СВЯТ
Латвия обърна скандала с Протасевич полза на Русия
Беларус изгони латвийското посолство – напълно. Латвия направи същото – белоруският посланик и други дипломати бяха изгонени от страната. Формалната причина за подобни груби жестове е почти комична, но в крайна сметка почива на скандала с ареста на Роман Протасевич. Този скандал (сътворен от британските служби) не вещаеше добро за Беларус или Русия, но латвийците, против волята си, го обърнаха в полза на Русия.
Арестът на Роман Протасевич след извънредното кацане на ирландски самолет в Минск ще даде повод за радост на много тесен кръг от хора. Някои белоруските служители по сигурността ще получат нова звезда за своите пагони, някои – награда, някои ще бъдат със задоволи обидени чувства – опозиционерът обича да се подиграва от емиграция с белоруските членове на службите за сигурност: “Няма да ме стигнете, ръцете ви са къси!”. Оказа се, че не са къси, а стигат до небето.
Александър Лукашенко също ще бъде доволен. Случилото се вписва идеално на фирмената му политика – да не забравя нищо, да не прощава на никого. И той наистина припомни миналото на всичките си врагове, след като миналогодишните протести утихнаха: някои бяха уволнени, някои изгонени, някои разпръснати, някои затворени, някои изобщо не оцеляха, но с течение на времето белоруската държава стигна до почти всички, които се противопоставиха на Батька през лятото и есента на миналата година.
Протасевич като редактор на канала в “Телеграм” “Некста” с милион абонати е своеобразен диамант в „железния трон“ на Лукашенко. Миналата година “Некста” стана основният ресурс, който отразява протестите в Беларус и се опитва да ги координира.
Заслужава да се отбележи, че Протасевич напусна “Некста” месец след началото на протестите – когато те дори не бяха на върха си, а белоруските власти все още не бяха обявили канала за екстремистки. Ако изхождаме от това, че този информационен ресурс, създаден от няколко студенти, се превърна в лост за влияние на антилукашенковските сили на Запад, именно тези сили отблъснаха Протасевич от проекта, лишавайки го от пари, влияние и статут. Той стана обикновен опозиционен блогър, има хиляди такива.
Последиците от тази операция от специалните служби обаче ще бъдат много сериозни. Например цялата тази история ще завърши зле за белоруската гражданска авиация. Въпросът е само доколко строго ще бъдат приложени санкциите и колко държави ще се присъединят към тях. Единият вариант е забрана за полети и транзит за белоруските авиокомпании (това вече е направено от Великобритания и страните от ЕС). Вторият вариант е да се откажат полети до Беларус (това вече е направено от германската “Луфтханза” и редица други компании). Третият вариант е да се откажат да приемат полети, преминаващи през въздушното пространство на републиката, както направи Литва.
Литовците ще се опитат да наложат този вариант на целия ЕС – и, съдейки по настроението в неговия елит, те може и да успеят: Брюксел вече препоръча на европейските авиокомпании да тръгнат по този път. Тогава Беларус всъщност ще се превърне в забранена за полети зона. Руските самолети също ще трябва да отговарят на изискванията, подобни на тези в Литва, и да заобикалят.
В този случай може да се очаква, че самолетните билети ще поскъпнат. Белоруският бюджет ще загуби транзита. “Белавия” ще фалира. Това е основният сценарий за близкото бъдеще на най-близкия съсед и партньор на Русия. Може да има и други последици – също неприятни. Не се очертаваше нищо хубаво, но изведнъж латвийците взеха думата и неочаквано обърнаха ситуацията в полза на Русия.
Сега Латвия е домакин на световното първенство по хокей на лед – същото, което беше отнето от Беларус като част от санкциите. По този повод на улица “Бривибас” в Рига беше поставена композиция пилони със знамената на всички държави, участващи в първенството. В понеделник бяха сменени два флага: вместо руския закачиха олимпийския, вместо белоруския – бяло-червено-бялото знаме, използвано от опозицията.
С руското знаме всичко е ясно, с изключение на това как се е озовал на стълба в Латвия, след като нашият трикольор в момента предизвиква истерия дори на шампионата по шашки. Що се отнася до белоруското, идеята за тази акция принадлежи на кмета на Рига Мартинс Стакис, той лично замени знамената като реакция на инцидента с Протасевич. „Вдигнахме знамето на Беларус, което ми беше поверено от политически бежанци“, обясни кметът.
Пилоните са неофициални, но времената сега не са спокойно – всички са на нокти. Поради това реакцията на Минск беше изключително остра – те обявиха експулсирането на всички латвийски дипломати, включително посланика. Скоро Рига отговори със същото. Всъщност се стигна до късане на дипломатическите отношения. И това е причината за радост, която беше обявена по-горе.
Въпросът е в пристанищата на балтийските републики, които Беларус използва за претоварване и износ на своите стоки. Русия отдавна предлага да използват нейните пристанища, които вече са подложени на модернизация – например пристанището в Уст-Луга. Минск обаче отказа, позовавайки се на факта, че уж е „толкова по-скъпо“.
След избухването на протестите в Беларус и рязкото влошаване на отношенията със Запада, Лукашенко все пак даде зелена светлина за прехвърлянето на товарните потоци към руските пристанища. На практика изпълнението на това решение се забави, но през февруари тази година руско-белоруското споразумение беше окончателно подписано. Литва се оказа основната жертва, което не е изненадващо: заедно с Полша тя играе ролята на главен прокурор на Лукашенко в ЕС и щаб на белоруската опозиция. Получи си го.
Латвия, противно на принципа на балтийската солидарност, се държеше по съвсем различен начин: не изпреварваше локомотива, избягваше грубите изявления и не бързаше да се кара с Минск. Причината са загубите, понесени от местните железници и пристанища от факта, че Русия е преориентирала товарния трафик към собствената си инфраструктура.
Републиката просто не можеше да си позволи загубата на транзита на белоруски стоки.
Сега цялата тази дипломация и опитите за преминаване „между капките“ бяха заличени с едно действие на кмета на Рига. Той е сравнително млад мъж (на 41 години) и неопитен в политиката – неговата партия “За развитие!” спечели миналогодишните избори за Общинския съвет на Рига под лозунги като „За всичко добро, срещу всички лоши“, поради разочарованието на местните от „старите“ партии и на фона на корупционни скандали в Партия „Съгласие“ на Нил Ушаков, за когото в Русия беше обичайно да се пише като за „руския кмет на Рига“.
Вярно е, че ръководителят на външното министерство на републиката Едгар Ринкевич, който заема тази длъжност от почти десет години, лично присъства на акцията. Очевидно той просто не е сметнал, че замяната на знамената в декоративната композиция ще засегне толкова силно Лукашенко. Ами, засегна го. И сега, след реалния срив на отношенията, Латвия, следвайки Литва, ще загуби печалбите от белоруските стоки, след като ги отстъпи на Русия. Ако това не е повод за радост, то какво?