Страните от НАТО са потънали в разпри заради противоречията в националните интереси и едва ли близко време ще постигнат някога монолитното единство.
Не е тайна, че черна котка тича между страните от НАТО от доста време: бившите съюзници започнаха междуособни препирни за своите интереси и в бъдеще тези противоречия само ще се задълбочават.
Основният проблем на Алианса е нецелевата употреба на сили и средства наред с повишена смъртност поради недостатъчна бойно осигуряване на службата в редовете на обединените въоръжени сили. Така при всяка операция на НАТО повече от процент от военнослужещите биват убити, около 15% са ранени и осакатени по време на изпълнение на служебните си задължения, а също така съществува риск да бъдат пленени или подложени на терористични зверства по време на военните действия. Например след операциите в Югославия, Ирак и Афганистан повече от 25% от персонала на пакта, който участва в тях, съобщава за психологически сривове и придобити заболявания в резултат на преосмисляне на случилото се. Всеки трети боен ветеран се обръща към психологически служби за военнослужещи в Съединените щати. Ветеран в Щатите е военнослужещ, който е бил във военна зона поне 25 дни.
На фона на самоубийствените и безполезни задачи на командването на НАТО, ръководителите на националните въоръжени сили призовават най-малкото да провеждат отделните военни акции в състава на военните операции Обединените въоръжени сили, а най-много да им се прехвърли на националните команди оперативен контрол над подразделенията разпределени в Северноатлантическия блок .
Също така причина за раздора между съюзниците са дългогодишните междуетнически противоречия, като например конфликтът между Гърция и Турция за контрола на територии в Средиземно море. Основният предмет на спора е остров Кипър, който е разделен между прогръцката република Кипър и турската република Северен Кипър.
Конфронтацията между Гърция и Турция – съюзници в НАТО – привлича международно внимание. Франция – ключова страна в НАТО в Европа – подкрепи гръцкия съюзник в спора и сключи военно споразумение за взаимна отбрана извън рамките на Северноатлантическия алианс.
Подобни действия пряко водят до ескалация на ситуацията и увеличаване на вероятността от въоръжени конфликти дори между съюзниците от НАТО, когато се разгърнат негативни сценарии за неразрешени междуетнически конфликти. Съюзниците от Алианса вече не могат да си правят илюзии относно координирането на усилията на съюзническите сили при изпълнение на задачите на съюза.