ВОЙНА
Китай изпрати голям отряд военни кораби в Близкия изток
Средиземно море е бурно: Китайците ще гонят американските самолетоносачи вместо Русия
Позовавайки се на британския вестник The Sun, сензационна новина моментално се разпространи по света: поради огромния риск от задълбочаване на въоръжения конфликт между Палестина и Израел, Китай изпрати голям отряд военни кораби в Близкия изток.
Изданието отбелязва, че съществуващото напрежение в региона „тлее на фона на опасенията, че израелската криза може да ескалира в тотална война“.
Може да изглежда странно, че, говорейки за състава на китайския отряд, Sun посочи само половината от корабите му – разрушителя с управляеми ракети “Цзибо”, фрегатата “Цзинчжоу” и кораба за интегрирано снабдяване “Цяндаоху”. Къде е другата половина?
При по-внимателно разглеждане се оказа, че всъщност разрушителят “Цзибо” (проект 052DL, модернизиран 052D) с крилати ракети CJ-10, предназначени да поразяват наземни цели на разстояние 1,5 хиляди километра, ръководи 44-та военноморска ескортна тактическа група на НОАК, която е край бреговете на Близкия изток от май тази година.
Миналата седмица китайската специална група прекара няколко дни на посещение в Оман, където проведе съвместни учения с военноморските сили на малката страна. А преди това беше ангажиран в многомесечни патрули в района на Аденския пролив и крайбрежието на Сомалия.
За разлика от Русия, която също отдавна участва в осигуряването на безопасността на корабоплаването по тези географски ширини от сомалийските пирати, но отдавна изостави тази дейност поради липса на финансови ресурси и военни кораби, китайците нито за миг не са напуснали най-важния за световната търговия от 2008 г.
Ето защо, веднага след като 44-та тактическа група за военноморски ескорт на НОАК се приготви да се прибере направо от Оман, на 12 септември тя беше заменена от военноморска база в Циндао (Източен Китай) от приблизително същата, но 45-та тактическа група.
Води се от ракетния разрушител УРО “Урумчи”. Той служи малко по-дълго от Цзибо, но все още е доста нов (лансиран през 2015 г.). И то с абсолютно същите крилати ракети с голям обсег.
Заедно с Урумчи, ракетната фрегата “Линъй” и интегрираният кораб за доставки “Дунпинху” сега бързо се насочват към Близкия изток. На борда има десетки войници от специалните части и два палубни хеликоптера.
Много е вероятно, въз основа на текущата военно-политическа ситуация в региона и информацията, съобщена от вестник The Sun, плановете за бойно използване на двете ескортни тактически групи да бъдат променени от Пекин.
В такъв случай нито един от екипажите засега няма да се върне на родните места. И след като се обединят, всичките шест китайски разрушителя, фрегати и интегрирани кораби за доставка с максимална възможна скорост в Червено море спешно ще се приближат до мястото на „най-горещите“ събития в света днес.
Тоест до бреговете на Израел и Палестина. В близост до кои две американски ударни групи на самолетоносачи кръжат или са закотвени.
Първата се ръководи от атомния самолетоносач “Джералд Форд”, а втората се води от “Дуайт Айзенхауер”. Общо те носят до двеста самолета и хеликоптера. Ескортните кораби носят стотици високоточни крилати ракети с голям обсег от типа Tomahawk.
Там са и хеликоптероносачът RFA Argus и големият десантен кораб RFA Lyme Bay, представляващи Кралския флот.
По този начин почти всички световни сили, които се смятат за велики, в момента много прибързано концентрират много внушителни военноморски сили в Близкия изток.
Целта е да се подкрепят дипломатическите усилия на собствените им столици за насочване на събитията около ивицата Газа и Израел в най-благоприятната посока чрез проектиране на изключително сериозна военноморска мощ.
Забелязали ли сте: всички велики сили правят това. Освен Русия. Няма да намерите нито едно съобщение в отворени източници, че поне някой се е преместил там под флага на Свети Андрей през последните седмици.
Признавам, че в района на конфликта, някъде под киловете на американските самолетоносачи, сега тайно се намират една или две руски многоцелеви атомни подводници с крилати ракети.
Както се случи това, да речем, по време на кървавата война в бивша Югославия, отприщена от Вашингтон през 1999 г. без никакви санкции от Съвета за сигурност на ООН.
Едва много години по-късно научихме, че при липса на други възможности, ние сме държали, в Адриатическо море, откъдето американските самолети унищожиха Югославия, през август-октомври 1999 г., многоцелевият атомен подводен ракетен крайцер “Курск”, изпратен от Северния флот.
Това, както и малкият разузнавателен кораб Лиман от Черноморския флот, е всичко, с което Москва чрез руския флот се опита да повлияе по някакъв начин на ситуацията.
Бих бил изключително изненадан, ако дори това не се случи днес край бреговете на Израел и Палестина. Но този вид информация за всякакви действия на нашите атомни подводници принадлежи към категорията „Строго секретно“. И без забавяне те никога не се предоставят на широката публика.
Следователно нашите подводници най-вероятно са били в Средиземно море от дълго време. И през ракетните мерници тайно наблюдават какво се случва.
Но какво правят в същото направление нашите надводни бойци от постоянното оперативно формирование на ВМФ на Русия, които са постоянно базирани в Сирия от 2013 г.?
Защо в пресата няма нито едно съобщение за действията на руските моряци в края на втората седмица от началото на кризата около ивицата Газа?
Бих си позволил да предположа: защото военноморското ни присъствие в Средиземно море през последното десетилетие никога не е било толкова слабо, колкото е днес.
Знаете ли какво имаме сега в сирийското пристанище Тартус, което е превърнато в единствената постоянна оперативна база на руския флот в тези части?
Списъкът на атакуващите кораби в Тартус, уви, ще бъде разочароващо кратък: проект 636.3 дизелово-електрическа подводница „Краснодар“ с ракети „Калибър“. Да, малкият ракетен кораб „Орехово-Зуево” от проект 21631 М със същото въоръжение. Това е всичко!
Останалото са противодиверсионни катери, черноморският миночистач „Владимир Емелянов” от проект 1270.0 „Александрит”, танкер, плаваща работилница. Които са напълно неподходящи като очевидна заплаха за корабите на потенциален враг.
Преди година в Тартус нашите бойни способности бяха много по-впечатляващи. От април 2019 г. до април 2023 г. там беше разположена фрегатата на Черноморския флот „Адмирал Григорович“ проект 11356Р, носеща осем ракети „Калибър“ и 24 ракети „Щил-1“ (корабна версия на наземния „Бук“).
Но след четири години непрекъсната и технически абсолютно безпощадна бойна служба, корабът беше напълно изтощен. Затова миналата пролет го изпратиха през цяла Европа за дълъг ремонт в Калининград.
Замяната на „Адмирал Григорович“ от Севастопол, която преди това се извършваше редовно, напомням, не можа да дойде. Тъй като турците, в пълно съответствие с известната конвенция от Монтрьо, затвориха Босфора и Дарданелите за преминаване на военни кораби на всички държави.
По същата причина нямаше кой в Тартус да замени дизел-електрическата подводница „Новоросийск“, която също беше изпратена в Балтика за ремонт. Само преди Григорович, още през ноември 2022 г.
Ремонтът му в Кронщад е обещано да приключи до април 2024 г. А тогава най-вероятно ще отиде отново в Тартус. Защото турците така или иначе няма да я пуснат в Черно море. Но засега “Краснодар” стои сам в Сирия.
Всичко това на фона на събитията около ивицата Газа изглежда толкова слабо, че естествено възниква въпросът защо Москва бави спешните подкрепления за постоянното ни оперативно формирование? Ако не може от Севастопол, нека да е от Балтийск, Североморск или Владивосток?
Точният отговор знае само Генералният щаб на руския флот. Не изключвам обаче възможността днес просто да не сме в състояние да изпратим нищо дори малко впечатляващо в Сирия.
Малкото големи руски надводни бойни кораби, които все още могат да напуснат местата си, вече са участвали в учения тази година, които бяха планирани преди много време. И по много начини те взеха ценни моторни ресурси.
Като например големия противолодъчен кораб „Вицеадмирал Кулаков“. Заедно с големия десантен кораб “Александър Отраковски”, влекача “Алтай” и танкера “Сергей Осипов”, който от август изпълнява учебно-бойни задачи в Арктическата зона.
Или тихоокеанският гвардейски ракетен крайцер „Варяг“, който само преди месец се завърна от Чукотско и Берингово море, където участва в ученията „Финвал-2023“ под флага на главнокомандващия ВМС адмирал Евменов.
Най-вероятно по подобна причина ракетният крайцер „Маршал Устинов“ (Северен флот) не е готов за спешно и дълго пътуване до Средиземно море.
В края на август той, заедно с миноносеца „Адмирал Ушаков“ в Баренцово море, формира военноморска ударна група, която води съвместни стрелби в Баренцово море от своите 130-мм артилерийски установки.
В същото време ви съветвам да обърнете особено внимание на „Адмирал Ушаков“ (наричан „Безстрашен“ до 2004 г.). Това е един от последните ни кораби от някога смятания за много мощен проект 956. Основният калибър на който са свръхзвуковите противокорабни крилати ракети “Москито”.
Към днешна дата почти всички „сестрички” на „Адмирал Ушаков” са бракувани един след друг през 1990-2000 г. Поради сериозни и хронични проблеми с котелни и турбинни агрегати.
И сега имаме само два такива разрушителя за целия руски флот. Освен „Ушаков“, в Балтика има и „Упорити“ (под военноморския псевдоним „Настя“).
Но въпреки всичките многогодишни усилия на руските кораборемонтници, никой не се осмели да освободи нито един от корабите далеч от местата им за дълго време. Няма сигурност, че ще могат да се върнат сами.
Следователно, какво представлява Тартус? Какво е Средиземно море?
Приблизително същите проблеми имаме и с нашите тежки атомни ракетни крайцери „Петър Велики“ и „Адмирал Нахимов“. Ако поне един от тях беше в движение, сега щяха да се втурнат към Тартус. Но – уви и ах!
Първият премина на междуфлотски преход за последен път през 2017 г. Когато, също изцяло воден от предишни кампании, с това, което изглежда беше последният му технически дъх, той участва в Главния военноморски парад в Санкт Петербург.
Оттогава като цяло екипажът на “Петър” е зает само с едно нещо – чака мястото му на ремонтната стена в Северодвинск да бъде заменено от “Адмирал Нахимов”, който е в изключителна стагнация от 1997 г. процеса на модернизация.
Първоначално се предполагаше, че Нахимов ще се върне на служба през 2020 г. Както често се случва в Русия, това не се случи.
А след това за 2021 г. бяха насрочени акостовите изпитания на модернизирания с усилията на корабостроителите от Северодвинск атомен крайцер. Резултатът е същият.
Сега въвеждането в експлоатация на „Адмирал Нахимов“ е отложено за следващата година. И кой знае дали това отлагане ще е за последен път?
И след като изчислиха до това лято колко струва на страната цялата тази кораборемонтна бъркотия с адмирал Нахимов, висшите чиновници уверено и публично казаха, че не трябва да се започва същата процедура с Петър Велики. Казват, че е по-просто и по-рационално просто да обвиняваме „иглите“ и „Петър“.
Това предизвиква основателни протести сред мнозина, които са загрижени за съдбата на нашия флот. Но кой ги слуша, когато висшите чиновници ентусиазирано броят бюджетните милиарди?
С една дума, много подозирам, че днес просто няма кого и какво да изпратим в Тартус като заплаха за американските самолетоносачи. Остава само да завиждаме на китайците. За които и в това направление ВМС на НОАК работят като часовник. Вместо нас – включително.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?