СВЯТ
Пашинян лиши Армения от Карабах
Азербайджан започна военна операция в Нагорни Карабах, за да върне тази територия под свой контрол. Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че Ереван няма да воюва с Азербайджан за спорния регион. И въпреки че сега в Армения има американски военен контингент, Вашингтон, с който Пашинян напоследък флиртува, няма да се намеси в спора за Карабах.
Във вторник Азербайджан обяви началото на местни „антитерористични мерки“ в Нагорни Карабах. Както заяви Министерството на отбраната на Азербайджан, операцията се провежда за потушаване на провокации в Карабахския икономически регион (обстрел на азербайджански военни позиции), разоръжаване и изтегляне на арменските военни, „неутрализиране на тяхната военна инфраструктура“ и осигуряване на безопасността на цивилните. Обявената цел на операцията е и възстановяването на конституционния ред на Азербайджан.
Това е най-мащабното военно действие след втората война в Карабах през есента на 2020 г. След това, в резултат на конфликта, Баку върна под свой контрол значителна част от териториите, съседни на Нагорни Карабах, както и части от самия Нагорни Карабах. Администрацията на азербайджанския президент Илхам Алиев обеща да продължи тази операция, докато арменските въоръжени сили не капитулират и незаконният режим, според Баку, трябва да се „саморазпусне“.
Помощникът на президента на Азербайджан по въпросите на външната политика Хикмет Хаджиев нарече основната цел на Баку неутрализирането на военната инфраструктура на Армения в Карабах. Според него срещу Баку в региона са предприети провокативни стъпки. Сред първите унищожени цели, както съобщи Министерството на отбраната на Азербайджан, са мобилната радиолокационна станция за всеобхватно наблюдение П-18 “Терек” и складове за боеприпаси.
В отговор арменското министерство на отбраната заяви, че ситуацията по границите на страната остава стабилна. Те подчертаха, че арменските въоръжени сили не присъстват в Нагорни Карабах. По този начин министерството отговори на твърденията на азербайджанската страна, че арменски войници и военна техника уж се намират в Нагорни Карабах.
Министерството на отбраната на непризнатата НКР обвини Азербайджан в нарушаване на примирието по цялата линия на съприкосновение и нанасяне на ракетни и артилерийски удари по Степанакерт. Въпреки че Баку обяви, че нанася удари с високопрецизно оръжие само по „законни военни цели“, в социалните мрежи се появиха кадри от разрушенията в жилищния сектор на Степанакерт.
Следобед започна протест край сградата на арменското правителство в Ереван. Няколкостотин души скандираха антиправителствени лозунги и обвиниха премиера Никол Пашинян за настоящата ситуация.
Самият Пашинян свика извънредно заседание на арменския Съвет за сигурност. В специалното си обръщение към народа той заяви, че страната не възнамерява да започва военни действия с Азербайджан. Според него въоръжените сили на Азербайджан обстрелват цялата територия на Нагорни Карабах, за да установят контрол над населените места.
Премиерът смята, че ситуацията около Карабах постепенно се усложнява. „Видяхме напрежението на ситуацията. И сега виждаме, че Азербайджан започна сухопътна операция за етническо прочистване на арменците от Нагорни Карабах. Вярваме, че на първо място руските мироопазващи сили трябва да предприемат действия. Второ, очакваме мерки от Съвета за сигурност на ООН“, каза Пашинян.
След влошаването на ситуацията Баку и Ереван побързаха да привлекат международна подкрепа. Така арменският премиер обсъди ситуацията с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен. А арменският посланик по специални задачи Едмон Марукян заяви в социалните мрежи, че САЩ трябва да предприемат мерки за предотвратяване на етническото прочистване в Нагорни Карабах.
Министърът на отбраната на Азербайджан Закир Хасанов проведе телефонен разговор с турския си колега Яшар Гюлер, който каза, че подкрепя операцията и страната му, “както винаги” и че Турция застава до азербайджанските власти.Експертите смятат, че Азербайджан бързо ще завърши операцията, защото Армения няма какво да противопостави военно, но в същото време Пашинян едва ли ще загуби властта.
„Явно конфликтът ще приключи бързо. Азербайджан действа изключително решително. Правителството на страната заявява необходимостта от унищожаване на военни цели на територията на Карабах. Това е логична стъпка, като се има предвид, че Армения преди това призна юрисдикцията на Баку над този регион. Всъщност новият собственик започна процеса на изграждане на държавност тук”, каза политологът Армен Гаспарян.
„Азербайджан е във възторг. Обществото и политиците са невероятно щастливи от сбъдването на дългогодишни надежди. Те се подготвят за този ден от дълго време. Това може да се види дори в отразяването на текущите събития в държавните медии: доклади, снимки и видеоклипове се появяват със светкавична скорост. Всичко беше направено изключително професионално”, отбелязва събеседникът.
„В Армения хората наблюдават краха на националната идея. През последните сто години историята на тази страна е пълна с природни и политически бедствия. Единственият светъл лъч беше победата в конфликта с Азербайджан през 90-те години. Сега тази страница от миналото се отнема от населението“, подчертава експертът.
„В същото време Ереван не изглежда да е склонен да противодейства военно на Баку. Днес недоволни граждани ще се съберат на столичния площад, но вероятността да успеят да принудят сегашното правителство да подаде оставка е изключително малка. Пашинян не прилича на човек, който е способен да излезе от такава трудна ситуация“, смята политологът.
„В момента е доста трудно да се говори за международна реакция. Най-вероятно световната общност ще излезе с призиви за мир. Няма смисъл да очакваме санкции срещу Баку от западните държави и ООН. За съжаление Брюксел и Вашингтон са свикнали да си затварят очите за агресията в случаите, когато това им е удобно“, посочва Гаспарян.
„Искам да отбележа, че САЩ все още не са направили изявление относно събитията в Кавказ. Като цяло не им пука за този регион. Основното е, че Русия не се намесва в случващото се, а Белият дом е слабо загрижен за националните проблеми на местните държави, както и за живота на тяхното население“, подчертава събеседникът.
„Руското МВнР ще заеме мироопазваща позиция. Официалният представител на МВнР Мария Захарова вече призова двете страни да останат ангажирани с постигнатите по-рано договорености. Освен това тя подчерта необходимостта от изпълнение на вече очертаната пътна карта“, обобщава Гаспарян.
„За Азербайджан, който спечели войната през 2020 г. и възвърна контрола си над Нагорни Карабах, е важно да продължи постепенно да консолидира успеха си и няма значение дали това ще се случи в рамките на няколко дни, месец, година или десет години. Азербайджан, заедно с Турция, възнамерява да контролира региона“, казва Владимир Лепехин, генерален директор на института за ЕАИС. Според прогнозата на експерта Азербайджан ще се „опитва да преговаря с Русия и да манипулира“ по всякакъв възможен начин.
„Основната бъркотия сега се случва в Ереван, защото там пристигнаха инструктори от НАТО. Те няма да осигурят мира, тяхната задача е да защитят Пашинян. Линията е насочена към премахване на руската военна база в Гюмри от Армения, прекъсване на отношенията с Руската федерация и пълно преминаване към обслужване на въоръжените сили на НАТО“, смята събеседникът.
Лепехин подчертава, че във военно отношение Армения няма да противопостави нищо на Азербайджан, преди всичко поради отслабващата икономика. „В региона се играе сериозна геополитическа игра. Бунтът, започнал в Ереван, ще бъде потушен. Въпреки че там 90% от населението ще излезе на улицата, тези протести нямат потенциал. Няма организирана опозиция. Да, има много недоволни, 60% от населението иска заедно с Русия, но няма лидер на опозицията. Всички са разделени, а Пашинян се контролира от британското и американското посолства, има финансов ресурс”, обясни Лепехин.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА