идеологически мотивираната политика на ГСДП, Зелените и СвДП“, добавиха те.
Вайдел и Крупала призоваха Шолц да направи последна услуга на Германия и незабавно да поиска вот на доверие.
Снощи канцлерът каза, че ще поиска вот на доверие на 15 януари, след като по-рано вечерта уволни финансовия министър и лидер на СвДП Кристиан Линднер.
Управляващата коалиция в Германия, известна още като светофарна, се разпадна снощи. Това стана след като канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия си министър Кристиан Линднер. Това изправя първата в Европа икономика пред предсрочни избори. Това се случи само часове след изключителната победа на Доналд Тръмп.
Линднер не е просто само финансов министър на Шолц, но и част от коалиционното правителство, и по-конкретно представлявайки либералната Свободна демократическа партия (СвДП). Заради общото им управление, партията, представлявана от Линднер е на ръба на оцеляване и тепърва ѝ предстоят трудности при следващо влизане в парламента. На канцлера и неговата ГСДП им остава само партнирането с втората по големина партия на Зелените.
ГСДП и Зелените попадат в хватката на опозицията в Германия, с които правителството не демонстрира особено топли взаимоотношения, а за да прокара, което и да е решение, на Шолц ще му се наложи да намери общ език с тях за подкрепа. Всичко това се случва точно преди приемането на бюджета.
Поради тази причина Шолц заяви, че ще иска вот на доверие на 15 януари. Ако получи НЕ, икономическият мотор на Европа отива на предсрочни избори малко преди април.
Към този момент съдбата на правителството на Шолц е в ръцете на лидера на германските консерватори Фридрих Мерц, който наследи Ангела Меркел на върха на Християндемократическия съюз ХДС. Вероятността Мерц, който отдавна копнее да застане начело на Германия да изпусне този шанс е нищожна, каквато е и вероятността да не мине в този случай вота на недоверие срещу Шолц. Тази сутрин Мерц трябва да се произнесе, дали ще подкрепя в плаващи мнозинства канцлера, т.е. дали е съгласен на брак по сметка. КритичноБГ обръща внимание, че Мерц е върл привърженик за подкрепа на Украйна и подволяване да стреля с далекобойните немски ракету Таурус в дълбочина в Русия. Така бе поне, докато същият беше в опозиция.
Защо се стигна до тук?
Шолц се оказа, че е уволнил финансовия си министър, защото Германия се „нуждаела от правителство, което да е дееспособно и което да притежава необходимата сила да вземе необходимите решения за нашата страна„. На този фон, Линднер заставал зад неконструктивно поведение в бюджетните спорове. Шолц не се посвени да го обвини пред медиите, че „поставя партийния над националния интерес и, че блокира законопроекти под фалшив предлог.“
Друга обаче е версията на Линднер.По думите му, Шолц е искал да го принуди да наруши записания в конституцията таван на разходите на държавата, т.е, тайно да я суспендира. Въпросният таван е известен още като спирачка на нарастване на дълга, сиреч, финансовият министър на Шолц е отказал да разпише повече разходи, с които да обремени финансово Германия.
„Олаф Шолц отказва да признае, че страната ни се нуждае от нов икономически модел“, каза Линднер пред репортери.
„Олаф Шолц показа, че не притежава силата да даде нов тласък на страната си“, обясни пред репортери Линднер, с което буквално съсече Шолц в очите на германското общество, което е известно с твърдото следване на законите, а опитът да бъде принуден финансистът на държавата от канцлера да прегази основния закон на държавата, надали ще се приеме добре сред германците, които вече така или иначе нямат доверие на Шолц.
Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?