СВЯТ

Тайни за обстрелвания британски разрушител са открити на спирка в Кент

《US-ракетен миноносец също влезе в Черно море и вдигна още повече напрежението》

Строго секретни документи на Министерството на отбраната, съдържащи подробности за обстрелвания преди дни край Крим британски боен кораб „Дифендър“, мисията в Черно море и реакцията на Русия, са били намерени на автобусна спирка в графство Кент, съобщава Би Би Си, цитирана от БНР.

В част от документите се обсъжда възможната реакция на Русия при преминаването на разрушителя на кралския флот през украински води покрай бреговете на полуостров Крим в сряда. В други документи има подробности за възможно британско военно присъствие в Афганистан след края на операцията на силите на НАТО, предвождани от Съединените щати.

Правителство обяви, че е започнало разследване за изтичане на тайните. Говорител на Министерството на отбраната заяви, че негов служител е докладвал загубата на документи с чувствително съдържание и допълни, че „по-нататъшни коментари са нуместни“.

Документите, общо около 50 страници на брой, са били намерени подгизнали на автобусна спирка в графство Кент от човек, пожелал анонимност, който се е обадил на Би Би Си, когато е установил секретния характер на материалите. Би Би Си смята, че документите, включващи мейли и презентации, са на висш служител в Министерството на отбраната. Материалите, свързани с разрушителя „Дифендър“, показват, че мисията, описана от министерството като „невинно преминаване през украински териториални води“ с покрити оръдия и хеликоптер на борда, е проведена с надеждата, че Русия може да реагира агресивно.

ВВС пуска и част от секретните материали. От тях става ясно, че движението на миноносеца в Черно море е наречено „Операция Ditroite“, на името на природен минерал. Разгледани са две възможни маршрута за преминаване на миноносеца от Одеса до Батуми. Първият е била описан като „безопасен и професионален“, включително съгласно „схема за разделяне на трафика“ близо до кримското крайбрежие. В същото време британските военни разглеждат няколко варианта за ответни действия на руския флот и авиация – от „безопасни и професионални“ до „опасни и непрофесионални“.

Този път „ще предостави възможност за взаимодействие с правителството на Украйна <…> в териториалните води на Украйна, признати от Великобритания“, се посочва в документите.

Вторият анализиран вариант предполага, че разрушителят ще премине далеч от Крим. Това би избегнало конфронтация. Министерството на отбраната обаче се опасяваше, че Москва може да представи това като нещо като„Великобритания се страхува или бяга“ и че признава принадлежността на тези води към Русия. В резултат на това е избран първият вариант.

По-рано The Daily Telegraph съобщи, че решението за преминаването на миноносеца край Крим е оставено на министър-председателя на Обединеното кралство Борис Джонсън след спор между външния министър Доминик Рааб и министъра на отбраната Бен Уолъс.

Американският ракетен миноносец „Рос“ (USS Ross) влезе в Черно море, където ще се проведат многонационалните военни учения „Морски бриз – 2021“, съобщава в същото време Шести американски флот на страницата си в „Туитър“.

Разрушителят ще участва в учение с представители на повече от 30 страни от цял свят,“ се добавя в съобщението.

Влизането на кораба, който носи ракети на борда си, веднага вдигна още повече напрежението в Черно море. Руският Черноморски флот контролира действията на американския военен кораб “Росс” (USS Ross), съоръжен с управляеми ракети, който е навлязъл в Черно море, обяви веднага Националният център за управление на отбраната към министерството на отбраната на Русия,

По-рано пресслужбата на американското посолство в Украйна съобщи, че в ученията ще участват 32 държави, включително САЩ.

В маневрите ще участват 5 хиляди военнослужещи, предвидено е да се използват 32 кораба и 40 самолета.

Разрушителите “Доналд Кук”, “Карни”, “Рос” и “Портър” са базирани в испанската военна база в Рота. Те често идват в Черно море, особено след кризата между Украйна и Русия. Според руското Министерство на отбраната, в Черно море има създадена военна групировка, която може да отговори на всяко действие на САЩ и НАТО. Групата била обезпечена с противокорабни комплекси “Бал” и “Бастион”, с крилати ракети “Калибър”, а в Крим са разположени четири дивизиона С-400.

Съгласно конвенцията от Монтрьо за режима на преминаване на военни кораби през Босфора и Дарданелите военни кораби на нечерноморски страни в Черно море не може да пребивават там повече от 21 денонощия, а общият им тонаж за всяка страна не може да надвишава 30 хил. т.

Ученията на Киев и НАТО са провокация за дестабилизация по периметъра на руската граница, заяви официалният говорител на руското външно министерство Мария Захарова в ефира на Ютюб канала “Соловьов на живо”.

“Ние много добре разбираме, че тези учения преследват и две глобални задачи. Първата е безкрайна дестабилизация по периметъра на руската граница. Това е провокация, за да се провокира, да се предизвика отговор. И този отговор трябва да бъде, защото това е суверенна държава със суверенна граница. И постоянното представяне на този отговор като някакъв вид агресивно действие е провокативна дейност “, каза тя.

„И втората точка е да се прехвърлят различни видове техника, оръжия и оборудване на територията на Украйна и да се оставят там“, добави Захарова.

Според нея всички тези действия надхвърлят споразуменията и най-важното – контрола. “Те се занимават с подривна дейност”, каза тя.

Официалният представител на руското външно министерство също отбеляза, че страните от НАТО провеждат седем учения на територията на Украйна през тази година. “Вече има колапс по всички фронтове и всички те ги учат. Като цяло не е ясно на какво преподават, защото не как да се бием, като цяло,” каза тя.

Ситуацията с британския миноносец доказва, че НАТО не иска да използва специални комуникационни канали с Русия, за да предотврати подобни инциденти, каза Захарова. “Ако вашето послание е приятелско, наистина отворено, мирно, винаги има възможност бързо да се измъкнем от ситуацията. Ние имаме всички дипломатически канали, имаме специални канали. Различните държави работят с различни формати – съгласувани, приети за използване в такива ситуации Обаждане, спешна информация по някоя от линиите. И вече е друга ситуацията, каза тя. “Тази ситуация доказва, че каналите на съществуващата специална комуникация са блокирани от страната на НАТО”.

Според руския дипломат „е изключително силно да се каже думата „провокация “, но инцидентът в Черно море не оставя място за различна квалификация на случилото се“. Русия непрекъснато е обвинявана без основание в такова уж дестабилизиращо поведение , но всъщност не Русия дестабилизира ситуацията, а нашите западни партньори, подчерта Захарова. Поведението на британците и британския миноносец в Черно море не им дава шанс да се измъкнат по някакъв начин. И сега ми се струва, че след този пример е необходимо по-често да се използват думите „провокация“, „умишлена провокация“ при оценка на тяхното поведение. Тогава всичко си идва на мястото “.

Най четени

Exit mobile version