“Форбс” (САЩ): Енергийната криза, която Европа си навлече сама
Енергийната криза в Европа има много причини. Но основният фактор е високомерието на ЕС с неговата зелена политика и енергийния покер, в който играе непреклонна Русия, убеден е авторът. Той дава примери как именно Европа сама си е навредила.
Европа се озова в хватката на безпрецедентна енергийна криза. Някои казват, че ако този проблем не бъде решен, той ще бъде сравним с арабското петролно ембарго от 70-те години и ще има сериозни икономически, социални и политически последици. Марката “Брент” днес е на петгодишен рекорд от 84 долара за барел, а спотовите цени на газа са повече от пет пъти по-високи от преди година. Поради това държавите преминават от газ към мръсните въглища, а преходът на ЕС към зелена енергия се отлага.
Настоящата криза в Европа се дължи на нарастващото търсене на енергия след пандемията, екстремни метеорологични събития (безпрецедентни горещи вълни и продължителни зими), прекъсвания на веригата на доставки и регионален и глобален недостиг на гориво. Руският ръководител Владимир Путин има причина да отвори шампанско пред новите санкции на ЕС срещу Кремъл. Той казва, че Европа сама си е навредила. Може би е прав.
Самир Мозес, глобален анализатор на ВПГ за С&П, казва:
„Европа се озова между чука и наковалнята. Глобалният пазар на втечнен природен газ е в дефицит от почти година, а Русия има свои проблеми в областта на производството и инфраструктурата. Така Европа загуби два ключови източника на гъвкави доставки на газ. Тъй като хранилищата в региона се изпразват, всеки намек за песимистични новини, било то метеорологични бедствия или прекъсвания на доставките, може да принуди пазарите да повишат цените още повече. Основните фактори диктуват пазара да намери баланс поради нарастващото търсене. Тази динамика вече може да се види в цяла Азия и Европа. ”
Този злощастен набор от обстоятелства е рядък, но илюстрира колко енергийните експерти (включително авторът) са загрижени за прибързаното изоставяне от Европа на традиционните енергийни източници (газ, въглища, атомни електроцентрали) и прехода към непостоянни възобновяеми източници. Генералният план на Европа за въглеродна неутралност принуждава държавите-членки на ЕС да се откажат от дългосрочните договори за обществени поръчки и да преминат към краткосрочни. Поради това кризата е още по-скъпа за енергийните компании и потребителите, които сега търсят доставчици на алтернативни горива. Износителите на газ като Русия и Катар не са против да припечелят допълнителни пари от това.
Катарският министър на енергетиката Саад Ал Кааби заяви: „Виждаме огромно търсене от всички наши купувачи, но за съжаление не можем да задоволим всички“. Катар предпочита източноазиатските потребители, които плащат повече. ЕС вече не е основният пазар. Тази тенденция се отбелязва от износителите по целия свят. И тъй като производството в Европейския съюз намалява, тъй като запасите се изчерпват – например на гигантското газово находище Грьонинген в Холандия, ЕС трябва да плаща все повече за внос. В същото време търсенето на втечнен природен газ се увеличава по целия свят, тъй като страните виждат газа като преходно гориво за периода на изоставяне на въглеводородите и развитие на зелената енергия.
В същото време Китай също изпитва остра енергийна криза, която се задълбочава от безпрецедентни наводнения, прекъсвания на доставките след пандемията и нарастващо търсене. За да компенсира недостатъчното вътрешно производство на въглища, Китай удвои вноса на втечнен природен газ през последната година (това е друга причина, поради която доставките за Европа са по-ниски от обичайните). Повече от 20 китайски провинции са въвели нормиране, за да се справят с влошаващата се ситуация. „Осигурете доставките на енергийни ресурси на всяка цена“, нарежда управляващото в страната Политбюро. Това ясно показва колко силно гигантската китайска икономика зависи от вноса на въглища и газ.
Въпреки че Русия не изглежда като откровен пазарен манипулатор, тя има добра възможност да се възползва от настоящата ситуация, тъй като Европа е готова да купува газ във всякакъв обем и на чудовищни цени. Кремъл се възползва от недостига на газ и започна да говори за необходимостта възможно най -скоро да се пусне “Северен поток-2″ в експлоатация. Това е амбициозен (и скандален) геостратегически проект на Кремъл, който е изградил подводен тръбопровод директно към Германия и възнамерява да изпомпва там 55 милиарда кубически метра газ годишно. Някои германски индустриалци и руски политически лидери го наричат благодат за енергийната сигурност на Европа, но в действителност този тръбопровод ще направи ЕС още по-зависим от капризите и прищявките на държавния „Газпром“.
Преди няколко години ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер в мое присъствие заяви, че неговата компания е „наполовина търговско и наполовина политическо предприятие на държавата“. Оттогава това съотношение се е преместило още повече към политиката и сега е 40 към 60.
Европейските лидери веднага започнаха да говорят, че Русия използва ситуацията на газовите пазари като инструмент за натиск за получаване на сертификат за “Северен поток-2”. В момента “Газпром” доставя тръбопроводен газ през Украйна. Новият тръбопровод е положен в заобикаляне на страната в непросто положение. Според закона руските производители на енергия първо трябва да задоволят вътрешното търсене и едва след това да се справят с експортните доставки. Това означава, че липсващите обеми на износ могат да се дължат на липсата на запаси от горива в Русия.
Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция, заяви: „Русия би могла да направи повече за увеличаване на доставките на газ за Европа и запълване на хранилищата до необходимото ниво в подготовка за предстоящия зимен отоплителен сезон“. Бирол продължи, че Русия може незабавно да увеличи доставките с 15%.
Бившият германски канцлер и твърд привърженик на Русия Герхард Шрьодер публикува статия, в която твърди, че руското правителство не е в състояние да манипулира пазарите: „Всеки, който прави сериозен анализ, ще каже: причините за повишаването на цените трябва да се търсят в международните пазар. Това се дължи на увеличаването на търсенето, световните тенденции на световния пазар и времето. ”
ЕС се стреми да се отдалечи от въглеводородите в енергийната си инфраструктура, но Брюксел все още не успява да създаде достатъчно надежден капацитет за производство на електроенергия. Без голям брой ядрени, въглищни и газови електроцентрали Европа ще се превърне в тъмен и студен континент. Нещо повече, тя няма енергийни източници в момент, когато възобновяемата енергия няма да може да работи с пълен капацитет, да речем при спокойно лято, както беше във Великобритания тази година. В контекста на нарастващото изменение на климата, спокойното и облачно време стават все по -непредсказуеми, а сегашната липса на основно генериране доведе до настоящата криза.
Някои предлагат закупуване на алтернативни горива като въглища, които имат два пъти повече въглероден отпечатък от газа. Това зачерква всички усилия за трансформация на енергия.
Великобритания, Франция и Испания обявиха нови тавани на цените. Франция отиде още по-далеч и обяви, че ще отдели един милиард евро за ядрена енергия до края на десетилетието. По-добре късно от колкото никога.
Въпреки цялата си рационалност, Германия следващата година ще изведе от експлоатация почти всички свои реактори, разчитайки на вятърна и слънчева енергия. Но е възможно много скоро тя, като подкрепи “Северен поток-2”, да се наложи да коленичи пред Русия и нейния върховен владетел Путин, за да задоволи енергийните си нужди. Джак Шарпълс, изследовател в Оксфордския институт за енергийни изследвания, казва:
„Ще знаем със сигурност само ако видим Русия внезапно да вади допълнителен газ от задния си джоб, за който не сме знаели нищо, веднага щом “Северен поток-2” бъде пуснат в търговска експлоатация… И обратното, ако / когато СП- 2 бъде одобрен и стартиран и изведнъж ще видим рязко намаляване на транзита на газ през Украйна, това ще покаже, че “Газпром” няма никакви излишни резерви, а целта на “Северен поток-2” е просто да измести Украйна. ”
Да се разчита на Русия да намали разликата в енергийните доставки е рисковано. Но нежеланието на Европа да си сътрудничи със САЩ извън краткосрочните договори е още по-късогледо. Европа отказа да сключи дългосрочни споразумения за обществени поръчки и Америка отклони втечнения си природен газ към Азия, оставяйки ЕС с празни ръце
Има много причини за енергийната криза в Европа. Но ключовите фактори са арогантността на ЕС с неговата зелена политика и енергийният покер, игран от непреклонна Русия. Основният урок е следният: невъзможно е да се трансформира енергийният сектор, без да се създаде достатъчен брой надеждни и рентабилни базисни мощности.