Connect with us

LIFE

13 проблема, които ще срещнат хората, решили да се преместят на райски остров

Мнозина намират за изкушаваща идеята да се откажете от всичко и да отидат да живеят там, където е вечно лято. Да сменят сивотата за ярки цветове, суровото ежедневие за вечна почивка, тъжните лица на съгражданите за усмивките на щастливи хора – не е ли това мечта за всеки?
Изглежда, че животът в тропиците няма недостатъци и е вечна ваканция. Някой наистина се отказват от всичко и заминават, но райският остров по време на ваканция и райският остров за постоянно пребиваване са два различни свята. Когато първоначалният ентусиазъм отмине, започва обичайният “тропически” живот и той не допада на всеки.
Ние от Поничка събрахме информация от потребители, избрали да избягат на райски остров и отбелязахме кои са минусите на този мечтан живот.
Всички дни изглеждат едни и същи
В началото всичко изглежда ново и интересно. Новопристигналите ентусиазирано изучават новото място, наслаждават се на слънцето и след няколко месеца се улавят, че днес правят същото като вчера, предния ден, преди 3 дни, преди седмица. При липса на сериозно хоби, приятели, работа, е много трудно да се избегне монотонността.
Защо заминахме след 5 години в Тайланд?
Появиха се нови хоризонти, възможности и умения, стана ясно, че все още сме твърде млади, за да се справяме денонощно с проблемите на хората и вече твърде стари, за да се мотаем по плажове и дискотеки ден и нощ. За да се развиете, се нуждаете от напрежение и преодоляване на себе си, в противен случай съществува риск да се затънете дълбоко в райското блато и след това непрекъснато да се самоубеждавате, че добрият климат предопределя нашето щастие, което изобщо не е така.
Бали е пълен с религиозни, йоганути, просветени и отварящи чакри. Това е нормално. Страстта към веганството и отварянето на чакрите ще се появи след около шест месеца живот, защото всичко останало е пълна деградация.
Няма достатъчно комуникация с хора, които са близки в интелектуално и културно отношение
Вероятността да намери истински приятели сред местното население клони към нула. Запознанства (най-вероятно сред обслужващия персонал) – да, но е малко вероятно да обсъдите любимата си книга или филм с тях.
Въпреки факта, че в Тайланд е страхотно, има нещо, с което ми е трудно да се справя от дълго време. Липсва ми интелектуална комуникация с хора извън Интернет и всичките ми опити да намеря истински приятели тук, на които бих могъл да се доверя, бяха неуспешни. Бях измамен и в Тайланд, и във Фаранг. Да се оглеждам през цялото време и да не се доверявам на хората ме отегчава.
Наоколо има много добри, мили хора, можете да разговаряте с тях, да седнете на чай, да поиграете нещо, да отидете някъде да се забавлявате. Но е абсолютно невъзможно да се говори за нещо по-дълбоко от последните новини – с мъжете; или как най-добре да комбинирате цветовете в дрехите – с жените. Това е просто някакъв вид интелектуален глад!
Върнах се, защото започнах да копнея за усещането, че съм „нормален“. Много исках да говоря с хората, без да се съмнявам, че те ще ме разберат.
Никога няма да се впишете
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
Можете да живеете във всяка държава от Югоизточна Азия 10-20 години, да научите перфектно езика, да получите гражданство, дори да се ожените за гражданин на тази страна, но винаги ще останете чужд там. Въпреки че, ако следвате примера на Майкъл Джексън и коренно промените външния си вид…
Колкото и да се опитвате, никога няма да можете да се интегрирате докрай. Завинаги ще останете един бял банкомат и дори след 5 години живот на острова те ще се опитат да ви използват за пари, както и в първия ден.
Жалко е, че за много виетнамци европейците означават само едно – пари. Така ние ставаме не само основната цел на измамниците, но и просто привличаме прекомерното внимание на гражданите, дори и да имат добри намерения.
Трябва да спазвате обичаите на местните
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
На туристите не винаги е ясно какво може да предизвика негодувание или раздразнение у местното население, а много правила и традиции, напротив, предизвикват раздразнение у нас, но в чужда държава трябва да скриете емоциите си малко по-дълбоко.
Ще трябва да преодолеете доброто желание да научите индийците на правилата на етикета. Ако не можете да гледате как половината от хората около вас се хранят с ръце, апетитно поставяйки половината си ръка в уста, тогава трябва да се храните вкъщи. Винаги!
В Бали никой не е чувал за правата на потребителите. И ако не очаквате да си върнете парите, тогава поне замяната на неприемливо / неработещо нещо е много проблематична. Е, ако са ви съсипали строителната площадка, договора, партида кожи или просто настроението, максимумът, който ще чуете в отговор на оплакването е: „Извинете, шефе“.
Искрено се разстройвам, когато гледам как чистят, как правят мебели, как се грижат за градината. Вкъщи винаги съм спорил с баща си за перфекционизмът. Струваше ми се, че той отива твърде далеч, а в Индия ми липсва толкова много!
Чужденците винаги плащат повече
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
„Местен турист (възрастен) – 40 бата; местен турист (дете) – 20 бата; чуждестранен турист (възрастен) – 400 бата; чуждестранен турист (дете) – 200 бата.“
На пазарите, в такситата, а понякога и в ресторантите, има двойна ценова политика. Стига се до там, че менюто на местния език показва едни цени, а на английски – други. Чуждестранните туристи почти винаги плащат няколко пъти повече за билети в националните паркове и музеи. Например входът в Националния парк Удавалава в Шри Ланка струва 60 рупии за местните жители, а за чужденците 2 720 – 45 пъти повече!
За много от работещи тук това изглежда несправедливо. Един потребител коментира в Туиутър: „Аз съм наел 60 души в Тайланд, плащам всички данъци в Тайланд, харча по-голямата част от доходите си в Тайланд, женен съм за тайландка. И какво получавам ?! Плащам 400 бата вместо 40.” Борбата с това обикновено е безсмислена. Повечето или се примиряват със съществуващото статукво, или напускат.
В спорни ситуации законът винаги е на страната на местните жители
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
В очите на местната Темида интересите на чужденците са второстепенни. Във всеки случай на спор с безскрупулни хазяи, таксиметрови шофьори или продавачи по подразбиране чужденецът е виновен. В интернет можете да намерите много тъжни истории за изгубен бизнес, а в общностите на емигрантите в социалните мрежи редовно събират пари за адвокати.
За съжаление, понякога тези, които водят спокоен, спазващ закона живот, са изправени пред правосъдната система в Югоизточна Азия. Потребител, който завърши в затвора в Пукет, написа в Пикабу: „Когато се потопите в тази правна сфера, разбирате, че през цялото това време ходите в минно поле. Огромните времеви ограничения за селфи със статуята на Буда и публикации във Facebook, туристите са принудени да дават подкупи от стотици хиляди бата, за да не отидат в затвора за пушене на електронна цигара, използване на уоки-токи, правене на снимки с професионална камера, съхраняване на корали и хранене на рибата в природните резервати“.,
Югоизточна Азия не е добра за любителите на туризма
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
Разходката в почти всеки град е неудобно и дори опасно и мнозина просто се страхуват да се качат зад волана поради хаотичното и непредсказуемо движение. Има хора, за които комфортът при ходене и безопасността по време на шофиране са толкова важни, че след като прекарат няколко месеца в Тайланд, Индонезия, Виетнам или Индия, те се насочват към страни, по-удобни за пешеходците.
Бали е едно от онези места, където ако не сте на мотор (или кола), значи не можете да отидете никъде! Всичко е далеч, няма обществен транспорт, такситата са скъпи, а ходенето пеша дори до най-близкия магазин понякога е проблематично – има малко тротоари, а ходенето по ръба на тесен път, между трафика и вонящата канавка е тъпо.
Трафикът във Виетнам е ужасен, особено в Ханой, като цяло не спазват правилата, паркират и шофират по пешеходни пътеки. Пресичането на пътното платно не е лесна задача.
Всеки върви където си иска. Не спират на светофари, пешеходни пътеки, не позволяват на никого да мине. Постоянно подскачам. Разбрахме, че колкото по-смел си, толкова по-бързо стигаш до дестинацията си. Когато пътувате с кола, вие сте напълно заобиколени от мотоциклети, които се стрелкат напред-назад. И най-важното – без мигачи!
Срещите с дивата природа не могат да бъдат избегнати
Когато решат да се преместят, мнозина просто не вземат предвид местната флора и фауна, но паническият страх от насекоми и влечуги неведнъж е ставал причина за преждевременното напускане на тропиците.
Лъскавите хлебарки с размерите на кибритена кутия са навсякъде, дори се качват в шкафовете – понякога изваждате бикини от шкафа, а хлебарката пада от тях. И си мислите: първо да се измиете или първо да се обуете. На масата не може да се остави нищо, дори вода. Особено вода. Понякога се давят в басейна. Понякога в компанията на плъхове самоубийци.
Можете да забравите за културните развлечения и познатия социален живот.
Мнозина подценяват липсата на културни забавления в тропиците. Ако у дома можете да отидете на театър, в галерията, да се събирате седмично с приятели в любимото си заведение, да играете на настолни игри или да отидете на мач на любимия си отбор, тогава в тропически рай ще разполагате с търговски център и киносалон с английски език.
В Тайланд наистина ми липсва спорта. Вкъщи подкрепях местните отбори и това ми липсва. Опитах да присъствам на футболните мачове от Висшата лига във Тайланд, но ми липсват отборите ми.
Първият път, когато дойдох във Варкала (Керала, Индия) за 2 седмици просто се влюбих в това място, затова реших да се върна тук и да живея няколко месеца. Наех къща заедно с двойка от балтийските държави. Сутринта ходех на плажа, през деня работех, ядях главно в кафенета. Това беше моето забавление. Няма къде да се отиде. В Тривандрум, който е на 60 км, има музей, зоологическа градина и няколко интересни храма, които проучих бързо. Ако не бяха съквартирантите ми, с които вечер играехме карти, не знам как щях да издържа до средата на март.
Медицинските услуги, които не са покрити от застраховка, са много скъпи.
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
Обикновено застраховката включва посещение в клиника при спешни случаи и не покрива обичайното посещение при лекар. В такива случаи туристът може да използва платени (и много скъпи) медицински услуги.
Момичето в съседство счупи ръката си. Лекарят показа снимката и обясни, че е необходима операция. След като научи, че няма застраховка, лекарят предложи алтернатива: да сложи фиксираща превръзка и тя да се прибере у дома за операция. Операцията трябваше да се извърши в рамките на 5 дни. Проблемът беше, че момичето има бебе, което никога не се е разделяло с майка си. Насрочиха операция за следващия ден, струваше 50 000 рупии. Рентгенография се плаща отделно – 400 рупии – и фиксираща превръзка – също 400. Плюс лекарства – около 1000.
Съпругата ми получи слънчев удар и към полунощ температурата й скочи над 40°С, обърнахме се към болницата. Преглед, мазило за гърлото, лекарства (антибиотици, спрей за гърло, антипиретик и аналгетик) – сметката е около 150 евро.
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
„Лекарства – 2 639 бата. Лабораторни изследвания – 1380 бата. Услуги за медицинска сестра – 400 бата. Медицински услуги – 250 бата. Медицински преглед – 1000 бата.“
Копнежът за дома е по-силен, отколкото може да си представите
Идва време, когато целият негативизъм, който ни е накарал да избягаме, изчезва и в паметта ни се появяват само приятни спомени: разходка в есенния парк, коледната украса на централния площад, любимо кафене… Към това се добавя неизбежната липса на роднините и приятелите. Въпреки факта, че редовно организираме видео чатове и споделяме снимки, това не замества пълната комуникация.
Една от причините, поради които обмислям да се прибера, е липсата на приятели. Всички експатри, които срещнах, бяха някак луди: или пияници, или арогантни бизнесмени, които се хвалят колко готино живеят. Вкъщи имам семейство и приятели, което прави мисълта да се върна толкова примамлива.
Ще ви липсват обичайните продукти
Можете да закупите европейски продукти на много туристически места, но има нещо, което се предлага само у дома (и по някаква причина е точно това, което най-много искате).
Някои прости неща, на които не обръщах внимание в Русия, се превърнаха в мечта в Индия. Например заквасена сметана. Ако все пак можете да приготвите заквасена сметана сами, ако наистина искате, тогава, например, не бих посмял да ям черен дроб в Кхаджурахо.
Европейската храна на Бали е много скъпа в сравнение с местните продукти. Няма нормални сирена, които да не струват теглото си в злато, извара и млечни продукти, има само безвкусно кисело мляко, само бял хляб. Местната бира е ужасна, вината са много скъпи. Като цяло, за комфортен живот трябва много да промените вкусовите предпочитания и хранителните си навици.
Горещият и влажен климат не понася на мнозина
13 нюанса, за които хората не се замислят, мечтаят да напуснат работа и да оставят да живеят на райските острови
Преди да се преместя в Шри Ланка, не знаех, че можеш да изгориш за 10 минути. Оказа се, че имам доста чувствителна кожа. Дори след кратко излагане на слънце се появява обрив по тялото.
Тръгнах си и сега мога да изляза навън следобед.
Кафе, което се навлажни и се превърна в лепкав камък за една нощ.
След една седмица живот във Фанган (Тайланд), бях изненадан, че открих мухъл в обектива на камерата. Трябваше да отплавам до съседен остров, за да го почистя. В сезона на дъждовете мухълът се появява навсякъде само за няколко дни. Документите ни, зимни дрехи, кожена чанта, обувки и дори възглавници бяха покрити с мухъл. Много вредно нещо, заради което детето веднага започна да кашля. Солта и захарта трябва да се опаковат плътно, а кафето, което стоеше в отворен пакет цяла нощ, се превърна в лепкав камък.
Не можах да свикна с жегата и ордите от комари. Трябваше да се поливам с репеленти, но все пак ме хапеха. Уморена съм от вземане на душ след всяко излизане на улицата и след това отново прилагане на репелент.
Мухълът съсипа дори скъпите ми очила. След завръщането си в Шри Ланка винаги се учудвам колко е зле. За 4 месеца всичко в затворено помещение е покрито с мухъл. Трябва да измием всичко.
Не се опитваме да ви разубедим да живеете в топлите страни. За мнозина дългото пътуване се превръща в стимул, помага да се отърсим от себе си, да видим нови хоризонти. Други в крайна сметка остават разочаровани и се връщат у дома.

Подходяща музика за любителите на йога.

LIFE

„Фигаро“: “Булгари“ са българи, а не гърци

  • Семейството на основателя на прочутата компания било емигрирало в Гърция от България
  • Меродавният парижки всекидневник писа в специалното си приложение „Легенда“ за компанията
  • Вече 140 г. наследниците на нашите златари творят бижута и часовници за богоизбрани

Корените на създателя на световноизвестната компания за бижута, часовници, парфюми, козметика, чанти и други хубави неща „Булгари“, както е нейното име в оригинал на италиански или „Бюлгари“, казано по френски, са български. А не са гръцки, както се смяташе досега и както обикновено твърдяха в дописките си за колоса на лукса специализирани в отразяването на „лайфстайла“ световни репортери. Вършеха го независимо от факта, че името в оригинал на родения в малко селце в гръцкия Епир основател е Сотириос Вулгарис, значи Сотир Българина. Но както веднъж някакъв негов биограф от южната ни съседка отбеляза с цел да парира догадките за българския му произход, нямало нищо чудно в това той да се казва Вулгарис. Примерно защото и в България имало хора, които носят фамилията „Греков“, ама съвсем не са гърци, нали?

Та меродавният парижки всекидневник „Льо Фигаро“ написа миналата седмица в специалното си приложение „Легенда“, посветено на 140-та годишнина на компанията, следното: „Няма съмнение за това, че семейството /на
Сотириос Вулгарис/ един ден е емигрирало от България /в Гърция/“.

Значи според явно добре подготвения автор на публикацията Жером Ановер, фамилията на Сотириос е с българска кръв, а най-вероятно причината за напускането на територията на нашата страна е заплахата от избухването на поредна руско-турска война, може би тази от 1853 – 1856 г., по известна като „Кримска“. Както и да е, но Сотириос е роден на 18 март 1857 година в малкото гръцко село Каларитес, в планините източно от Янина, където баща му Георгис Вулгрис и майка му Елени вече живеят.

По онова време Епир е също под османско господство, жестокостта на окупацията обаче е някак по-далеч от непристъпните планини, ама опасностите са много, тъй като след няма и две десетилетия руснаците и турците пак воюват на Балканите. Сотириос вече е юноша и цялото му семейство работи за албанските бейове – прави обици, огърлици и гривни от злато и сребро за жените им, а за тях самите кове изящни ножници за ками и ятагани, токи за колани, изящни кутийки за златни монети и украшения. Но тътенът на отприщилата се през 1877 г. на територията на България руско-турска война започва да тресе и Епир, като кара двйсетгодишния младеж и баща му Георгис да се преместят в Корфу – близкия остров в Йонийско море, който малко ги доближава до Италия. Две години по-късно, през 1880 г., младият златар продължава пътя си към Апенините, без баща си, но с приятел на име Димитър Николов, който пък е сто процента българин. Първо спират в Бриндизи, там започват да правят евтини, но красиви украшения, от които натрупват малък капитал и решават да се преместят в по-големия и богат по онова време Неапол. Работят денонощно, продават всичко, което творят, но няма и година след пристигането им под Везувий кражба с взлом на малкия дюкян на ортаците-приятели им отнема до шушка онова, което имат. Димитър се поболява от мъка и след броени дни умира, а изгубил всичко, но не и надеждата да успее в живота, Сотириос тръгва пеша на север.

След десетина дни пристига в Рим без пукната лира в джоба, чука на вратите на няколко ателиета за бижута – усещайки таланта му, стар майстор го приема да му помага. Двайсет и пет годишният мъж вече е „поииталианчил“ името си от Сотириос Вулгарис на Сотирио Булгари, работи усърдно, лека-полека се замогва. До степен през 1884 г., точно преди 140 години, да отвори собствен златарски дюкян на прочутата улица „Систина“ в космополитния квартал на Вечния град, между световноизвестните по онова време хотели за височайши гости „Д’Ингелтера“, „Дьо Рюси“ и в близост с величествената „Вила Медичи“, избрана от Наполеон Бонапарт за резиденция на френския посланик.

На практика това е първият истински бутик на Сотирио, който две години по-късно той премества на вече заформилата се като основна римска търговска улица за богати клиенти „Кондоти“ и който от ония времена, та до днес, компанията „Булгари“ не е напускала. А от избледняла снимка от 1900 г. се вижда какво се е продавало вътре – катарами за колани, сребърни и кристални съдове и чаши, огърлици, гривни, прибори за хранене. Над входната врата пък е била окачена реклама донякъде на италиански, после на френски, сякаш да предскаже бъдещата собственост на компанията век и нещо по-късно, през 2011 г., когато я купува срещу 4,3 млрд. евро парижкият гигант на лукса и модата „Луи Вюитон“. Та през ония години на въпросната реклама пишело: „Антики, бижута, артистична сребърна посуда, любопитни неща“.

Успехът изглежда е бил голям, тъй като след няколко години Сотирио открива един след друг бутици в нашумелия крайморски курорт Сан Ремо, пак в Неапол, но вече в неговата най-изискана и добре охранявана зона, в близкото до Неапол крайморско бижу Соренто, в приказното и свръх посещавано от богаташи градче Беладжо на брега на чудното езеро Комо в Северна Италия, в швейцарския град Люцерн и обожавания и тогава, и днес, изискан зимен курорт Сен Мориц.

Успява Сотирио да разкрие тези нови магазини-ателиета, защото вече му помагат двамата негови синове Константино и Джорджо, родени от брака му през 1888 г. със залюбената на о. Корфу хубавица Елена. Според Жером Ановер от „Льо фигаро“ наследилите златарския талант на баща си млади мъже обаче не се задоволяват с извайваните от него украшения най-вече от сребро и в малко ориенталски стил, а добавят към тях истински бижута. „С диаманти, перли и други скъпоценни камъни“, както ги уточнява римският търговско-занаятчийски справочник от 1915 г., защото Константино и Джорджо започват да налагат модерния по онова време в бижутерството парижки стил. И се вписват във „френската модна повеля“ с използването на много платина, на споменатите диаманти, цветовете пък са малко, преобладават първо искрящите гирлянди, а после идва ред на стила на щедрото на орнаменти и симетричност течение в изкуството „арт деко“, въобще много място за фолклорни фантазии не остава.

Сотирио, Джорджо и Леонилде Булгари във Венеция през 1932 г.

Но в същото време двамата синове, до които бащата е неотлъчно до 1932-ра, когато напуска този свят на 75-годишна възраст, започват лека-полека да се откъсват от парижките тежнения в бижутерството. Защото залагайки на обема в украшенията, те започват да налагат собствена естетика и създават истинското римски бижу, освобождавайки се така от опеката на най-прочутите световни златари, работещи на улицата „Дьо Ла Пе“ и на площад „Вандом“ във френската столица.

За радост на младите мъже с българска кръв този нов оригинален стил „Булгари“ се утвърждава още в края на трийсетте години, като в него преобладава жълтото злато – „реминисценция“ на древното златарство с пълно откъсване от френските тежнения. По простата причина, че в новите изящни ювелирни изделия на вече прочулата се фирма се появяват първите шлифовани скъпоценни камъни „кабошон“, които Париж отбягвал, налагат се смесицата от цветове, масивната изработка, навяваща представа за власт и величие. Естетика, която се ражда от нейните съставни елементи – обяснява Жером Ановер, – като например скъпоценните камъни, но не се ограничава до тях в търсенето на красота, а залагайки на изящния типично италианския дизайн, твори скъпоценности, които се харесват повече на сетивата, отколкото на ума.

Константино и Джорджо налагат модерния по онова време в бижутерството парижки стил.

Браздата е разорана и в нея в средата на шейсетте години се вписва третото поколение Булгари, което поема управлението на вече световноизвестната компания. Ана – дъщерята на Костантино, продължава изследванията на баща си върху италианското златарство и публикува важна книга по темата, успоредно с работата си по създаването на бижута и изящни сребърни изделия, а сестра й Марина е раздвоена между креативността и администрацията на фирмата. Тримата синове на Джорджо – Джани, Паоло и Никола, се допълват взаимно и собствените им вкусове откриват нови перспективи пред „Булгари“, развивайки богатата и разнообразна естетика на компанията.

Джани, който дълги години е най-желаният ерген в Италия, е запален по изискания дизайн и „модулността“ на бижутата, като създава линии, които продължават да съществуват и днес. Паоло, вторият брат, който е по-дискретен и притворен, е експертът-гемолог, като се ползва с репутацията, че владее всички техники и ноу-хау за обработка на скъпоценните камъни. Интересното е това, че благодарение на Паоло „Булгари“ не робуват на разделението им на скъпоценни, твърди или полускъпоценни, а отдава почит на красотата на всички редки минерали. Така тюркоазите, аметистите, цитрините, халцедоните нямат от какво да се срамуват, съчетани блестящо с рубини, сапфири и изумруди. А Никола – третият брат, който е запален по археологията, внася в колекциите мнозинство антични елементи, напомнящи древните гръцки и римски традиции в бижутерството.

Някъде около 1980 г. всички характеристики на дизайна, които са се оформили през годините в бижутата на „Булгари“, се събират и изкристализират в разпознаваем от всички стил. Става дума за безукорен обем, ярки цветове, изискани форми, стилизирани декоративни шарки и усещане за античност, които определят несравнимата естетика на „Булгари“. А през 1987 г. кормилото поема представител на четвъртото поколение на фамилията – едва навършилият 27 години Франческо Трапани, който е син на Лия – сестрата на Джани, Паоло и Никола. Под негово ръководство типичните и разпознаваеми кодове и естетика на фирмата раждат и по-достъпни бижута, които разширяват нейната клиентела и я подготвят за новото хилядолетие. Сега, когато „Булгари“ празнува своята 140-та годишнина, компанията утвърждава своята уникалност повече от всякога в света на изящните украшения и аксесоари, както чрез своята история, така и чрез своите съвременни творения. Модната и бижутерска къща е жива легенда, която успя да направи две хиляди години римска история своя, защото също като великите мислители на Ренесанса непрекъснато е преоткривала истината, че няма нищо по-модерно от Античността.

Холивудската звезда Ан Хатауей е сред любителите на бранда.

Но трябва да се признае, че освен изкусни майстори, основателят с българска кръв Сотирио и неговите наследници, са всепобеждаващи маркетингови лъвове. Разбирай в съвременния смисъл на думите „маркетинг“ и „пъблик рилейшънс“, дори те да са самоуки в двете изключително важни за бизнеса днес „дисциплини“. И техният успех в голяма степен се дължи именно на умението им да усещат своевременно нуждите на пазара и на способността да намират най-неотразимите „посланици“ на техните превъзходни украшения. Ами до към края на четирдесетте години клиентелата на „Булгари“ се е състояла предимно от короновани глави, принцове, принцеси и аристократи от всякакъв калибър. Но в средата на миналия век в Рим се изсипва половината Холивуд, за да снима ленти на конвейр в прочутия киноцентър „Чинечита“ на Вечния град. И тогава Джани, Паоло и Никола Булгари предлагат на няколко продуценти на станали в последствие култови филми, да „украсят“ актрисите в главните роли с техни бижута. Начинанието им успява, „скритата реклама“ тържествува, а брандът вече е желан не само от аристократи, а от супербогаташите Отсам и Отвъд Океана.

И младата звезда Зендая е почитателка на бижутата им.

Като често самите актриси в холивудските ленти, веднъж докоснали ювелирните съвършенства по време на снимки, стават едни от най-добрите клиенти на тримата братя и пръскат голяма част от хонорарите си за техните бижута. Така прави например богинята на американското кино за всички имена Елизабет Тейлър, която докато снимала в Рим колосала „Клеопатра“, всеки свободен следобед била в бутика на улица „Кондоти“ и там много обичала да си говори с Джани Булгари. А влюбеният до уши в нея през онези години велик актьор и екранен партньор Ричард Бъртън казва за Елизабет, че въпреки прекараните дълги месеци в Рим, тя била научила само една италианска дума: „Булгари!“

Иначе списъкът на именитите поклонничките на бижутата с марката, в която е вплетено името на България, е от дълъг, по-дълъг. Започва с Ана Маняни, Ингрид Бергман, Ава Гарднър, За За Габор, Урсула Андерс, Грейс Кели, Одри Хепбърн, по-късно се включва Джина Лолобриджида, Клаудия Кардинале, Джесика Ланг, Бриджит Бардо, Катрин Деньов, Шарън Стоун, към днешна дата пък фигурират Прианка Чопра, Ан Хатауей, Лю Ифей, Зендая… Каква звездна колекция от бижута на големия екран, нали?!

Румен Михайлов,

Continue Reading

LIFE

Жега: Палома би шута на Жоро Инса, касичката на Бойко отпраши в Монако да дави любовната мъка

  • Засукана любовница би шута на олигарха на хунтата Георги Самуилов – Жоро Инса, разкри ексклузивно наш източник.Жоро Инса е в любовна депресия…

Касичката на Баце доскоро е борил в спалнята начинаещата чалга звезда – 23-годишната Палома Митева, която преди години се отдаваше на Благо Джийзъса.

Мерцедес за 200 бона не можа да задържи брюнетката в обянията на чичко-паричко

След като футболистът скъса джоба, ослепителната брюнетка за цели две години се закачи за 33 години по-дъртия петролен бос Жоро Инса, който, за да я примами в обятията си, й купи чисто нов джип мерцедес GL с регистрационен № СВ 8888 НМ, разкри информаторът ни.

Преди броени дни, обаче, на Палома й писнало от 56-годишния баровец от Раковски и му била шута.

Изоставеният Жоро Самуилов изпаднал в депресия и отпрашил за Монако, където да дави любовната мъка в шампанско за 5000 лева бутилката, категоричен е източникът ни.

Пикантен детайл от битието на Жоро Инса е, че по пловдивска линия е много близък до адв. Петър Илиев, излъчения от масоните за вътрешен министър в кабинета на Слави Трифонов.

Петър Илиев е близък до Жоро Инса и до Свинаря на Гоце Георги Гергов

По тази линия Георги Самуилов и „свободният зидар“ са в много тесни отношения и с олигарха на БСП Георги Гергов, познат и като Свинаря на Гоце.

Иначе Палома Митева вече издаде първото си чалга парче – „Влез, влез“ в лекия жанр в дует със старата пушка Анелия.

Палома е дъщеря на известната журналистка Доника Ризова. Години наред тя работи в Дарик радио и телевизия „България он ер“, а след това създава свой туристически сайт и ПР агенция. Носителка е на отличието „Златно перо“ на Съюза на българските журналисти.

През 2016 година Палома имаше любовна афера Благо Джийзъса. Заради брюнетката тогавашната съпруга на футболиста – рускинята Есмер Омерова го изгони и татуираният мачо се прибра в България.

Continue Reading

LIFE

Любовниците Живко Коцев и Ангелкова пръскали пачки в 3-етажния бутик на “Диор” в Париж

Бившата министърка на ГЕРБ, която не се разпозна на снимките, излъга, че отношенията й с уволнения главен секретар на МВР са само служебни

Любовниците Живко Коцев и Ангелкова пръскали пачки в 3-етажния бутик на “Диор” в Париж

Бившата министърка на ГЕРБ, която не се разпозна на снимките, излъга, че отношенията й с уволнения главен секретар на МВР са само служебни

Бившият главен секретар на МВР Живко Коцев и Николина Ангелкова, които станаха пословично известни, са лудували заедно на едно от най-скъпите и баровски места в Европа – 3-етажния откутюр бутик на „Диор“ в Париж, пише ПИК.

Обвиняемият в контрабанда бивш главен секретар на МВР и Ангелкова, която бе министьр на туризма, са поддържали изключително близки отношения и дори са ходили на романтична екскурзия във френската столица.

Издаде ги снимка в помещение с екстравагантен интериор с вити стълбища.

Мястото е емблематично за Париж е и познато на всеки ценител на френската луксозна модна кьща „Диор“. Намира се на „Avenue Montaigne“.

След повече от две години, през което бе затворена за ремонт, сградата, простираща се върху площ от 10 000 кв.м., отново отвори врати за богаташите през март 2022 г.

Триетажният бутик включва салони за висша мода, ресторант и сладкарница, козметичен салон, музей, градини с тропически дървета, дори самостоятелен апартамент с възможност за резервация, срещу която получаваш личен персонал от шест до осем души денонощно, готвачи и лични асистенти.

Естествено, за да си клиент на подобно луксозно място, трябва да си доста подсигурен финансово. А Живко и Ангелкова обичат да пръскат пари за луксозни дестинации и бляскав лайфстайл, така че едва ли няколко хиляди са им били проблем…

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ2 days ago

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯ3 days ago

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Кафявите мдии воюват с нормалността и са общественоопасни, колкото корупцията. Защото самите те са проядени от корупция

Струва ли си срещу няколко милиарда от Европа да погребем въглищната си промишленост? Това е един от лостовете на авторитарната...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Поредните истерични брътвежи на Пеевски

В президентството се гаврят с Пеевски и поредните му истерични брътвежи Димитър Стоянов го съветва да намери някой по-даровит даму...

БЪЛГАРИЯ2 months ago

ДАНС подпука Васил Терзиев

„След планирана проверка от страна на ДАНС в Столична община за достъпа по защита на класифицираната информация се оказва, че...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА5 days ago

Трусове в ГЕРБ заради исканата коалиция с БСП

Румен Христов опитал да спре мутрата Борисов да създаде съюз с червените след вота Сътресения в ГЕРБ преди старта на...

ПОЛИТИКА6 days ago

Радостин Василев се цели в парламента с пари на Георги Папазки

Руди Гела вече публично обещава масова чистка в държавата, гражданска война, вещае политически убийства и говори като малък Хитлер С...

ПОЛИТИКА1 week ago

Аталай избра Бареков пред любима за водач във Враца

До момента ДПС във Враца представляваше Валентин Тончев – спряган за много близък до евродепутата Илхан Кючук Бившият агент на...

ПОЛИТИКА1 week ago

Зеленски се овъртоли в още по-големи скандали в САЩ. Поискаха главата на посланичката му. Майк Джонсън го отряза!

Зеленски се овъртоли в още по-големи скандали в САЩ. Този път обаче се стигна дотам, че поискаха главата на посланичката...

ПОЛИТИКА1 week ago

Драми тресат ИТН

Тежките процеси на обновяване не подминаха и партията на Слави Трифонов „Има такъв народ”, издаде източник от все още действащия...

СКАНДАЛ

СКАНДАЛ2 days ago

“Почетният им председател”, известен като топ агент на Държавна сигурност, донасял срещу лица от турския етнос

Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...

СКАНДАЛ5 days ago

Война между кметовете и мутрата Борисов заради листите

Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...

СКАНДАЛ6 days ago

Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча

Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...

СКАНДАЛ6 days ago

Как се крадат 2 млрд. евро?

ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...

СКАНДАЛ1 week ago

Btv постави мъртвия баща на разстреляния Илия Павлов за… водач на листа

БиТиВи направи днес гафът на годината! Снимката на Павел Найденов, баща на Илия Павлов сега покойник, се появи като… водач...

СВЯТ

СВЯТ14 hours ago

Защо отиде Мишустин в Техеран

Коридор, струващ няколко войни: Защо Мишустин отиде в Техеран Официалното посещение на Михаил Мишустин в Иран е отговор на всички,...

СВЯТ4 days ago

Австрийският Виктор Орбан спечели парламентарните избори

Дясната Австрийска партия на свободата печели изборите за Национален съвет (долната камара на парламента) в Австрия. Според телевизия ORF, позовавайки...

СВЯТ4 days ago

„Зад мен стоят сили, по-силни от Белия дом“

Публикуваме коментара на Светослав Атаджанов без редакционна намеса, но обръща внимание, че във времето, в което той е бил публикуван...

СВЯТ6 days ago

Бобокови прецакаха Божков за изборите

Русенските бизнесмени отказаха в последния момент обещан преди месеци заем на Васил Божков Русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови са...

СВЯТ1 week ago

Радев пред ООН: Всеки ден от войната в Украйна увеличава риска от ескалация и е огромна заплаха за световния мир

От трибуната на Общото събрание на ООН българският държавен глава призова за подкрепа на многостранната дипломация и на международното право....

Слушайте Радио

Най четени