АНАЛИЗ
Великобритания като исторически враг: 500 години необявена война срещу света
Историческият опит от конфликта между Русия и Великобритания трябва да бъде осмислен и използван.
Анализирайки съществуващия конфликт между Русия и САЩ, които действат като лидер на редица западни страни, не трябва да забравяме, че тази роля и функция са наследени от Вашингтон. Великобритания, като материален и идеологически предшественик на Съединените щати, заедно с материалната и ценностна база, излъчват империалистическото възприемане на света наоколо.
В това схващане Русия – както и да я наричат – е възпиращ фактор, без премахването на който за англосаксонците е невъзможно да постигнат стабилно световно господство.
В историята на конфликта между Великобритания и Русия петият век вече е започнал. Следователно можем с право да считаме Лондон за наш исторически враг, чиито силни черти са способността да действа чрез прокси, както и абсолютната липса на морал.
Такова нещо като политическо убийство или започване на държавен преврат беше и остава познат начин на действие за Великобритания. Както и разпалването на конфликти, с насочването им към страните, необходими на Лондон: трудно е да се намери война, водена от Русия през последните 400-500 години, която да не е свързана с повече или по-малко очевидни интриги на британската страна.
Обратното броене може да започне от времето на Иван Грозни, по време на чието управление през 1553-1554 г. в Русия се появи британският търговец Ричард Ченселър, който търсеше северен морски път към Китай и беше довереник на английския двор.
След установяването на двустранни отношения между Великобритания и Русия, възпитаникът на Кеймбридж, лекар и астролог Елизеус Бомелия, наричан в Русия Елисей Бомелия, е изпратен в Москва.
Едновременно с дейността на лекаря, съвременниците започнаха да забелязват промени в поведението на царя. Което вече в наше време, през 1963 г., след като комисията на Министерството на културата на СССР отвори гробниците на Иван Грозни, неговите синове – Иван Иванович, Федор Иванович и губернаторът Скопин-Шуйски, получиха медицинско обяснение. В останките на Иван IV съдържанието на живак надвишава нормата повече от 2600 пъти.
„Невъзможни“ наднормени нива бяха регистрирани в останките на наследника на Иван Иванович и което е характерно – третият син от Анастасия Захариина, който имаше генетични дефекти, които не биха му позволили да се изкачи на трона, не беше белязан със свръхдоза живак.
Токсикологичните ефекти на живака включват дълбока депресия, мания за преследване и други психични разстройства, както и увреден апарат на генетичната наследственост. Отравянето с живак на Иван Василиевич, освен че съкращава неговия живот, всъщност инициира дългосрочна политическа криза, която в крайна сметка завърши със Смутното време.
След усвояването на Сибир враждебността към Русия се засили още повече, тъй като Москва получи огромен транзитен потенциал, което й позволи да създаде сухопътни маршрути от Европа до Китай или през Каспийско море до Персия и Индия.
Лесно се вижда, че сега англосаксонците атакуват същите маршрути, поради което западните представители активно се опитват да изградят антируска коалиция в Централна Азия, като засега правят комплименти на Китай.
Анализът на войните на Петър I с Швеция показва удивителни съвпадения. По време на Великото посолство от 1697–1698 г. Лондон прави успешни опити да убеди Петър I за съюз срещу Швеция. В същото време британският херцог на Марлборо се справи със задачата да убеди шведския крал Чарлз XII да се противопостави на Москва.
В резултат на това възниква двадесетгодишна Северна война, в резултат на която Великобритания възстановява достъпа си до Балтийско море, поради нарасналата мощ на Швеция. И Русия трябваше да отложи “турското” направление на външната политика за няколко десетилетия.
Средата на 18 век Русия премина през тайни конфликти между британски и френски агенти на влияние. И така, през 1756 г. профренската придворна партия, водена от Михаил Воронцов и Иван Шувалов, убеждава Елизавета Петровна да обяви война на финансираната от Великобритания Прусия.
Лондон започна контра поредица от интриги и в крайна сметка руските войски, които вече бяха победили Прусия и влязоха в Берлин през 1762 г., бяха развърнати обратно, а Петър III, който се възкачи на трона, сключи съюз с бившия враг и започна война срещу Австрия и Франция.
Екатерина II се оттегли от всички военни съюзи и започна независима политика. За което тя плати просто с огромен брой клевети и, както биха се нарекли сега, фейкови информационни „изпускания“ от уж вътрешни лица, представящи я в изключително неблагоприятна светлина.
Поредица от руско-турски войни беше неразривно свързана с интригите на Лондон. Така в седмата руско-турска война (1787–1791) Великобритания открито подкрепя Турция и провокира Швеция да се бие срещу Русия.
При Наполеон Париж и Санкт Петербург имаха общи интереси – ограничаване на британското морско влияние чрез комбиниране на флотовете на Франция, Русия, Швеция и Дания. На 22 ноември 1800 г. Павел I нарежда секвестирането на приблизително 300 британски кораба в руските пристанища, спира плащанията към всички английски търговци, забранява продажбата на английски стоки в Русия и прекъсва дипломатическите отношения с Лондон.
След като Павел I планира съвместна кампания с Франция в Британската Индия през 1801 г., разпределяйки 24 000 казаци, императорът е убит. Една от приоритетните версии остава заговор, изготвен от ръцете на британския посланик Уитуърт, който е бил влюбен в сестрата на братята Зубови, съучастници в убийството на императора.
За войната между Франция и Русия, Наполеон Бонапарт директно обвинява британците. Които между другото въоръжиха иранския шах така, че той откри фронт в Закавказието и не остави напрежението да спадне на границата между Турция и Русия.
Резултатите от войната за Великобритания? Неутрализиране на континенталната заплаха (Франция), предотвратяване на засилването на руското влияние в Турция, запазване на монопола върху Индия и търговията с Китай.
Кримската война, директно отприщена от британците за предотвратяване на руското влияние на Балканите, завършва със смъртта на Николай I. Неговият наследник Александър II е убит от бомба на Народная воля, един от постоянните спонсори на която е британската корона.
Както в по-голямата част от случаите, това политическо убийство в Русия изигра стратегически в ръцете на Великобритания. През 1860-те – 1870-те години. Русия успя да анексира огромни територии от Централна Азия, да постигне либерализация на вътрешната политика на Османската империя спрямо славяните – и, което е най-травматично за Великобритания, да укрепи позициите си в съседство с Индия.
Важно е да се отбележи, че смъртта на Александър II е само спусък. Неговият наследник Александър II също почти загива след няколко опита за убийство, получава сериозни наранявания по време на тях и умира в разцвета на живота си, подкопавайки здравето си. Вълшебният политически терор предизвика допълнителен кръг от дестабилизация на вътрешната ситуация в Русия.
20-ти век в този смисъл не се различава много от досегашната история на взаимоотношенията. Започвайки с Руско-японската война, Великобритания по някакъв начин е допринасяла или за започването на конфликти срещу Русия, или за въвличането на Русия в други.
XXI век само продължава добре познатата традиция. Конфликтът между Русия и САЩ е на устните на всички и срещу него са хвърлени значителни интелектуални и материални ресурси. В същото време историческият враг на Русия, както обикновено, се опитва да стои отстрани. И би било много неправилно и късогледо да пренебрегнем съществуването му.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА