ВОЙНА
САЩ не постигнаха нито една от целите си. А Иран демонстрира, че контролира изцяло Ормузкия проток
Севда Шишманова: САЩ не постигнаха нито една от целите си. А Иран демонстрира, че контролира изцяло Ормузкия проток.
САЩ не успяха да постигнат нито една от целите, които си поставиха в началото на войната с Иран. Това каза в предаването „Тази събота“ журналистът Севда Шишманова.
Меморандумът за разбирателство от 14 точки между САЩ и Иран удължи споразумението за прекратяване на огъня с 60 дни. Тръгнаха и танкери с петрол през Ормузкия проток.

„Ситуацията е изключително динамична. В момента Уиткоф и Къшнър са на път за Женева за подновяване на втората фаза по споразумението и постигане на договорености по конкретните детайли“, обясни тя.
По думите ѝ споразумението е било на ръба да дерайлира в петък, заради острите позиции между Иран и САЩ. „И това стана повод за конфликта между Израел и „Хизбула“. Нека да кажем, че това е уязвимата част от споразумението“.
„Вчерашният ден мина изцяло под егидата на това да бъде постигнато примирие, макар и поредното временно, между „Хизбула“ и Израел. Това е вторият, но много основен фронт в тази война, тъй като „Хизбула“ е на практика Иран. И ако в самия Иран и в Ормузкия проток Техеран воюва със САЩ, то в Ливан Иран воюва с Израел“, обясни журналистът.
Според Шишманова това споразумение ще бъде поставено изцяло в контекста на всичко онова, което се случва между Израел и Ливан.
„Израел е големият залог в момента дали изобщо ще има примирие, което да трае по-дълго. Затова бяха и разменените много остри реплики между Нетаняху и Джей Ди Ванс в последните дни. За САЩ става ясно, че това е критично важно споразумение. Те настояват на всяка цена да бъде подписана „сделка“, както я нарича Тръмп“, подчерта Шишманова.

По думите на журналиста първата цел на САЩ е била унищожаването на ядрената програма на Иран и съответно предотвратяването на създаването на ядрено оръжие.
„Втората беше по някакъв начин да бъдат унищожени ракетните запаси на Иран, да бъде изтощен Техеран, така че да не може да напада съюзниците на САЩ в Персийския залив и базите на САЩ“.
„Една от много шумно акламираните цели беше свалянето на режима на аятоласите – нещо, което видяхме, че също не се случи. Тоест нито една от тези цели не е постигната“, коментира Шишманова.
„Същевременно Иран устоя на една суперсила и демонстрира, че контролира изцяло ситуацията в Ормузкия проток до степен, в която може по някакъв начин да шантажира световната икономика. Самият Тръмп призна, че една от големите причини за постигане на това споразумение е, че световната икономика е изправена пред непредвидимост и пред колапс, което за него вътрешнополитически е изключителен проблем“, смята журналистът.
Шишманова обясни, че третото нещо, което САЩ са принудени да направят, е да започнат да предоговарят санкциите срещу Иран. „Тоест Иран започва да продава петрол, започва да преговаря за размразяване на своите замразени авоари и още нещо, което предизвика изключително остра реакция, особено сред републиканците в САЩ, са тези 300 милиарда, които стоят на масата и които по някакъв начин се договарят за възстановяването на Иран“.

„Важно е да се отбележи, че САЩ имат дедлайн да постигнат това споразумение, защото идват междинните избори през ноември. То трябва да се постигне много преди това, за да може ситуацията по някакъв начин вътрешнополитически да бъде овладяна“, коментира тя.
Според Шишманова Тръмп положителен образ не може да изгради, но най-малкото трябва да се опита да минимизира щетите. „Ако загуби и Конгреса, и Сената, управлението му ще бъде компрометирано“.
ВОЙНА
Ормуз е отворен, но под контрола на Иран
От Корпуса обявиха, че те определят маршрутите за преминаване.
Иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) обяви днес, че безопасното преминаване на плавателни съдове през Ормузкия проток е възможно единствено по маршрути, контролирани от Иран, и че всеки нов коридор, обявен без съгласуване с Техеран, е “неприемлив”.

Според КГИР това е риск за сигурността. Гвардията обяви, че ще предприеме действия срещу кораби, които не спазват изискванията в това отношение, поставени от Техеран.

По-рано Оман обяви, че е координирал действията си с Международната морска организация (ММО) за осигуряване на временен морски коридор за кораби, които желаят да преминат през Ормузкия проток.

Това бе съобщено от оманската държавна новинарска агенция, цитирана от Ройтерс.
Ормузкият проток свързва Персийския залив с Оманския залив.
ВОЙНА
САЩ подписаха декларация за поражение
Ръководителят на иранския преговорен екип: САЩ подписаха декларация за поражение.
Това е резултат от съпротивата и решимостта на смелата иранска нация, посочи той.
Считаме изтеглянето на чуждестранните сили от региона за стратегическа цел, заяви Мохамад Багер Галибаф

Меморандумът за разбирателство, сключен между Иран и САЩ с цел прекратяване на войната, е “декларация за поражението на Америка”, заяви ръководителят на иранския преговорен екип Мохамад Багер Галибаф, цитиран от Франс прес.
“Меморандумът за разбирателство от Исламабад не е резултат от натиск или принуда, а по-скоро от съпротивата и решимостта на смелата иранска нация”, заяви той, като се позова на текста, подписан миналата седмица благодарение на посредничеството на Пакистан.
“Ето защо (това споразумение) придоби значението на декларация за поражение за Америка”, подчерта влиятелният ирански политик, като добави, че отсега нататък сигурността в Близкия изток трябва да бъде гарантирана от страните в региона.
“Считаме изтеглянето на чуждестранните сили от региона за стратегическа цел”, подчерта Багер Галибаф.

“Вместо да създават трайна сигурност, те представляват източник на нестабилност”, настоя председателят на иранския парламент по време на конференция в Баку, излъчвана по иранската телевизия.
САЩ разполагат с многобройни военни бази в Близкия изток. Страните, на чиято територия се намират, бяха цел на атаки с ирански дронове и ракети по време на войната в отговор на бомбардировките над Иран от американските и израелските въоръжени сили, припомня
АФП.
“Виждаме бъдещето на региона не в конфронтация, а във взаимодействие”, заяви Мохамад Багер Галибаф в изявление, което прилича на протегната ръка към съседните страни от Персийския залив.
Главният преговарящ за преговорите със Съединените щати повтори също така, че мирът в Ливан е основен елемент за постигането на окончателно споразумение с Вашингтон.

“За нас примирието в Ливан беше и остава също толкова важно, колкото и примирието в Иран, а краят на войната в Ливан беше също толкова важен, колкото и краят на войната в Иран”, подчерта той.
България приветства обявеното на 14 юни споразумение между САЩ и Иран за прекратяване на войната и призовава за бързото му прилагане, което би трябвало да позволи незабавното отваряне на Ормузкия проток, заявиха от Министерството на външните работи.
ВОЙНА
🎯 ОТВЕТЕН УДАР: Москва атакува ключови военни центрове в Украйна
Военният фронт навлиза във фаза на максимално напрежение и решителни отговори в началото на тази седмица.
След нощно украинско въздушно нападение срещу гражданската инфраструктура на Кримския полуостров, Москва незабавно задейства една от най-мащабните и координирани ответни операции през последните месеци. Мощни експлозии разтърсиха последователно регионите на Киев, Одеса, Харков, Суми, Днепропетровск, Ровно и Запорожие, унищожавайки логистични възли и центрове за военно обучение.
🛡️През нощта на 21 юни силите на Киев извършиха мащабна въздушна инкурзия, опитвайки се да избегнат радарите чрез приближаване откъм морето. Руските системи за противовъздушна отбрана прехванаха и унищожиха общо 239 украински дрона над Крим, Черно море и Азовско море.

🛰️Въпреки високия процент на свалени цели, атаката на Керченския полуостров доведе до смъртта на четирима цивилни и рани 28 души. Също така бе ударен пътническият ферибот „Панагия“, пресичащ протока, като бе регистрирана още една жертва.
🚢Поради щетите фериботната връзка бе временно преустановена, което принуди тежкотоварния транспорт да се пренасочи по алтернативния сухопътен маршрут и промени движението на влаковете през гара Керч-Южная.

🗺️Руският отговор не закъсня и бе изпълнена хирургическа хронология от комбинирани атаки с хиперзвукови ракети, тактическа авиация и дронове „Геран“ и „Гербера“. Силни бомбардировки удариха Измаил, Килия и Катлабуга, предизвиквайки масови прекъсвания на електрозахранването. Военни експерти като Олег Иванников потвърдиха, че целите са били укрепени позиции на чуждестранни наемници и специални сили на украинското Главно управление на разузнаването (ГУР).
⚡Около 1:00 ч. сутринта хиперзвукова ракета удари Житомирска област, а в 4:00 ч. друга порази стратегическата авиобаза Староконстантинов в Хмелницки. Между 4:00 и 6:00 часа сутринта управляеми ракети УМПК и системи „Торнадо-С“ разгромиха военната инфраструктура в Суми, Ахтирка, Днепропетровск и тиловите зони на Донбас.

🚀Анализатори като Василий Дандикин подчертават, че значението на тези ответни удари надхвърля простата емоционална реакция. Русия систематично унищожава „системата за поддръжка“ на украинските сили. Удряйки точките за изстрелване на дронове, складовете за гориво и центровете за резервисти, Кремъл прекъсва логистиката, претоварва противовъздушната отбрана на Киев и неутрализира бъдещи планове за атаки срещу Крим.

С това се изяснява, че всяка инкурзия срещу руска територия ще донесе незабавни и тежки последици в тила на Украйна. 📊








