Техеран разполага с огромен арсенал от балистични и крилати ракети
Няколко нашумели, буквално и преносно, извънредни положения в Иран и околностите му принудиха експертите да заявят, че конфликтът между Израел и Иран може сериозно да се разгори и да стане неконтролируем всеки момент. “Московский комсомолец” попита експерти по Близкия изток как оценяват рисковете от голяма война в региона и как тя може да засегне нашите интереси.
През нощта на 29 януари бяха ударени иранска фабрика за дронове в Табриз, военно предприятие в Исфахан и склад за боеприпаси в Малард. Никой не пое отговорност за атаката, включително Израел. Въпреки че американските медии побързаха да разгласят “израелската следа”. Техеран все още не е обвинил официално никого.
Не е тайна, че Иран и Израел трудно се понасят. И така, онзи ден израелският президент Ицхак Херцог призова Европейския съюз да се бори със силите на мрака в лицето на Иран.
Херцог нарече Техеран сила на злото, тъй като Иран не само призовава публично за пълното унищожаване на Израел, но също така по негови думи „убива собствените си съграждани, които искат свобода и човешки и граждански права“.
Според военния експерт Юрий Лямин конфликтът между Иран и Израел, с посредничеството на САЩ, продължава от много години с различна степен на интензивност.
– Този конфликт или тлее, или се разгаря – смята експертът. – Войната на специалните служби обаче продължава непрекъснато, редовно се случват опити за нападения и саботажи.
В същото време всички страни се опитват да не доведат ситуацията до състояние на голяма война. Една голяма война може да причини огромни щети на всички страни и всички го разбират много добре.
Юрий Лямин каза, че конфликтните страни имат коренно различни оръжия. Силната страна на Иран са безпилотните самолети и балистичните ракети.
„Иран има огромен арсенал от балистични и крилати ракети, дронове, с чиято мощ може да нанесе много тежък удар на Израел и американските бази в Близкия изток“, каза Юрий Лямин.
– “Съответно САЩ и Израел имат мощна авиация, американците имат и флот. Могат да нанесат силен удар и на Иран”.
И от двете страни има разбиране за сериозността на ситуацията, така че играта е на ръба на фаул, но никой не се опитва да не пресече „червената линия“ …
Освен това не трябва да забравяме, че Иран се намира близо до Ормузкия проток и всъщност иранските въоръжени сили могат да прекратят всички доставки на петрол от региона. Това също е важен фактор и на Запад го отчитат и се страхуват. Този фактор възпира САЩ от голяма война и агресивни мерки срещу Иран.
Според Юрий Лямин стратегията на Иран е именно в нанасянето на ответни и много болезнени удари на врага.
„Основната стратегия на Иран е да отвърне силно на удара“, каза той. –
“Грубо казано защитата му е в атака. Затова основните му инвестиции бяха в дронове и ракети, така че всички да помнят, че в случай на удар Иран може да причини много болезнени щети и затова се страхуват да отприщят голяма война”, смята експертът.
“Но факт е, че конфликтът във всеки момент може да премине в неконтролируема фаза и тогава ще започне верижна реакция, когато страните вече не могат да помогнат, освен да отстъпят”, казва той.
Ако се стигне до голяма война, сигурен е експертът, ситуацията в региона ще бъде съвсем различна. Ако конфликтът остане на ниво точкови удари и саботаж, нищо не застрашава сътрудничеството между Иран и Русия.
– Размяната на “убождания” между Иран и Израел няма да повлияе фундаментално на сътрудничеството на Иран с Русия. И ако се стигне до голяма война, тогава всички страни ще имат толкова много проблеми, че ще бъде лошо за всички.
Според ориенталистката и политолог Елена Супонина този конфликт е свързан с иранската ядрена програма и разработването на балистични ракети от Техеран.
„Преговорите за иранската ядрена програма са в застой и е много трудно да се възроди споразумението, което беше подписано през 2015 г., включително с участието на Русия“, каза експертът.
– Американците носят вината и отговорността за това. Дори при Доналд Тръмп САЩ се оттеглиха от „всеобхватното споразумение“, но с идването на власт на Джо Байдън беше обещано, че този документ ще бъде възобновен. Това обаче не се случи.
Съществена роля изигра и позицията на Израел, който винаги е критикувал това споразумение. Но на първо място отговорността за това все пак се носи от американците.
Като се има предвид, че няма споразумение, което да регулира въпросите, свързани с иранската ядрена програма, израелците се възползваха от този претекст и сега все по-често говорят, че ще решат този проблем с военни средства.
Според Елена Супонина до известно време израелците са действали с прецизни методи. Въпреки това е трудно да ги наречем законни.
„Това са методи, които не са в съответствие с международната законност, но израелците ги прилагат на практика редовно“, каза тя.
– Това е убийството на ирански ядрени учени и различни специални операции около иранските ядрени съоръжения, когато по-специално беше въведен вирус в компютърната софтуерна система на едно от тези предприятия. И сега виждаме удари с дронове срещу ирански обекти, които произвеждат балистични ракети.
Според ориенталиста-политолог големият конфликт, който назрява, не е изгоден нито за едната, нито за другата страна. Въпреки това може да ескалира в голяма война.
– За Иран е неизгодно. Израелците разбират, че нямат достатъчно военен капацитет, за да устоят успешно на такъв конфликт. Имаме нужда от активна подкрепа от САЩ, а те не са много готови да се включат в нова гореща война в този регион.
Най-вероятно подобни прецизни операции ще продължат. Но те провокират Техеран да отмъсти. Бурето с барут е готово отдавна, така че е невъзможно да се изключи, че вдигнатият фитил може да го взриви.
Русия, уверен е експертът, в този случай ще трябва да действа като „ефективен посредник“. Най-вероятно ръководството на страната ни ще трябва да заеме балансирана позиция.
– Директно случващото се със събитията в Украйна не е свързано – каза Супонина. – Но трябва да се помни, че украинците напоследък ухажват израелците и искат директно от тях доставка на оръжие.
По този въпрос американците оказват натиск и върху Израел. Друго нещо е, че настоящият премиер Бенямин Нетаняху разбира важността на отношенията с Русия и няма да поема никакви рискове. Той отчита значението на двустранното сътрудничество и добрите си отношения с президента Путин.
Сега обаче Иран е в трудна ситуация и ще очаква повече помощ от Русия. Съдейки по опита от последните години, Москва обикновено заема балансирана позиция, не иска да се кара с Израел, като в същото време се стреми да развива отношения с Иран. Явно тази политика ще продължи и в близко бъдеще. Най-доброто, което Москва може да направи, е да действа като ефективен посредник, за да не избухне нов конфликт в региона.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...
Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...
България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...
Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...
Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...
Поименният състав на новото 51-во Народно събрание трябва да бъде оповестен до неделя ГЕРБ-СДС има 69 депутати, ПП-ДБ – 37,...
Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...
Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...
И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...
Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...
„Черен лебед“ лети от Русия: САЩ са заплашени от убийствен скандал Американският истаблишмънт бие тревога, очаквайки да излезе някаква сензационна...
Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...
Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...
Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...
ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да “плати голяма цена”...
Най-големият европейски автомобилостроител “Фолксваген” (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...
През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...
„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....