ВОЙНА
Русия се готви за Велика отечествена война
Русия преустройва въоръжените си сили: започна подготовката за нова Велика отечествена война
Заключителното заседание на колегията на Министерството на отбраната показа, че висшето военно-политическо ръководство на страната осъзнава проблемите на армията и възнамерява радикално да я преустрои, като се откаже от нововъведенията, които не са се оправдали.
Трудният ход на СВО накара руското ръководство да започне мащабна реформа на въоръжените сили. Това съобщиха на 21 декември на заключителното заседание на колегията на Министерството на отбраната президентът Владимир Путин и ръководителят на военното ведомство Сергей Шойгу.
Царград анализира новостите, изказани от държавния глава и ръководителя на ресорното министерство, и ги съпостави с очерталите се през последните месеци проблеми и нужди на армията ни. Първият предварителен извод е следният: страната ни се връща към традиционните принципи на военна организация за Руската империя и Съветския съюз, но с отчитане на съвременните реалности.
Нека обаче да поговорим за всичко по ред.
Размерът има значение
Първото нововъведение, което ще бъде от критично значение както при продължаването на СВО по отношение на Украйна, така и в случай на война с НАТО, е фактическото изоставяне на концепцията за БТГ (батальонните тактически групи) и връщането към концепция за големи съединения – дивизии и армии. Да, руската армия се връща към дивизионната структура, която е в основата на въоръжените сили на СССР и Руската империя.
„Царград“ вече обясни , че основният недостатък на високотехнологичните, но малки БТГ е тяхната ниска устойчивост на загуби. Загубата на част от пехотата води до бърза деградация на такива части, тяхната неспособност не само да обърнат прилива, но дори да защитят собствената си техника, включително системите за противовъздушна отбрана (ПВО) и радио-електронна война (РEВ).
Проблемът стана очевиден в средата на лятото и мнозина предположиха, че ще бъде решен чрез реформиране на бригадите: напомпването им с жива сила и техника в такива обеми, че да могат да водят бойни действия с няколко пълноценни батальона, а не само специално сформирана ударна група под формата на БТГ.
Обаче изявленията на колегиума показват, че на самия връх са решили да не експериментират с междинни варианти, а незабавно да се върнат към изпитания от векове дивизионен формат. По думите на Шойгу в дивизията ще бъдат организирани пет бригади морска пехота и седем мотострелкови бригади. В допълнение към тях ще бъдат създадени две десантно-щурмови дивизии на ВДВ и три мотострелкови дивизии (за формирането им се предвижда да се използват частите, отбраняващи Херсонска и Запорожка област), както и корпуса в Карелия.
Освен това Русия ще създаде пет артилерийски дивизии и големи артилерийски бригади. Предвижда се разполагане на артилерийски дивизиони в стратегически важни райони. Малцина са обърнали внимание на този момент, но формирането на артилерийски дивизии означава, че нашето командване иска да разполага с инструмент, който да ни позволява да разбием ешелонираната отбрана на противника, дори ако не успеем да реализираме превъзходството във въздуха.
Артилерийските дивизии са истински чудовища на тоталната война, порождение на конфликтите, които се водят с пълни сили. Преди тяхното формиране се състояваше в онези моменти, когато противниците узряваха до етапа „няма да мислим за цената, основното е да счупим гръбнака на врага“.
Артилерийски бригади с висока мощност – формирования, по-малки от дивизии, но въоръжени с най-мощните артилерийски системи, които имат специални възможности за унищожаване на противника. В реалностите на настоящия конфликт те най-вероятно ще бъдат насочени не към унищожаване на укрепления, а към унищожаване на западни РСЗО и артилерийски системи.
Освен това беше решено във всяка комбинирана армия и танкова армия да се включат авиационна дивизия и бригада на армейската авиация, включително от 80 до 100 бойни хеликоптера. Това решение отразява намерението за радикално подобряване на взаимодействието между въздушно-космическите сили (ВКС) и сухопътните сили, от което очевидно остава много да се желае. При това не само по отношение на поддръжката на сухопътните сили от въздуха, но и по отношение на интереса на артилеристите и ракетчиците към унищожаването на системите за ПВО на противника.
Шойгу обяви намерението си да подобри фундаментално логистиката и способността на армията да ремонтира техника. За тази цел, по думите му, през следващата година ще бъдат пуснати в експлоатация три ремонтни завода и ще бъдат укрепени съответните звена на военно ниво.
Тук може би няма какво да се коментира: без тил няма армия. Техниката излиза от строя не само поради поражение от врага, но и поради изчерпване на ресурса и случайни повреди. Следователно ремонтът й в някои случаи е дори по-важен от производството.
Докторът на военните науки, експерт и анализатор Константин Сивков в разговор с наблюдател на Царград отбеляза, че разполагането на бригади в състава на дивизията е много правилно и навременно решение.
В същото време, според него, от оперативно-стратегическа гледна точка задачата за разгрома на въоръжените сили на Украйна и освобождаването на територията на Украйна от нацистите може да бъде решена в рамките на няколко месеца. “До лятото – със сигурност”, смята събеседникът на Царград.
Ставай, страна огромна
Разбира се, преминаването към по-големи формирования е невъзможно без увеличаване на общия състав на въоръжените сили. На срещата беше обявено намерението общата численост на армията да достигне милион и половина души, а броят на военнослужещите по договор да достигне 695 000 души.
За да се разбере мащабът на обявените промени, трябва да се има предвид, че към момента на започване на СВО общата численост на руските въоръжени сили беше около 900 000 души, включително 380 000 военнослужещи по договор. В същото време сухопътните сили са само 280 хиляди. За сравнение въоръжените сили на Украйна по това време наброяват около 250 000 военнослужещи.
Ясно е, че на фона на сегашния конфликт сухопътните войски ще бъдат тези, които ще “теглят каиша”, които ще бъдат напомпани с хора. С други думи, става дума за радикално укрепване именно на тази част от въоръжените сили, която е критична за постигане на победа.
Ако обявените планове се осъществят, броят на контрактниците ще надхвърли 2,4 пъти общата численост на сухопътните сили, с които започнахме освободителния поход към люлката на руската цивилизация. До края на следващата година броят на военослужещите-контрактници трябва да надхвърли половин милион. Според Шойгу те трябва да заменят онези, които са били призвани в армията като част от частичната мобилизация в окопите.
На Победата е нужен въздух
Не по-малко радикално изглежда планираното укрепване на авиацията. По-специално беше решено да се създадат осем бомбардировъчни авиационни полка, един изтребителен полк, шест армейски авиационни бригади и три управления на авиационните дивизии.
Тук виждаме същия подход, както при реформата на сухопътните войски. Управленията на авиационни дивизии, очевидно, ще съберат съществуващите авиационни формирования за себе си, а новите ще увеличат общата мощ на ВДВ.
Но не само това е забележително. Важно е, че президентът изрази проблемите, за които отдавна говорят критиците на Министерството на отбраната и пише Царград, а именно фактът, че нашата авиация не може да се справи с потискането на противовъздушната отбрана на противника , има остър проблем недостиг на дронове, проблеми с комуникацията и издаването на целеуказания от разузнавателните системи.
Освен това: важно е да се повишат бойните способности на ВВС, включително изтребители и бомбардировачи, когато те действат в зоната на покритие на съвременните системи за противовъздушна отбрана. Неотложна задача е подобряването на безпилотните летателни апарати, включително стратегически и разузнавателно-ударни, както и начините за тяхното използване. Опитът от специалната военна операция показа, че използването на безпилотни самолети е станало почти универсално и такъв арсенал от средства трябва да има в бойните отделения, взводове, роти, батальони. Целта трябва да бъде открита възможно най-бързо и информацията трябва да бъде предадена за поразяване в реално време.
Безпилотните летателни апарати трябва да бъдат свързани помежду си, интегрирани в единна разузнавателна мрежа и да имат защитени канали за комуникация с щаба и командирите. Още в близко бъдеще всеки боец трябва да има възможност да получава информация, предавана от дронове. Това е, към което трябва да вървим, към това трябва да се стремим. Технически това може да се осъществи в много близко бъдеще, на практика вече сега. Моля ви да обърнете специално внимание на това при финализирането на целия комплекс от въоръжение и тактическо оборудване на личния състав.
– каза Владимир Путин .
Признаването на проблеми на това ниво подсказва, че висшето военно-политическо ръководство не се крие в къщичка от фантазии, в която нашата армия се бие с “вундервафе”, разполага с неограничен запас от снаряди и владее въздуха.
Вярно, и тук няма нужда да изпадаме в еуфория: това, че държавният глава посочи проблемите, не означава, че те с лекота могат да бъдат решени. Плановете се провалят както в икономиката, така и в социалната сфера, а там не говорим за борба с врага и неговите технологии. За провала по правило е достатъчна ниската компетентност на изпълнителите, която, както показва практиката, не е чужда и на военните.
Но самият факт, че президентът изказа точно тези проблеми, за които говорят източници, независими от Министерството на отбраната, е много, много положителен момент. Като минимум това означава, че те ще се опитат да ги елиминират.
Между другото, на 24 ноември заместник-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев посети АО “Държавно научно-производствено предприятие “Регион”. Това е един от водещите производители на отечествени прецизни оръжия. Във видеозаписа с негово участие бяха идентифицирани планиращи бомби UPAB-1500 и UPAB-500.И в края на краищата, именно липсата на широкомащабно производство на такива боеприпаси прави нашите самолети уязвими за украинския Бук. Ако отбранителната индустрия може да установи (и по принцип, в това няма нищо трудно) производството на планиращи /плъзгащи се/ бомби с обсег над 50 км, проблемът с украинската противовъздушна отбрана ще бъде до голяма степен решен.
Обратно в СССР: в Русия ще се появят два стари-нови военни окръга
Освен това властите на страната обявиха създаването на два нови военни окръга – Московски и Ленинградски. Според Шойгу това решение трябва да бъде отговор на разширяването на НАТО с Финландия и Швеция.
По принцип фактът, че Западният военен окръг (ЗапВО) има твърде голяма зона на отговорност, беше ясен отдавна. Той е буквално разкъсан между три оперативни направления: северозападното, което се фокусира върху Балтика; югозападна, водеща към Украйна, и северна, опираща се на Финландия и Норвегия (последната е особено опасна за Русия, можете да прочетете в материала на „Царград“).
Самият окръг е създаден през 2010 г., но още през 2014 г. от него се отделя Северният флот, който става самостоятелен военен окръг и получава собствено стратегическо командване „Север“.
Разделянето на Ленинградска и Московска област е логичен завършек на тенденцията и всъщност отново възстановява схемата за управление на съветската армия.
Между другото, тук можем да очакваме още един забавен ефект. Факт е, че по всяко време и във всички държави столичните военни окръзи и техните аналози бяха в центъра на вниманието на офицери „от по-първа ръка“ от военната среда, което очевидно се отрази на тяхната ефективност. Като се има предвид този нюанс, може да се очаква, че създаването на Московския окръг постепенно ще подобри централата на по-малко престижния ЛенВО, което ще им даде шанс да настигнат колегите си от Южния окръг.
Придвижването на смяната
Друго нововъведение, обявено от Сергей Шойгу, е постепенно увеличаване на военната възраст в страната от 18 на 21 години. По същия начин се планира изместване на горната възрастова лента за набор: от 27 на 30 години. Според министъра сериозно ще се улесни преминаването от наборната служба към договорна служба; договорът може да бъде подписан от първия ден на службата.
Трябва да се отбележи, че нито Путин, нито Шойгу споменаха увеличаване на срока на военната служба до две години, както заяви по-рано сенатор Владимир Джабаров.
Като цяло значението на промяната на възрастовите граници е ясно: съвременната война включва използването на сложно оборудване и е много по-лесно да научите 21-годишен наборник да го използва, отколкото вчерашния 18-годишен ученик. Като се вземе предвид фактът, че бакалавърските и повечето колежански програми включват обучение в продължение на четири години, може да се изчисли, че значителна част от новобранците ще получат призовка дори не на 21, а на 22 или 23 години. Тези, които завършват магистърска програма в университетите, ще го направят дори по-късно, на около 24-25 години.
По-развитите физически и психически наборници, в по-голямата си част със средно специално и висше образование, е абсолютен плюс за армията.
Ала отново това е иновация с двойно дъно. Освен насищане на армията с квалифицирани, социално адекватни и интелигентни кадри, повишаването на наборната възраст ще доведе до поне два косвени ефекта. Първо, младите хора, които не се стремят към армията (а има много от тях в нашето общество), ще получат допълнителен стимул да имат деца. От друга страна, перспективата да бъдат наборни на 30 години ще насърчи някои от тях да работят в предприятия, които могат да дадат резервация от набора.
Само по себе си, разбира се, това няма да реши проблема с недостига на кадри в отбранителната индустрия (за това е необходимо напълно да се преразгледа системата за възнаграждение на инженери, програмисти, конструктори и младши изследователи), но може да играе роля на спомагателна мярка. Но може да има и негативен ефект: мъжете на възраст за наборна служба с добро образование ще напускат Русия по-често. Но тук всичко ще зависи от социално-икономическия климат като цяло.
Що се отнася до удължаването на срока на служба, основният въпрос тук е дали Министерството на отбраната в сегашните условия е в състояние да създаде интензивно и пълноценно обучение на наборниците, да речем, като на нивото на израелската армия. Ако хората ще се занимават с боядисване на трева и бордюри, ще метат парадния плац, ще се „забавляват“ с неуставни отношения (познатата „гонка“) – службата може да бъде увеличена дори до седем, до десет години: няма да има реална полза от това.
През трудностите към звездите
Трансформацията на въоръжените сили е ясен индикатор, че Русия се готви да оцелее в новия свят. Свят, в който глобализацията се срива и разпада на големи парчета, а големите войни се завръщат в Европа. След няколко десетилетия на безусловно американско господство, махалото на историята се завъртя в обратната посока. Светът такъв, какъвто го познавахме, изживява последното си десетилетие, ако не и години: той ще бъде разделян и прекрояван.
Много ще се промени и при тези условия апелирането към стария съветски и имперски опит във военното развитие изглежда съвсем оправдано. Но само ако изпробваните от векове решения се допълнят с нови технологии и методи за водене на война.
Колко добре нашето ръководство ще успее да намери баланс между използването на наследството и разбирането на текущите тенденции ще стане ясно през следващите месеци. Може би нашата военна машина ще се нуждае от още едно или дори повече от едно повторно сглобяване. Кой знае…
Но е ясно, че това е работа, която трябва да се свърши. Цената на провала ще бъде установяването на ново иго, а наградата за успеха ще бъде връщането на исторически руски земи. При това не само тези, които сега са под контрола на така наречената Украйна.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ