ЦАХАЛ извършва катастрофални грешки
Израелската армия обкръжи Газа, която се смята за една от най-гъсто населените зони на Земята. Освен това, дори по време на марша, израелската армия претърпя значителни загуби: най-малко 29 войници и специални части бяха убити, 24 бронирани превозни средства бяха унищожени. Според ЦАХАЛ още двама войници (от разузнавателното подразделение на бригада Нахал и 162-ра бронетанкова дивизия) са в критично състояние.
Американското издание Axios оценява силата на нахлуването на около 20 хиляди души. Числеността на бойците на Хамас (групировката на бригадите Ал-Касам) е 40 хиляди души. Продължават боевете в предградията на Газа, както и обсадата на Бейт Ханун.
Израелските войски не успяха да превземат друг град, Хан Юнис. Палестинците също осуетиха опит за десант на израелска амфибия на плажа Рафа.
Израелският министър на отбраната Йоав Галант каза, че наземната операция в ивицата Газа ще продължи месеци. Освен това официалната пропаганда упорито избягва думата „нахлуване“, използвайки добре звучащите „операция“ и „нападение“. Въпреки това, както и да го наречете, същността няма да се промени.
Бойците на Хамас са научили много поуки от последните събития в Украйна (включително битките за Мариупол), заключава Американският институт за модерна война (MWI).
Освен това палестинците са проучили подробно тактиката на бойните действия в градове със сравнима гъстота на населението: Багдад през 2003 г., Фалуджа през 2004 г., Мосул и Марави през 2017 г.
Цахал наистина има опит в провеждането на наземни операции в Газа и срещу Хамас. Последният път, когато Израел нахлу в Ивицата, беше по време на операцията Protective Edge през 2014 г. За целта беше необходимо да се мобилизират 75 хиляди резервисти, а 3 дивизии навлязоха на палестинска територия.
Тогава основната цел на ЦАХАЛ беше само унищожаването на мрежата от подземни тунели (а не пълното ликвидиране на Хамас, както сега), но операцията се проточи почти два месеца. Израелците загубиха 536 войници ранени и убити.
MWI вярва, че операцията в ивицата Газа до голяма степен ще определи формата на градската война за следващите години. Американските експерти описват приблизителните му параметри по следния начин.
Първо: активното използване на ракети дори в гъсто застроени условия. Още през 2003 г., по време на битката за Багдад, иракските РМД унищожиха командния пункт на бригада от американската армия точно в града. А ракета земя-въздух свали американски щурмови самолет A-10 Thunderbolt II над моста Джумхурия.
Хамас има арсенал от ракети, оценен на няколко хиляди. Израелските Merkava IV бяха свалени от ПТРК Ясин-105 в битките за Бейт Ханун.
Второ: използването на дронове е дори по-масово от ракетите. Нито американците през 2003 г., нито израелците през 2014 г. трябваше да се справят с такъв брой и разнообразие от БПЛА: от дронове камикадзе до търговски квадрокоптери, модифицирани да изхвърлят боеприпаси.
Хамас публикува множество видеоклипове на своите сили, използващи дронове, включително големи, подобни на иранския Shahed-136 (подобно на руския „Геран-2”).
Сега във всички градски битки дроновете ще бъдат активно използвани за поразяване на цели, предизвикване на непряк огън и записване на движението на войските, пише MWI в доклада.
Трето: широкото използване на тунели и подземни укрепления. Бойците на ИДИЛ в Мосул прекараха две години в копаене на тунели, които използваха за придвижване между сгради и бойни позиции.
По време на битката за града, в която участваха повече от 100 000 иракски войници, градът трябваше да бъде почти напълно разрушен, за да бъде прочистен от вражеските сили. Подземните комуникации се използват активно от въоръжените сили на Украйна – в Мариупол (технологични помещения на Азовстал) и Бахмут (солни мини).
През 2021 г., по време на операция Wall Guardian, Израел, според официални доклади, унищожи почти 100 км тунели под ивицата Газа. Трябва да се очаква, че Хамас, както през 2014 г., ще използва тунели в настъпление, за да маневрира нападателите под земята, като ги скрие за изненадващи атаки, и в отбрана, за да се движи между бойните позиции, за да избегне въздушните удари на Цахал.
Четвърто: активно използване на противотанкови оръжия. За да влязат в града, въоръжените сили трябва да разполагат с добре защитени инженерни машини и танкове. През 2014 г. ЦАХАЛ бяха обстрелвани от цял арсенал от ПТРК: „Малютки“, „Конкурси“, „Фаготи“, „Корнети“, както и РПГ-7 и РПГ-29.
Тези и други преносими, но ефективни оръжия са лесни за транспортиране и скриване. В битката при Фалуджа през 2004 г. един американски батальон, участващ в пробива на вражеската отбрана, загуби шест танка M1A2 Abrams от няколко ракетни установки.
По време на защитата на Мариупол през 2022 г. подразделенията на украинските въоръжени сили използваха Корнет, NLAW, Javelin.
Пето: участието на опорници и снайперисти. Хамас ще търси активна защита, основана на близък бой. Тези тактики се основават на опорни точки (сгради от бетон и стомана, често с мазета и тунели) и снайперисти.
През 2014 г. Хамас разположи 2500–3500 бойци, за да защитават Газа, използвайки минохвъргачки, противотанкови ракети, реактивни гранати, картечници и малки оръжия, предимно от добре защитени позиции.
Историята на градските войни показва, че може да отнеме седмици или дори месеци, за да се изчисти една структура, която служи като крепост.
По време на битката за Сталинград през 1942 г. четириетажната сграда, известна като къщата на Павлов, е превзета от дивизия на нацистките войски за почти два месеца. При освобождаването на Марауи на филипинските военни отне седмици, за да прочистят няколко изолирани сгради от бойци.
* „Ислямска държава“ (ИД, ИДИЛ) е призната за терористична организация с решение на Върховния съд на Руската федерация от 29 декември 2014 г. и нейната дейност в Русия е забранена.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?
Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...
Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...
България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...
Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...
Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...
Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...
Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...
И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...
Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...
Че той от 30 години не е вдигал нещо по-тежко от чаша, сега – мегафон! Идва ли нов 10 -ти...
„Черен лебед“ лети от Русия: САЩ са заплашени от убийствен скандал Американският истаблишмънт бие тревога, очаквайки да излезе някаква сензационна...
Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...
Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...
Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...
ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...
Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да “плати голяма цена”...
Най-големият европейски автомобилостроител “Фолксваген” (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...
Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...
През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...
„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....