СВЯТ

Русия напуска Международната космическа станция

Русия ще се оттегли от проекта на Международната космическа станция (МКС) след четири години – от 2025 г., и щe създаде нова национална орбитална станция.

“И е честно да ги предупредя (международните партньори)”, заяви вицепремиерът на Русия Юрий Борисов в телевизионната програма “Русия 1”.

Решение е взето на 12 април, Деня на космонавтиката, на среща с президента Владимир Путин.

“Русия планира да създаде собствена национална космическа станция.

МКС е сериозно остаряла и правителството предлага предварително да разговаря с чуждестранните партньори”, каза Борисов.

На свой ред ръководителят на Руската академия на науките Александър Сергеев на заседание на президиума на академията заяви, че очаква началото на финансирането за създаването на руска орбитална станция.

Необходимостта от създаване на нова станция, поради технически проблеми на руския сегмент на МКС, беше обявена от директора на полета на руския сегмент на МКС Владимир Соловьов. В руския сегмент на МКС бяха открити пукнатини, през които излиза въздух.

Те са запечатани, но малък теч продължава.

След 2025 г. Соловьов прогнозира лавинообразен провал на множество елементи на МКС и оценява разходите на Русия за МКС на 10-15 милиарда рубли. Соловьов призова да Кримъл да преразгледа момента на по-нататъшното участие на Русия в проекта на МКС и да се съсредоточи върху изпълнението на програмата за националната орбитална станция.

През октомври Соловьов разкри облика на нова руска орбитална станция. Предвижда се тя да включва поне пет модула: основен модул; целеви производствен модул; модул за материална поддръжка (склад); платформен модул за сглобяване, изстрелване, приемане и обслужване на космически кораби; търговски модул за настаняване на четирима туристи с два големи илюминатора.

Станцията е модулна, всеки един елемент ще може да бъде подменян. Тя ще бъде по-голяма от “Мир” по размер, ще лети в орбита с надморска височина от 400 километра и наклон от 98 градуса.

В проекта за Международната космическа станция участват 15 члена, от които пет са основните: Русия, САЩ, Канада, Япония и Европейската космическа агенция. Изграждането на станцията започва през 1998 г., а е “обитаема” от 2000 г.

Най четени

Exit mobile version