Европейският парламент подкрепя решението разпределението на парите от евробюджета да се обвърже с върховенството на закона
Европейският парламент подкрепя решението разпределението на парите от евробюджета да се обвърже с върховенството на закона
Унгария наложи вето върху бюджета на ЕС да 2021-2027 г. и фонда за възстановяване от пандемията от COVID-19, защото с тях ни принуждават да приемем имигранти, заяви днес премиерът Виктор Орбан, цитиран от БНР и Ройтерс.
Унгария, заедно с Полша, наложи вето на бюджета и фонда в понеделник, като тогава двете страни казаха, че причината е обвързването на достъпа до парите със спазването на върховенството на закона. От Европейския парламент обаче нямат намерение да правят отстъпки на Будапеща и Варшава. Това стана ясно от изявление след среща на лидерите на политическите групи в парламента.
По-рано днес Орбан каза: „След приемане на сегашното предложение няма да има бариера в обвързването на отпускането на финансиране на страните членки с подкрепа на имиграцията и изнудване на страните, които се противопоставят на имиграцията с бюджетни санкции.“
Орбан е яростен противник на имиграцията, защото според него тя размива националната и европейската идентичност. Европейската комисия води срещу Унгария и Полша наказателни процедури за нарушаване на демократичните норми.
В бюджета и плана за възстановяване няма специфични клаузи за миграцията. Той обаче обвързва върховенството на закона с еврофондовете и това предизвиква тревога в Будапеща и Варшава. Полският министър по европейските въпроси Конрад Шимански каза, че колегите му от другите страни не бива да се представят за изненадани от ветото на бюджета, защото двете държави вече са предупредили, че не приемат такова обвързване. “Проблемът е, че липсват законови гаранции и сигурност за всички държави. Просто се нуждаем от по-добър компромис”, каза той. Унгарската министърка на правосъдието Юдит Варга заяви, че новото правило е насочено специално срещу нейната държава и затова е неприемливо. “Това е лесен начин да бъде наказвана Унгария по идеологически или политически съображения. За щастие вече не живеем в система, която допуска такива наказания”, каза тя. Германският министър по европейските въпроси Микаел Рот, който е ротационен председател на Съвета на ЕС по общи въпроси, отвърна раздразнено: “Напълно неприемвливо е да се поставят на една дъска ЕС и авторитарните режими и диктатури”.
25-ма министри по европейските въпроси в Съвета на ЕС призоваха вчера Унгария и Полша да оттеглят ветото си над бюджета и възстановителния фонд, чиято обща стойноост е 1,8 трлн. евро. “Не е време за игри за надмощие,” каза португалската министърка Ана Паула Закариас, цитирана от базираното в Брюксел електронно издание “ЕЮ Обзървър”. Министрите, сред които и българската министърка на външните работи Екатерина Захариева, изразиха недоволство, че възстановителният план се превръща в заложник точно в разгара на коронакризата. “България поддържа позицията, че е от изключително значение ЕС да разполага с необходимите финансови инструменти, за да подпомогне своята икономика и да отговори на очакванията на европейските граждани на фона на безпрецедентната здравна и икономическа криза”, се казва в съобщение на българското МВнР за резултатите от заседанието.
ПОЛША: ТОВА НЕ Е ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ, В КОЙТО ВЛЯЗОХМЕ
Полският премиер Матеуш Моравецки защити решението на страната си да наложи вето върху бюджета на ЕС и спасителния фонд за коронавируса, като заяви, че опитът на Брюксел да обвърже финансирането с условията на върховенството на закона е неприемлив, предаде Франс прес, цитирана от БГНЕС.
„Европейски съюз, в който има европейска олигархия, която наказва по-слабите, не е Европейският съюз, в който влязохме“, заяви Моравецки пред полския парламент. И добави: „Ние казваме„ да “на Европейския съюз, но„не“ на наказанието като при децата, “не” на механизмите, които означават, че Полша и други страни не се третират по един и същи начин. ”