Connect with us

СВЯТ

Васална Европа ще купува скъп дизел от господарите в Америка а те евтин от Русия

Американските господари забраниха на слугите си в Европа да купуват евтин дизел от Русия. Сега слугите ще купуват скъп дизел от Щатите а те ще купуват евтин от Русия.

Европа и Русия се готвят упорито за 5 февруари, когато влиза в сила европейската забрана за внос на руско гориво. Пазарите на дизелово гориво са изправени пред трудни времена. Тук се планира не по-малко преструктуриране, отколкото на пазара на суров петрол. А за Русия основният проблем е къде да продава мазута, за да няма недостиг на вътрешния пазар. За какво да се подготвим?

В навечерието на ембаргото търговците активно купуват руски дизел, който се изпраща в резервоари за съхранение, според „Ройтерс“. В същото време обемите достигнаха максимум за годината.

„Очевидно Европа вече е навлязла в етапа на намаляване на покупките на руско дизелово гориво и е спряла да трупа запаси. Косвено това се доказва от факта, че предлагането на Руската горивна борса се увеличи и цените паднаха. Преди това европейците купуваха повече от необходимото за текущо потребление, тоест явно формираха допълнителни запаси от руско гориво. Защото е евтино и лесно за доставка гориво. Същото беше и с петрола преди 5 декември. За две седмици започна намаляване на обема на доставките. Въпреки че преди това европейците наливаха петрол във всеки тиган и във всеки склад“, казва Игор Юшков, експерт от Финансовия университет към правителството на Руската федерация и Фонда за национална енергийна сигурност.

След това европейците трябва да търсят гориво от алтернативни доставчици и да създадат нови вериги за доставки.

„Европа преминава на първо място към петролни продукти (предимно дизел) от Съединените щати, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Това са държави, които сами произвеждат петролни продукти“, казва експертът.

Вярно е, че самите САЩ сега имат проблеми с дизеловото гориво, така че не могат да помогнат на Европа, както им помогнаха с ВПГ. „В САЩ заводите обикновено започват масова превантивна поддръжка през пролетта, защото се подготвят за летния автомобилен сезон, когато е необходимо повече гориво. Следователно европейците може да имат затруднения с закупуването на американско гориво в продължение на няколко месеца. Това е проблем за Европа, който те ще решават по същите методи като недостига на втечнен природен газ – просто ще плащат повече, изкупувайки обемите, които отиваха на азиатските пазари“, казва Игор Юшков.

Вторият път за Европа е преходът към петролни продукти, които се произвеждат от руски петрол в трети страни. Това явление се появи през 2022 г. и ще нарасне през 2023 г. Индия активно използва тази схема от пролетта: купува руски суров петрол с отстъпка, рафинира го у дома и го препродава в Европа на цени на световния пазар, като прави добри пари от него. Сега Китай се присъедини към тази схема.

Тези частни рафинерии, които китайците започнаха да строят преди няколко години и за които някои анализатори предупредиха, че ще станат безстопанствени активи, преди да бъдат завършени, вероятно ще бъдат полезни. Китайските рафинерии могат да реализират добри печалби благодарение на руския петрол.

„Китай започва по-активно да използва схемата, която използва Индия, тъй като отстъпката за руския петрол се увеличи до 35 долара от декември. Това увеличи рентабилността на такива операции за по-далечна страна като Китай. Освен това има по-малко коронавирусни ограничения, така че е по-лесно заводите да работят нормално“, обяснява Игор Юшков.

Турция, която също е готова да изпраща петролни продукти, произведени от руски петрол в Европа, също ще може да се възползва. Разликата на Турция е, че най-вероятно ще купува и готови руски петролни продукти, същия дизел с отстъпка и ще го препродава в Европа на пазарни цени. Самата Анкара, предполага експертът, вероятно направи нещо различно. Най-вероятно ще консумира руски дизел на вътрешния пазар, но ще препродава освободените количества собствен дизел на европейците. Проследяването на това ще бъде доста трудно и тази схема най-вероятно ще задоволи всички. Мароко ще направи същото, смята експертът. И други страни може да последват примера.

Турция може да изнася от Русия и втечнен въглеводороден газ, който принадлежи към петролните продукти, и да го препродава в Европа.

Най-вероятно, предполага експертът, Русия ще се опита да пренасочи доставките на петролни продукти към Азия, както и петрола, и да изтласка оттам традиционните доставчици, които съответно ще транспортират петролните си продукти към Европа. Тоест за петролните продукти също може да има размяна на пазари, както се случи с петрола.

„Европейците ще трябва да плащат повече, за да запазят дизела по същия начин, по който се опитват да запазят ВПГ. Вторият проблем е, че рафинирането на петрол в Европа може да намали производството и някои заводи да спрат напълно. Може да има локален дефицит, но като цяло смятам, че европейците ще могат да се осигурят с течно гориво, но на по-висока цена“, каза източникът.

Що се отнася до Русия, най-вероятно през първата половина на годината тя ще трябва да маневрира в посока увеличаване на износа на суров петрол и намаляване на износа на петролни продукти с около 10-15%, смята експертът. Просто защото танкери за транспортиране на петролни продукти са по-трудни за намиране, отколкото за транспортиране на петрол, това ще отнеме повече време.

„Може би, за да не спрем заводите, ще трябва да се съгласим с увеличаване на доставките на петролни продукти за Турция. В условията на недостатъчен флот ще бъде възможно да се изпрати по-бързо и да се върне за нова партида. За това Турция може да получи по-голяма отстъпка“, казва събеседникът.

Но ситуацията с мазута е малко по-сложна. Още през пролетта на 2022 г., когато Съединените щати забраниха руския петрол и петролни продукти, включително мазут, възникна голям проблем къде да се продава мазут. Защото САЩ купиха много руски мазут. Те замениха венецуелския петрол.

„В резултат на това проблемът беше решен с доставката на мазут за страните – производители на петрол в Близкия изток – до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Започнаха да горят нашия мазут в техните електроцентрали, които работят на течно гориво, вместо на техен петрол. Те изпращат освободените количества собствен петрол на световния пазар по пазарни цени. И така печелят пари“, казва Юшков.

Сега този проблем може да стане отново остър. Защо? „Русия консумира общо 90 милиона тона леки петролни продукти: 30 милиона тона дизелово гориво, 30 милиона тона бензин и още 30 милиона тона реактивно гориво и всичко останало. При получаване на леки нефтопродукти все пак се образува мазут.

Ако не намерим къде да го сложим този мазут, тогава излиза, че ще трябва да се намали преработката на нефт, за да не се произвежда този мазут. Това означава, че няма да се произвеждат и леки петролни продукти. И тогава вече ще започне недостигът на гориво на руския пазар “, предупреждава експертът. Ето защо е толкова важно да привържем мазута към външния пазар.

Като цяло първото, преходно, полугодие обещава да бъде трудно. „Но още през втората половина на годината ситуацията трябва да се нормализира, тъй като Русия може да формира свой флот, за да не зависи от тавана на цените. Световната икономика и вероятно на Китай най-накрая ще се възстановят, ще консумира повече енергийни ресурси“, заключва събеседникът.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ6 days ago

Босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа

Стана ясно, кой е босът на печатницата в Шумен за едни от най-добрите ментета на евро и долари в Европа...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Защо си журналист?

Защо взеха журналистите на подбив? Както във всичко останало в живота, така и в журналистиката, трябва да можеш да отговориш...

БЪЛГАРИЯ3 weeks ago

Американските марионетки Борисов, Пеевски и техните лакеи на вкарват във вийна

България влиза във война, чакат ни атентати Конфликтът между Израел и Иран оформя Близкия изток в продължение на десетилетия. От...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА17 hours ago

Кирил Петков: Няма да приемем Борисов за премиер

Той уточни, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати Отговорността да се направи правителство е на най-голямата политическа...

ПОЛИТИКА4 days ago

Пеевски: Новото начало е необратим факт! И това е окончателно! Благодаря за доверието!

Съзнавам каква огромна отговорност за мен и за новото начало е това доверие и ще я оправдая, казва той Оттук,...

ПОЛИТИКА1 week ago

Светът се разцепи на две зони на влияние

И светът се пропука наполовина: длъжниците атакуват кредиторите Десетки световни лидери, представляващи най-влиятелните държави в света, хиляди журналисти, стотици събития...

ПОЛИТИКА1 week ago

Ще признаят ли Путин и Русия най-накрая реалността, че запада няма да ги остави на мира?

Украинското нахлуване в Курск, което беше разгромено, промени правилата на играта и вероятно ще доведе до прекратяване на съществуването на...

ПОЛИТИКА3 weeks ago

Доган с мегафон в ръка! Идва ли нов 10-ти ноември? На Козяк знаят кога

Че той от 30 години не е вдигал нещо по-тежко от чаша, сега – мегафон! Идва ли нов 10 -ти...

СКАНДАЛ

СКАНДАЛ3 weeks ago

Страховит скандал надвисва над САЩ – “Черен Лебед”

„Черен лебед“ лети от Русия: САЩ са заплашени от убийствен скандал Американският истаблишмънт бие тревога, очаквайки да излезе някаква сензационна...

СКАНДАЛ4 weeks ago

“Почетният им председател”, известен като топ агент на Държавна сигурност, донасял срещу лица от турския етнос

Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...

СКАНДАЛ1 month ago

Война между кметовете и мутрата Борисов заради листите

Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...

СКАНДАЛ1 month ago

Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча

Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...

СКАНДАЛ1 month ago

Как се крадат 2 млрд. евро?

ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...

СВЯТ

СВЯТ16 hours ago

Тръмп: Европа ще плати висока цена, ако спечеля

Кандидатът на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европейският съюз ще трябва да “плати голяма цена”...

СВЯТ3 days ago

“Фолксваген” планира да закрие поне три завода в Германия

Най-големият европейски автомобилостроител “Фолксваген” (Volkswagen) планира да закрие поне три завода в Германия, с което десетки хиляди работници ще бъдат...

СВЯТ3 days ago

Франция се е запътила към катастрофа. Заплашва стабилността на Европа!

Франция преживява една от най-тежките си бюджетни кризи през последните години, а бюджетният дефицит може да надхвърли 6% от БВП...

СВЯТ5 days ago

Балансът на силите в световната икономика се измества от Г-7 към БРИКС

През следващите пет години световната икономика ще разчита повече на страните от БРИКС, отколкото на страните от Г-7, показват данни,...

СВЯТ5 days ago

Авиокомпаниите започват да напускат Германия

„Луфтханза“: Авиокомпаниите започват да напускат Германия Заради високите държавни такси и политиката за климата авиокомпаниите намаляват присъствието си в Германия....

Слушайте Радио