Connect with us

ФОКУС

Защо лидерите на Запада решиха да дружат с Китай

Западните страни се възползваха от срещата на Г-20, за да възобновят комуникацията с китайския президент Си Цзинпин. За няколко дни той се срещна с лидерите на Съединените щати, Европа и Австралия и беше уверен в искреното си желание да бъдат приятели. Системата на международните отношения се променя необратимо. Кой ще спечели от това?

Двойна стратегия

Стратегията за национална сигурност на САЩ казва, че КНР е проблем, но с китайците трябва да се общува, а не да се бие. Друго нещо е Русия: тя е заплаха, срещу която трябва да се борят. В същото време сближаването между Москва и Пекин може да послужи като непреодолима пречка пред американската хегемония, както военна, така и икономическа. Следователно това трябва да се предотврати.

Русия не крие интереса си към съюз с Китай. През 2021 г. взаимният търговски оборот почти достигна 147 милиарда долара, като през първите шест месеца на 2022 г. той нарасна с 29 процента спрямо същия период на миналата година. Водят се преговори за интегриране на ЕАИС в програмата „Един пояс, един път“. Китай се дистанцира от антируската реторика в Съвета за сигурност и Общото събрание на ООН, включително искания за репарации на Киев. На свой ред Москва подкрепи Пекин, когато конгресменът Нанси Пелоси отлетя за Тайван, като по този начин наруши принципа на един Китай.

Въпреки това, най-старият англоезичен вестник в Хонконг, „Саут Чайна Морнинг Пост“ публикува статия на 8 ноември, в която се посочва, че съдбата на света зависи от сътрудничеството между Съединените щати и Китай. Възможният съюз беше наречен “Групата на двама”. В началото на века Вашингтон вече предложи това на Пекин, но китайците не искаха да членуват в тази двойка.

Тъй като Китай стана по-силен, САЩ започнаха да се страхуват все повече за своите стратегически интереси. По-нататъшната конфронтация заплашва с окончателен колапс на “отслабващия либерален международен ред”, което ще донесе ненужен “хаос и несигурност”, смята вестникът. Следователно концепцията за „Групата от двама“ е по-актуална от всякога.

Историческа среща

Си Цзинпин и Джо Байдън се срещнаха в Индонезия в навечерието на срещата на Г-20. Американският президент каза, че той и страната му винаги са отворени за контакти. На свой ред ръководителят на Китай отбеляза, че сегашните отношения между Пекин и Вашингтон не отговарят на очакванията нито на китайците и американците, нито на международната общност, така че те трябва да бъдат изведени на ново ниво.

В същото време той подчерта, че Китай ще продължи независима външна политика, включително насочена към защита на системата на международни отношения, в основата на която е ООН. В света има достатъчно място както за развитието на Китай и САЩ, така и за съвместния им просперитет, подчерта Си. И той високо оцени думите на Байдън, че Вашингтон не се стреми да разпали нова студена война, да промени политическата структура на КНР, а също така признава Тайван за част от Китай. Сякаш в знак на благодарност за това той увери, че няма да посяга на установения световен ред, да предизвиква американците и още повече да се опитва да заеме мястото им.

В същото време китайският лидер предложи от отказ от конфронтацията по линията на “демокрацията срещу авторитаризма”. Според него и в Китай, и в САЩ има демокрация с национална специфика. И двете системи са несъвършени и се нуждаят от постоянно развитие.

Беше засегната и украинската криза. Си се надява, че САЩ и ЕС ще влязат в пълноценен диалог с Русия. Китайският лидер и американският президент съвместно обявиха недопустимостта на използването на ядрени оръжия в Украйна и заплахата от тяхното използване.

Един от основните резултати от срещата беше решението за изпращане на ръководителя на Държавния департамент Антъни Блинкен в Пекин. Това каза пред репортери китайският външен министър Ван Йи. Ще бъдат създадени и съвместни работни групи по финансови, търговско-икономически въпроси.

Не само Америка

След това Си разговаря с френския президент Еманюел Макрон. И двамата се изказаха в полза на скорошно прекратяване на огъня в Украйна, като призоваха страните в конфликта да преговарят и се застъпиха за съвместно решение на проблемите, свързани с енергийната и продоволствената сигурност. Освен това Пекин покани Париж да разшири сътрудничеството в областта на иновациите и технологиите.

Германският канцлер Олаф Шолц посочи важността на изявлението на лидерите на Китай и САЩ за недопустимостта на използването на ядрено оръжие в Украйна. Това е червена линия, която не трябва да се преминава. В началото на ноември Шолц се срещна със Си в Пекин и му обеща, че Германия ще помогне за сближаването на Китай с Европа.

За първи път от шест години се проведоха разговори между лидерите на Китай и Австралия. Напоследък отношенията между страните не са лесни – заради участието на Канбера във военния съюз АУКУС (със САЩ и Великобритания), както и в четиристранния диалог за сигурност (КУАД) със САЩ, Индия и Япония. Въпреки това, в кулоарите на Г-20, министър-председателят Антъни Албанезе „обсъди приятно“ търговски и консулски въпроси със Си, като отбеляза, че има различия, но те могат да бъдат решени. Си се съгласи и подчерта, че трудностите не са това, което човек би искал при взаимодействие с Австралия.

Дипломатически канал

Експертите смятат, че Китай е готов да сътрудничи. Глобалните играчи усещат нарастващото напрежение – и това не се харесва на никого.

„В обозримо бъдеще Пекин няма да може да съгласува своите икономически и политически способности, за да се противопостави на Съединените щати. Липсват му собствени технологии, а пандемията от коронавирус също оказа отрицателно въздействие. Западът също разбира, че няма да бъде в състояние да устои на ескалацията на конфликта с Китай. Страните се надяват да установят взаимноизгодно сътрудничество”, казва Андрей Виноградов, главен научен сътрудник на Института по източни изследвания на РАН.

Според Фьодор Лукянов, главен редактор на списание „Русия в глобалните въпроси“, докато основните събития се развиват в Европа, истинската голяма игра ще се разиграе в Азия с участието на САЩ и Китай. „Съперничеството не е изчезнало, но има различни фази – сега наблюдаваме затопляне“, каза експертът.

Преустройството на света е започнало отдавна, едва в края на февруари всичко рязко се ускори, смятат експертите. Москва не е в състояние да попречи на сближаването на Запада с Китай, но този процес е толкова сложен, че е малко вероятно да бъде завършен.

“Западът иска сътрудничеството с Китай да бъде изгодно и Пекин няма какво да спечели от това. По-специално, на китайците не се предоставят модерни технологии, забранено им е да купуват европейски компании. При този сценарий сближаването може да бъде само временно“, обяснява политологът Сергей Марков.

До средата на XXI век Китай се надява да се отърве от статута на световна фабрика, но да запази икономическото си лидерство. За да направим това, трябва да образова собствен висококвалифициран персонал, способен да управлява предприятия в развиващите се страни и да създава технологии на бъдещето. Важна роля за това играе програмата „Един пояс, един път“, към която ЕАRС иска да се присъедини.

Освен това американската система на власт е проектирана по такъв начин, че президентът да може да признае териториалната цялост на КНР, а конгресмените, включително тези от неговата партия, ще продължат да подкрепят сепаратистите в Тайван. В крайна сметка само преди два месеца САЩ отделиха 4,5 милиарда долара за отбраната на острова.

Всичко това означава, че Пекин няма да се присъедини към антируските санкции и няма да гласува против Москва в ООН, дори ако всички западни лидери нарекат Си свой приятел. Междувременно икономическият център ще продължи да се измества от Запад на Изток – и там Русия ще намери място за себе си като партньор на Китай.

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ7 days ago

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯ2 weeks ago

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯ3 weeks ago

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА9 hours ago

Иван Иванов: Поведението на ПП-ДБ с ултиматума буди насмешка! Да не се държат сякаш имат 100%

БСП за първи път повиши резултата си от 2021 г. насам, подчерта водачът на червената листа в Русе Основната задача...

ПОЛИТИКА11 hours ago

Костадинов с контрадекларация към ПП-ДБ:Да се подпишат за запазване на българския лев и на ТЕЦ-овете

Най-логично е “Възраждане” да не влязат”, заяви лидерът на “Възраждане”. В парламента “Величие” се разцепиха, имаха напускания на цели структури,...

ПОЛИТИКА19 hours ago

Окончателно! ЦИК обяви по колко депутати ще имат партиите. „Величие” остава извън парламента

Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...

ПОЛИТИКА2 days ago

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКА5 days ago

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

СКАНДАЛ

СКАНДАЛ3 weeks ago

Страховит скандал надвисва над САЩ – “Черен Лебед”

„Черен лебед“ лети от Русия: САЩ са заплашени от убийствен скандал Американският истаблишмънт бие тревога, очаквайки да излезе някаква сензационна...

СКАНДАЛ4 weeks ago

“Почетният им председател”, известен като топ агент на Държавна сигурност, донасял срещу лица от турския етнос

Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...

СКАНДАЛ1 month ago

Война между кметовете и мутрата Борисов заради листите

Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...

СКАНДАЛ1 month ago

Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча

Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...

СКАНДАЛ1 month ago

Как се крадат 2 млрд. евро?

ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...

СВЯТ

СВЯТ2 days ago

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да “плати голяма цена”...

СВЯТ4 days ago

“Фолксваген” планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител “Фолксваген” (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТ4 days ago

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТ5 days ago

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТ6 days ago

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Слушайте Радио