СВЯТ
Тристепенно наказание за западните социални мрежи при атаки срещу Русия
Руските депутати ще предложат законодателни решения, които ще предотвратят блокирането на публикациите на руската преса в западните социални мрежи, заяви председателят на Държавната дума Вячеслав Володин. Така той оцени блокирането от администраторите на “Фейсбук” на статиите на вестник “Взгляд” и на редица други публикации и агенции.
„Решението на компанията “Фейсбук” нарушава основните права и свободи на гражданите, правото на разпространение и получаване на информация. Това не се случва за първи път от страна на социалните мрежи – те са правили същото и преди “, заяви председателят на долната камара на руския парламент.
Прессекретарят на външното министерство Мария Захарова от своя страна подчерта, че решението на “Фейсбук” показва, че Русия трябва да въведе регламент за работата на гигантите в интернет бизнеса.
В неделя “Фейсбук” блокира новини, публикувани от вестник “Взгляд” както и от водещи руски агенции като РИА Новости, “Спутник” и “ТАСС”. Освен всичко друго, беше блокирана публикация в профила на ТАСС във “Фейсбук”.
Материалите, написани въз основа на официално съобщение на ФСБ и Следствения комитет, съобщават за задържането във Воронеж на поддръжници на украинската неонацистка група МКУ (“Маниашки култ на убийците). Социалната мрежа изпрати известие за блокирането на новината, позовавайки се на проверката на украинския интернет проект StopFake, който счете тази информация за “невярна”. Отново отбелязваме: StopFake не е правителствена структура, а един от сайтовете в украинската блогосфера, който се позиционира като граждански проект за „противодействие на пропагандата на Кремъл“.
Вярно е, че сред източниците на финансиране за StopFake са Американският национален фонд за демокрация (финансиран от Конгреса на САЩ), британското посолство в Киев, както и американската неправителствена организация “Атлантически съвет”.
По жалба на StopFake ФСБ бе блокиран от обявяването на пресичане на дейността на радикална неонацистка група. Това обстоятелство беше посочено от ръководителя на комисията на Държавната дума за разследване на фактите за чужда намеса във вътрешните работи на Русия Василий Пискарьов.
“Подобни действия представляват заплаха за националната сигурност, тъй като не ставаше дума за някакви спекулации на отделни журналисти или блогъри, а за официалната информация на правоприлагащите органи”, каза Пискарьов. Така “Фейсбук” лиши гражданите на страната ни от достъп до информация за необходимостта да бъдат подготвени за заплахите, пред които могат да се изправят. ” Според депутата действията на администраторите на социалната мрежа са били “не просто груб акт на цензура, а пряка намеса във вътрешните работи на страната ни”.
Русия отдавна е изправена пред блокиране на профилите на руски онлайн и печатни публикации, посочва външното министерство. „Стотици, хиляди сайтове, не само сайтове, но и профили , страници, документални филми бяха изтрити от общото информационно пространство“, отбеляза Захарова.
Както председателят на Държавната дума Володин на свой ред припомни, не само нашата страна, но и Австралия, Индия, Италия и други страни по света са изправени пред „беззаконието на глобалните технологични компании“ и предприемат мерки за противодействие на такъв натиск. Този въпрос трябва да се обсъжда в международни формати, каза председателят на Държавната дума. Можем да говорим за „коригиране на националното законодателство, изготвяне на образци на закони с цел зачитане на правата и свободите на гражданите, както и за осигуряване на цифров суверенитет“.
„След като профилите на водещите руски медии са блокирани във “Фейсбук”, не може да има друг изход, освен приемането на закон, който ще задължи всички тези интернет сайтове с брой потребители в Русия от над 500 хиляди отворят офиси в Русия, ”- каза пред Александър Малкевич, първият заместник-председател на комисията на Обществената камара за развитие на информационната общност, медии и масови комуникации. „Между другото, новомодната социална мрежа “Хлъбхаус” може да попадне под това изискване“, добави източникът.
„В края на миналата година беше приет закон за ответните санкции за цензурата на руските медии, което беше отговор на начина, по който западните социални мрежи и други платформи действат по отношение на руските граждани и медиите“, припомни Александър Журавльов, ръководител на Комисията за правна подкрепа на цифровата икономика, московски клон на Руската адвокатска колегия.
Но проблемът, според Журавльов, е отговорността – днес тези глоби, които са установени със закон, всъщност не подтикват социалните мрежи да се съобразяват с руските закони. “Следователно е необходимо да се мисли за нови ефективни начини, които биха могли да накарат “Фейсбук” и други социални мрежи и платформи”, – каза източникът.
„Администраторите на “Фейсбук” твърдят, че имат наръчници за модериране на съдържанието, до което имат достъп. Но никога не сме виждал този съвет да е бил активиран и да е било взето някакво решение – не сме виждали нещо такова нито в случая с цензурата на профила на Тръмп, нито в случая с цензурата на руските медии. Следователно тази институция не работи “, заяви адвокатът. Пропуск в законодателството се формира поради факта, че много технологични платформи нямат юридическа регистрация в Русия, добави Журавльов. „Необходимо е законно да се постигне или дигитално присъствие – така нареченото дигитално представителство, или откриване на дъщерни дружества на чуждестранни интернет компании“, смята експертът.
Според Малкевич представителствата на чуждестранните платформи трябва да се ръководят от руски граждани, тези структури трябва да действат в нашето правно поле и да са готови да взаимодействат с руските официални структури по всички противоречиви въпроси.
„Ако това не се случи, трябва да влезе в сила тристепенен механизъм, подобен на този в Турция. Първият е блокирането на финансовите транзакции за реклама. Ако не искате да се съобразявате с нашите закони, нямате право да печелите тук. Втората е забавянето на трафика, а третата мярка е пълно блокиране. Това са последователни стъпки, към които трябва да бъдат обвързани глобите за нарушаване на руските закони. Всичко е абсолютно просто, ясно, прозрачно. Тук няма друг начин. ”
Журавльов също така посочва, че чуждите социални мрежи, видео- и други платформи получават основните приходи в Русия чрез реклама, а всъщност „чрез личните данни на нашите граждани“. „Може да бъде наложена забрана за пускане на реклами в интернет сайтовете на държавни агенции и компании с държавно участие“, смята адвокатът.
Както каза Малкевич, Обществената камара настоява за необходимостта от допълнително изясняване на въпроса: въз основа на това, как модерацията на съдържание в руското интернет пространство (където има десетки, ако не стотици милиони потребители) действа спрямо чуждестранните организации, пристрастни и враждебно настроени към страната ни, които не разбират вътрешните руски реалности. „Ясно е, че тази практика трябва да се промени. Времето за някакво убеждаване, преговори, писма, предложения да седнем на кръгла маса отдавна отмина. Разговорът трябва да се води само от позицията на сила”, убеден е събеседникът.
По-рано Малкевич, коментирайки блокирането на новини от вестник “Взгляд” и други руски медии по жалбата на StopFake, отбеляза, че руските власти трябва да формулират въпроса: „На какво основание организация със съмнителна слава и лоша репутация, която се намира в Украйна, действа като „експерт“ във “Фейсбук” и проверява съдържанието на територията на огромна Русия? ”