СВЯТ
Навлизаме в епоха на революция на културните кодове – MATRIX
“Матрица” означава “първоизточник”, “първопричина”, “калъп”. Този термин съответства на думата “майка”. Майката генетично предава на своето дете определен набор от качества, способности и едновременно ограничения. Съответно и Матрицата определя границите на възможното за своя субект. Именно от тази гледна точка се разглежда понятието “Принципът на Матрицата”, по-точно казано, Матрицата на възприятието.
Човек възприема околната действителност чрез наличните му чувства: зрение, слух, обоняние, вкус, осезание (плюс моториката, която няма външен осезателен орган, но предизвиква усещания). Е тези органи по своята природа имат ограничен диапазон за възприятия. Представете си, ако очите на човек в обичайни условия бяха способни да възприемат инфрачервени вълни, а мозъкът да ги обработва. Тогава щяхме да живеем в кардинално различна реалност. Същото може да се каже и за ултра/инфразвуковите вълни. Но светът, в който съществуваме, изначално е ограничен от дадената ни Матрица.
Може да се видят три основни слоя на Матрицата. Първият слой е вроден, физически, обусловен от наличните на човека осезателни органи и обема емпирична информация, която те осигуряват.
Вторият слой може условно да се нарече “културен” или “традиционен”. Това е информацията за околната среда, постъпваща у човек, започвайки от утробата до началото на активната ми социализация. Инструменти на този слой са живия език, танца, музиката, обектите на материалната култура (от орнамента до формите на детската люлка”.
Третият слой, “външният” – е социалният. Той се формира в процеса на социализация на човека в рамките на конкретното общество. Инструментите, работещи в този слой са същите, като във втория, но към тях се прибавят и социалните инструменти, формиращи се в хода на усвояването от човек на мирогледа и идеологическите парадигми на социума му.
При повечето традиционни култури Светът има тройна структура: Горен (Небесен) Свят, Среден (Земен) и Долен (“Подземен”. В такава действителност живеят и нашите предци. И Горният, и Долният свят са за тях също толкова реални, колкото и света на земната действителност. В нашата реалност, формирана от позитивистката наука, не са останали места за други светове. При това малцина ще се сетят, че една трета от живота си човек прекарва в света на сънищата, които нашите предци отнасят към света на духовете. В него действат различни закони на възприятието и съответно други механизми за взаимодействие на индивида и обкръжаващата го действителност.
Трябва да се подчертае, че разделянето на първи и втори слой на Матрицата е теоретично. И двата слоя си влияят значително и в значителна степен се сливат, особено когато става дума за вече формирана личност на човека. Но за това по-късно. Тук трябва да се отбележи, че основният инструмент, формиращ и двата слоя на Матрицата, е конкретният език. Описанието на околната действителност, в която живеем, пряко зависи от особеностите на нашия език.
Например, в английския език съществуват различни думи за различните сини цветове, но се обозначават с една дума “blue”. В езиците на ескимосите има около 30 думи за обозначаване на различните видове сняг. В руския език се наброяват 40 думи, имащи корена “люб”, докато английския едва 8 думи с корен “love” (ако не вземаме предвид сложните съставни). Подобни примери от различни езици може да се представят до безкрай.
Какво представлява инструментариумът на Матрицата, към който, както беше посочено горе, се отнасят не само езикът, но и музиката, танцът, предметите на изобразителното изкуство. Тук е уместно да се въведе определението на даденото понятие: “Инструментариумът на Матрицата не е нищо по-друго освен определена, исторически наложила се съвкупност от културни кодове”.
Понятието “културен код” говори само за себе си. Най-общо неговото определение звучи по следния образ: “Културният код е ключ към разбирането на въпросния тип култура, уникалните културни особености, останали на народа от предците. Това е закодираната в някаква форма информация, позволяваща да се идентифицира културата. Културният код определя набор образи, които са свързани с определен комплекс стереотипи в съзнанието”.
Структурно културните кодове могат да бъдат разделени на два вида. Първият е прости или основни кодове. Те включват символи и знаци. Твърдението, че символи като кръст, свастика, петолъчна звезда и др., представляват конкретна идея, изразена в проста графична форма, едва ли ще породи съмнения. Знаците включват кодове, изразени с цифри и букви, или по-скоро думи, състоящи се от букви. В нумерологията всяко число отразява цял комплекс от подобни понятия помежду си и по този начин е кодът на определена идея. В същото време числата, в зависимост от тяхната позиция, могат да бъдат или положителни, или отрицателни.
Дума, съставена от букви, също е културен код. Илюстративен пример е източната йероглифна писменост. Йероглифът не може да се нарече символ, това е писмен знак, който показва една концепция или няколко концепции. На практика в различни аспекти думата е буквално код. Илюстративен пример дават такива понятия като “Космос”, “справедливост”, “познание за Бог” и др. От една страна, такива думи могат да имат приложно, утилитарно значение, но, от друга страна, те са специфични културни кодове. И това твърдение се отнася за повечето метафизични концепции.
Преди две хиляди и половина години китайски мъдрец (някои приписват това твърдение на Лао Дзъ, други на Конфуций) формулира това твърдение много ясно: „Светът се управлява от символи и знаци, а не от царе и техните закони“.
Културните кодове от втория ред могат да се нарекат „съставни“. В преобладаващото мнозинство от случаите те представляват отделно понятие – идиом (фразеологична единица), т.е. стабилна фраза, характерна за определен език, носеща концентриран смисъл на идея. Разбира се, съставните културни кодове могат да имат както музикален израз, така и графичен, например националния химн или плаката „Родината зове“. Но по един или друг начин зад такива форми има лингвистичен културен код. Дори танцът, има словесен израз в името си. Така например хорото носи славянската метафизична идея за вечното циклично движение на Слънцето.
Функционално, културните кодове могат да бъдат свързани със структурата на Матрицата и условно разделени на две нива. Кодовете от първо ниво съответстват на втория слой на Матрицата и съответно те могат да бъдат наречени „традиционни“. Кодовете от второ ниво съответстват на третия слой и могат да бъдат етикетирани като „социални“. За разлика от структурното разделение, функционалното разделение е доста произволно, тъй като всъщност кодовете от 1-во и 2-ро ниво са обединени. Но в редица случаи, които ще бъдат разгледани по-долу, тяхната разлика е от основно значение.
Като цяло културните кодове на 1-во и 2-ро ниво се различават един от друг по отношение на пространството и времето. Пример за яснота. Идеята за патриотизма е имала и има универсално човешко разпространение и съществува повече от едно хилядолетие. Следователно може да се счита, че се изразява чрез културните кодове на 1-во ниво (традиционно). От друга страна, идеята за националния социализъм съществува сравнително наскоро и се прилага само в отделни общества, поради което се изразява с помощта на кодове от 2-ро ниво – социално.
Тезата, че един от основните носители на културни кодове е религията, едва ли ще предизвика възражения. Всяка човешка култура е наситена с религиозно съзнание. В съвременното западно общество мирогледът на човека се формира до голяма степен под прякото влияние на науката, основана на постулатите на диалектическия материализъм. Но при по-внимателно проучване се оказва, че науката като социална структура не се различава от религията. Науката има свои свещени писания (произведения на класиците-патриарси), апокрифи (алтернативни теории), ереси (псевдонаука), свои храмове (изследователски институти, университети), свои пастори (учени, учители) и, разбира се, свои паство. В руския език има дори стабилен израз – „храм на науката“.
Основната разлика между религията и науката е, че последната променя първоначалната концепция за „Създател“ в концепцията за „Природа“. А механизмите за реализиране на намеренията и замисъла на Създателя са заменени от механизмите на еволюцията. Тук възниква „забавен“ езиков инцидент: латинският термин evolutio се превежда като „разполагане“. И можете да внедрите само това, което вече е направено, например идея или план. Но и двете неща трябва да имат свой автор.
Освен това руската дума “Природа” има корен “род”. И в славянския пантеон, според редица учени, Родът е името на Бога Създател. Тези. “Природа” означава това, което е със Създателя. В много западноевропейски езици понятието “Природа” се превежда почти по един и същи начин: английски – природа, немски – natur, испански – naturaleza, френски – ла природа и т.н. Смята се, че всички тези думи произлизат от латинското natura. Но малко хора подозират, че латинският термин, очевидно прехвърлен от древногръцкия, произхожда от египетския neter, което се превежда като „Бог“ или „божествен, небесен принцип“.
По този начин, ако ние, използвайки чужди думи, казваме „естествен продукт“, тогава в превод на руски това би трябвало да звучи като „божествен продукт“. Доведох този етимологичен пример, за да покажа как в зависимост от езика може да се промени самото значение на основния елемент на културния код.
Културните кодове, както всеки друг елемент на човешката цивилизация, са подчинени на общите закони на развитието. Тези. те се предават от поколение на поколение, трансформират се под въздействието както на вътрешни, така и на външни фактори, взаимодействат помежду си и могат да генерират нови („дъщерни“) кодове. Също така от голямо значение е фактът, че културните кодове (2-ро ниво – социални) непрекъснато се създават изкуствено и целенасочено за решаване на конкретни политически проблеми. Ярък исторически пример е концепцията за „Третия Рим“, превърнал се в културен код първо в България (X век), след това в Сърбия (XIV век), по-късно в Османската империя и Русия (XVI век). У нас кодът на Третия Рим продължава да съществува и днес (и не само в учебниците по история).
Няколко илюстративни примера за различни видове взаимодействие и трансформация на културни кодове. В продължение на хиляди години за много народи по света свастиката е била свещен слънчев символ. Но през 1935 г. свастиката се превръща в държавен символ на Третия райх и от това време започва да губи първоначалното си значение. Днес повечето европейци почти не знаят за слънчевата природа на този символ, за тях той е силно свързан с нацизма.
Думата е дума. Но когато се превежда от един език на друг, семантичното съдържание на кода може да се промени, до промяна в полярността. Ситуацията е различна, когато става въпрос за функционалната типология на културните кодове. Тук обхватът на взаимодействие на кодовете от 1-во и 2-ро ниво е по-широк. Пример за неутрално взаимодействие. Културният код на 2-ро ниво – „татарско-монголско иго“ – е чисто социален код. Той оказа значително влияние върху руската култура и нашето възприятие за нашата история. Но в същото време той практически не е оказал влияние върху комплекса от културни кодове от 1-во ниво (традиционните).
Друг пример е обичая на кръвна вражда. За редица народи по света това е древна и все още съществуваща традиция. Но, по мое мнение, не е възможно да се свърже кода на „кръвна вражда“ конкретно с 1-во или 2-ро ниво. По-скоро се отнася и за двете.
Но въпросът тук не е конвенционална класификация. От гледна точка на съвременния представител на западната цивилизация, това е „див“ – „варварски“ – обичай. Око за око противоречи на римския закон. Ще бъдете осъдени за убийството, за което сте поели отговорност, и не само за себе се. Разбира се, убийството е смъртен грях. Но в същото време такъв културен кодекс е формиращ системата фактор: никоя власт няма да ви защити от такова престъпление: нито конституцията, нито международните споразумения. Ще бъдете намерени – и привлечени от съответния отговор.
И тук има пряка кореспонденция с друг културен код, който според мен е един от доминиращите за всяка нация. И за руския народ на първо място. Въпреки че човек не трябва да изпада във великоруски шовинизъм.
Кодексът на “безкористността” е присъщ на всеки народ – нация – етнос (терминът може да бъде избран по желание). Не бива да се приписва само на руснаците или, например, на древните героични варяги, първите британски заселници в Новия свят (по-нататък – надолу по списъка). Гледайте всеки патриотичен филм – Холивуд, например, или руски, индийски, китайски, пакистански . Без този културен код на „безкористност“ никоя нация няма да се чувства защитена.
Лирично отклонение: един от духовните лидери на съвременните северноамерикански индианци (в Интернет тя е позиционирана под името Стефани Вутуни) пише следното: „Моят народ не преследва истината, както и представителите на господстващата култура. Ние обръщаме повече внимание на духовната същност на нещата. Затова никога няма да срещнете индианец, който да се втурне да разрешава този или онзи проблем с алчността на жаден за знания човек. Този пряк, суров подход ни е чужд. Първо се оттегляме, за да наблюдаваме – да гледаме и слушаме. ”
В продължение на хилядолетия културните кодове от 1-во ниво (традиционни) са определяли предимно и са формирали кодове от 2-ро ниво (социални). Обратното въздействие също винаги е съществувало, но не е било толкова значително. Едва от XVIII-XIX век по време на индустриалната революция, довела до превръщането на аграрните общества в индустриални, културните кодове от 2-ро ниво започват постепенно да засилват своята роля и степента на влияние върху традиционните кодекси. И от началото на активната фаза на информационната революция, в която световната общност беше потопена през последната четвърт на XX век, социалните кодове започват да играят водеща роля. И за първи път в историята те започнаха активно да трансформират комплекса от традиционни кодове от 1-во ниво.
Тук не е нужно да ходите далеч за примери. Целият ни живот днес е непрекъснат пример за това, като се започне от трансформацията (деградацията) на езика и завърши с унищожаването на традиционните семейни ценности, било то изравняване на пола или ювеналното правосъдие.
Най-яркият пример за настоящето е “пандемията” с КОВИД-19. Днес коронавирусът е мощен културен код от 2-ро ниво (социално), който вече е довел до трансформацията на втория и третия слой на Матрицата за възприятие на по-голямата част от човечеството. В същото време това доведе не само до промяна в обичайния начин на живот на почти всеки човек, но и до фундаментални промени в Матрицата на цялата световна общност – било то геополитика, или макроикономика, или масова култура.
Изкуственото създаване и активно прилагане на този вид културни кодове от специфични сили (няма значение как трябва да се наричат – Световното правителство, Глобалният предсказател или нещо друго) има обща цел – да промени Матрицата на човечеството. Тоест, формирането на нов тип разумен човек (по-точно неразумен) и съответно нов тип човешка цивилизация чрез формирането на нов „пакет“ от културни кодове. Очевидно значението и рисковете на текущите събития са придобили точно такъв мащаб и следователно изискват съответното отношение.