Connect with us

БЪЛГАРИЯ

Борисов ограби майка ми и баща ми!

Осигуровките преди 2000 г. – пари на вятъра
Новите правила за изчисляване на пенсията ще се окажат благоприятни за 63% от бъдещите пенсионери. За повече от половината българи, които ще се пенсионират от тази година нататък, променената формула ще доведе или до повишаването на сумите, или ще ги запази такива, каквито биха били, ако се изчисляват по стария начин. Дотук обаче с добрите новини. Останалите 37% от осигурените ще бъдат ощетени от промените – за тях внесените преди 2000 г. осигуровки ще се окажат пари на вятъра.
2019 г. е нещо като перфектна буря за хората, на които им предстои пенсиониране. Когато разбута пенсионната реформа на Иван Костов през 2015 г., Ивайло Калфин – тогава социален министър, предизвика доста спорове с решението да извади трите най-добри години осигурителен стаж преди 1997 г. от пенсионната формула. Тази промяна беше оставена за 2019 г., но когато се правеше бюджетът на НОИ за тази година, управляващите явно решиха, че покрай трите години преди 1997 г. моментът е подходящ да отрежат и следващите три – между 1997 и 2000. Така от тази година нататък кой какво е плащал като осигуровки преди 2000 г. вече няма никакво значение. За пенсионерите от 2019 г. нататък имаше поне една утеха – за тях трябваше да отпадне таванът на пенсиите. Но не би – без никакви сериозни аргументи финансовият министър Владислав Горанов зачеркна този текст в Кодекса за социално осигуряване.
Според мотивите към закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г., с който се направиха промените, с отпадането на осигурителния доход отпреди 2000 г. “се решават голяма част от дисбалансите в доходите, натрупани в исторически план, като се имат предвид периодът на драстични инфлационни процеси през 1997 г. и следващите, значителният дял на сивата икономика през втората половина на 90-те години и деноминацията на лева в средата на 1999 г.”. За хиляди българи обаче дисбалансите тепърва ще се появяват.
——-
Георги Димитров е един от тези около 80 000 българи, на които им предстои да се пенсионират през настоящата година. В края на 2018 г. той се обръща към експертите на НОИ с молба за предпенсионна консултация. За 39 години трудов стаж Димитров има различен осигурителен принос към системата, но изчислява, че сумарно е внесъл в бюджета на НОИ пенсионни осигуровки в размер на над 350 хил. лв.
Като собственик на фармацевтична компания в периода 1991-1998 г. е получавал много високи заплати, а отчисленията му за пенсионния фонд на НОИ са били върху цялата сума (по това време няма максимален осигурителен доход, той е въведен с пенсионната реформа през 2000 г.). След 1999 г. обаче по икономически причини всички служители на фирмата се осигуряват върху минималната за страната работна заплата. Въпреки това, изчислен по старата формула, на базата на

огромните вноски за периода до 2000 г.,

индивидуалният коефициент на Димитров възлиза на 3.75%.
„Като го видя, експертът на НОИ, към когото се обърнах за пенсионна консултация, стана на крака и каза: Г-н Димитров, вие сте един достоен българин! Рядко виждам такъв висок коефициент, въпреки че през този кабинет минават около 20 души на ден. Тъй като се очакват промени в пенсионната система, сега не мога да кажа колко ще е пенсията ви“, разказва Георги Димитров.
Фанфарите заглъхват в първите дни на февруари, когато вече е налице инструкцията за изчисление на бъдещите пенсии по новата формула. Георги Димитров отново се обръща към експертите на НОИ за предпенсионна консултация. Този път обаче се хваща за главата. Преизчислена по новите правила месечната му пенсия се е смъкнала до 268.44 лв., вместо да е поне в размер на тавана от 910 лв. (1200 лв. от 1 юли).
„Новият закон реже всичките ми осигуровки до 2000 г. Общо до този момент от началото на трудовия ми стаж съм внесъл във фонда над 350 хил. лева, но в сметката ми сега стоят само 70 хил. лева, натрупани от осигурителни вноски след 2000 г. Другите 270 хил. лева са се изпарили. В електронния сайт на НОИ за предварителното изчисляване на пенсиите още стои сумата от 350 хил. лева, както и коефициентът ми от 3.75, но под тях вече има нов коефициент – 0.64. Въз основа на него прогнозната ми пенсия става 268.44 лв.“, разказва Димитров.
Твърде огорчен от този резултат, Димитров се е зарекъл да търси правата си до последната инстанция, ако се наложи да стигне и до съда в Страсбург.

Държавата ме наказва

за това, че съм спазвал законите й и съм внасял съвестно пенсионните си осигуровки. НОИ, респективно Министерството на финансите, краде от пенсионните ми осигуровки 270 000 лв.”, допълва той.
Пенсионната формула е сложно нещо, а тежестта на годините преди 2000 г. намалява с годините. Вероятно нещо във въведените в електронния калкулатор данни не е както трябва, за да се проявява такава голяма разлика от само шест години. Бъдещият пенсионер Димитров обаче добре помни колко пари е внесъл в осигурителната система. И въпросът е именно за тях. Ясно е, че ощетени са хора, които по една или друга причина преди 2000 г. са се осигурявали върху високи доходи, а след това върху ниски. Сред тях сигурно има спекуланти, но има и много съвсем коректни граждани, които са изпълнили своята част от обществения договор. А сега държавата отказва да изпълни нейната.
“Разлика в размерите на индивидуалния коефициент, изчислен по старата и по новата формула, съществува. В зависимост от осигурителната история на лицето тя може да води както до намаляване на индивидуалния коефициент, така и до увеличаване. Предимството на новия метод на изчисляване е, че той отчита по-точно относителния принос на лицето в осигурителната система, като изглажда отклоненията на личния от средния осигурителен доход. Това означава, че в сравнение с метода, прилаган до края на 2018 г., новият метод не е толкова чувствителен към доходите в края на кариерата, а отразява равномерно приноса през целия осигурителен стаж, участващ при изчисляването на индивидуалния коефициент. При новия метод две лица с еднакъв относителен принос към системата (еднакви месечни съотношения на личния осигурителен доход към средния за страната, независимо в каква последователност те са разположени в периода, който се взема предвид при изчислението), имат равни стойности на индивидуалния коефициент”, обясняват от НОИ в отговор на въпроси на “Сега”.
“Предложението за новата формула беше прието с мотив, че така ще се смекчат дисбалансите между старите и новите пенсии. Може би

трябваше да се остави право на избор

за всеки по кой механизъм иска да се пенсионира – дали по новата формула или по старите правила”, коментира депутатът от БСП Милко Недялков, който преди няколко години разкри друг случай на хиляди ощетени пенсионери покрай променената формула за индексацията на парите им.
Недялков подчертава до болка повтаряното от експерти на всички нива – че промените създават нестабилност в пенсионната система. “Коефициентът на тежестта на прослуженото работно време се ограничи на 1.2%, а се очакваше да може да нараства до 1.5%. Ограничи се и размерът на индивидуалния коефициент, с което още по една линия размерът на пенсиите се спира до актуалния за момента таван. Новите пенсии от тази година уж нямаше да имат таван, но той остана. Това също е ограничение на стимула за труд и легални високи доходи. Това объркване на принципите на пенсиониране прави непрогнозируема системата. Хората сега се питат има ли смисъл да се осигуряват”, казва Недялков. Според него ще има още оплаквания, след като хората видят пенсиите си и ги съпоставят с очакванията си.
Иван Нейков, социален министър при първата пенсионна реформа, си спомня, че още при тогавашните дебати е имало предложение правото на избор за трите най-добри години да не се отменя, докато се пенсионира и последният човек, който има най-малкото три години трудов стаж преди 2000 г.” Според друг участник от тези дебати – президентът на КТ “Подкрепа” Димитър Манолов, гратисният период и без това е продължил твърде дълго. “В рамките на общия осигурителен стаж делът на тези години непрекъснато намалява. Когато са част от началото на трудовия път, не би трябвало да са решаващи по отношение на индивидуалния коефициент. Премахването им стана точно заради това, че нямат никаква позитивна тежест, но тичането около тях е голямо. В същото време обективното им установяване е изключително трудно и създава възможност за измами. Хора, които се занимават с тази материя, ще ви кажат, че

от тези три години е създаден бизнес

Обективното установяване на осигурителния стаж преди създаването на персоналния регистър e трудно. Данните подлежат на съмнения. Затова и първият истински и чист пенсионер ще е този, който е започнал работа на 1 януари 2000 г.”, казва Манолов.
“До момента нямаме постъпили сигнали от ощетени граждани, вероятно хората се обръщат към НОИ и социалното министерство”, отчита д-р Хасан Адемов, председателят на парламентарната социална комисия. Той е съгласен, че в част от случаите новата формула ще доведе до спад на индивидуалния коефициент, но може ли да се стигне до драстична разлика надолу, е въпрос на проверки.
“Според мен много по-логично е формулата за изчисляване на пенсиите да включва всички години трудов стаж, не само трите най-благоприятни. Контрааргументът обаче е в това, че до 1997 г. не е имало регистър на осигурените и всеки носеше отнякъде някакви УП-та, които в един момент се оказваха недействителни. Няма как да се контролира истинността им. Този проблем обаче е най-малкият. За това, че не падна таванът на 1 януари 2019 г., както беше обещало правителството, пострадаха много хора. През 2016 г.

16 хил. души отложиха пенсионирането си

с три години, за да вземат реалните си пенсии, като се пенсионират през 2019 г. Така на практика всеки от тях загуби за това време по 32 хил. лева, които щеше да взема от месечната си пенсия в размер на 910 лв.”, подчертава д-р Адемов. Немалко хора ще загубят и от второто ограничение в пенсионната формулата върху тежестта на година осигурителен стаж (която трябваше да нараства до 1.5%, а беше застопорена на 1.2%). Според някои изчисления резултатът от това след години ще бъде 20% по-ниски пенсии.
И това са само щетите от последните завои в пенсионната система. Гаранцията, че ще има нови, е сигурна.

БЪЛГАРИЯ

Борисов, се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела

Пътуването на Тръмп младши в София не се покри със слава – нито за него, нито за домакините му, нито за санкционираните по Магнитски, нито за медиите под техен контрол.

Най-ощетен се оказа Борисов, който се унизи безобразно за няколко секунди подмазване на сина на Тръмп в лобито на хотела – без дори да получи снимка с автограф. Подобно унижение за лидера на партията мандатоносител и трикратен министър – председател от човек, който дори не заема държавен пост, е срам за цялата държава и показва тоталното дъно, в което е пропаднала цялата политическа класа. Там, където в лобито на бившия Шератон Бойко издебна сина на Тръмп, едно време жриците на любовта причакваха клиенти в малките часове на нощта.

Изводите:
В очите на новата администрация на Белия дом България остава блато, “пълно с крокодили и хипопотами”, в което трябва да се стъпва внимателно. Сделки няма да бъдат правени, освен за криптоактиви, а правителството на Желязков – Пеевски не е припознато въобще за партньор на Щатите. Такъв тепърва ще се търси.

САЩ ще си търсят до последно и онези 5 милиарда долара, ограбени от криптофараонката Ружа Игнатова от американски граждани, които сега се намират най-вероятно изпрани в български престъпни ръце. Този знак вече е даден и на Сарафов, сещай се – на Пеевски и Таки, така че скоро ще следват остри действия срещу хората с власт у нас. Кой знае дали Нексо не съдействат с информация на американските служби?

САЩ си дават сметка за отровната медийна среда в България и за завладяната държава и затова лишиха БГ медиите от достъп до Тръмп – младши, както и лишиха Борисов от медийно влияние. За ЦРУ не е тайна #КОЙ изпрати мисирките на пистата със самолета на Тръмп – младши и #КОЙ целеше да си го закачи на ревера за пред публиката. За разлика от Сърбия, където се пекоха прасета пред медиите и от Унгария, където Тръмп спокойно общуваше с политици и медии, в България нямаше среща с журналисти и политици. А Тръмп – младши също е влогър и журналист, но не пожела да дава или да взима интервюта.
На събитието на NEXO много хора си говореха със сина на президента на САЩ и си направиха селфита, но сред тях не бяха депутати или бизнесмени от кохортата на Мечо и Шиши. Освен ако, някой строителен бос, виден хотелиер или Калин Стоянов не са се промъкнали дегизирани като хостеси или сервитьори. Някой от тях имат опит в миналото като такива.

Не един или двама от поканените и организаторите на събитието с Тръмп бяха жертви на Пеевско-Бойовите бухалки през годините – Антони Тренчев от хоста NEXO и собственикът на Еврохолд, когото Борисов плашеше да размаже с КЗК заради фамозната Гинка Върбакова, а по-миналата година и тази зима му се заканваше и Пеевски. Тези хора бяха избрани от САЩ и от Тръмп пред Пеевски, Борисов и техните проксита и назначени милиардери.

Никой няма да бъде ваден от санкциите по

Магнитски и дори никой не работи в тази посока – просто защото няма как и няма смисъл. Борисов лъже мисирките безсрамно за някакви доноси срещу Пеевски и Горанов, но не доносите са били причината да попаднат в Магнитски. Самият Пеевски също излъга мисирките нагло с думите си, че е подал възражения с “доказателства” срещу санкциите. Както BIRD и медиите показаха, Пеевски не е отрекъл черно на бяло пред САЩ нищо от това, че е корумпиран, а единствено отрича, че е бил лице на висш държавен пост, когато е вършил гранде корупцията. Тъжна история, защото мисирките тиражират лъжи и дори не задават въпроси.

В Унгария извадиха един от Магнитски и затова в Будапеща имаше публични срещи с политици и с медии на младия Тръмп. Борисов не е Орбан и Пеевски не е Антал Роган. И няма да бъдат.

Най-тежката присъда от Тръмп – младши бе не за Борисов и Пеевски със съпътстващата ги олигархия, а към ТЕХНИТЕ медии в завладяната от тях държава! Начинът, по който мисирките бяха напъдени от пистата с едно махане на ръка и с “Къш!” по нареждане на Тръмп от самолета му е истинската оценка на това семейство и службите зад гърба им към Пеевски и пеевщината в българските медии. 👇👀

Николай Бареков

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

Цената на тока по новите правила: Какво означават промените за потребителите.

1 януари 2026 г. отпада като крайна дата за старта на свободния пазар на ток за домакинствата.

Цената му за бита от 1 юли ще бъде определяна с политическо решение от НС и от МС. Има ли риск за сметките за тока? Темата коментираха енергийните експерти Еленко Божков, бивш зам.-министър на енергетиката, и Цветомир Николов от Центъра за изследване на демокрацията.

Божков заяви, че решението за премахването на крайната дата предизвиква противоречиви чувства.

„В случая това решение е възприето поради крайна необходимост. Цените на свободния пазар продължават да бъдат високи, защото има дефицит в нашия регион. Той се дължи на това, че заедно със Сърбия, Турция, Румъния и Гърция, предоставяме енергия на Украйна. Нашият и техният дефицит достигат 8 милиона мегават часа на месец, което е горе-долу годишното производство на „ТЕЦ-Марица изток” 2. Това държи цените високи в региона. Дефицитът не може да се попълни от Западна Европа. Пуснеш ли цените за бита в този момент на свободния пазар рискуваш много. Оказва се, че не сме готови за това, което се иска от нас от 10 години. А трябва”, заяви Божков.

Според него, ако се освободят цените, ще има много повече инициатива за създаване на граждански енергийни общности.

„Големият риск е, че по този начин се обезкървява самата енергетика. В момента това означава запазване на обществения доставчик. А единственият начин той да запази цените е като товари водноелектрическите централи, НЕК и Атомната централа”, каза Божков.

Цветомир Николов обясни, че либерализацията е в две стъпки.

„Първата е либерализиране на пазара на едро. Това означава да отпадне моделът на обществения доставчик в лицето на НЕК и крайните снабдители да започнат да купуват електроенергия за своите потребители на свободния пазар. Министерският съвет вместо КЕВР да определя крайната цена за битовите потребители. Т.е. за потребителите нищо не се променя от гледа на точка на тарифите. МС ще продължава да субсидира разликата между пазарната цена и цената, която стига до потребителите посредством Фонда за сигурност на електроенергийната система. Това е, което би се случило. Защо няма да се случи? Поради една проста причина: това правителство няма намерение да прави реформи в  електроенергетиката. Вижда се от действията им по отношение на ПВУ, вижда се от всички неща, които продължаваме да си говорим тази година”, заяви Николов

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

„Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

Авиоинструктор: „Новият“ ни F-16 е толкова зле, че ако направят самолет от капачки на буркани ще е по-добър

След дългоочакваното пристигане на „новият“ изтребител F-16 в България, пилоти и авиационни експерти започнаха да коментират качествата на машините. Един от тях – ветеран авиоинструктор с дълъг стаж, който по разбираеми причини пожела да остане анонимен – сподели ексклузивно пред нашия екип:

„Разбирате ли, тези F-16 са като да получите нов телефон, който обаче е произведен през 70-те години. Разбира се, той все още може да звъни, но няма екран, а зарядното му е с три кабела и нужда от дизелов генератор. Ако трябва да съм честен, мисля, че ако съберем достатъчно капачки от буркани, разтопим ги и ги отлеем във форма на самолет, вероятно ще получим по-смислена и надеждна бойна машина.“

„Изцяло нов, но малко стар“

Правителството гордо обяви, че изтребителите са „чисто нови“, макар че са по-стари, като модел, от пилотите, които ще ги управляват. Единственият наистина нов етикет върху тях е този с надписа „НЕ ПИПАЙ – МОЖЕ ДА ПАДНЕ!“.

Когато попитахме авиоинструктора какви точно са проблемите с машините, той въздъхна тежко и започна да изброява:

Авиониката е толкова стара, че системата за навигация все още смята, че Съветският съюз съществува.

Бутони в кабината са толкова много, че някои от тях просто не знаем за какво служат – подозираме, че някои всъщност са от стар руски телевизор.

На някои самолети вместо модерни HUD дисплеи имаме залепени листчета с инструкции от предния пилот.
„Българският инженеринг ще спаси положението“

Въпреки всичко, нашите военни инженери вече работят по подобрения. Според тях, някои от иновациите включват:

Монтиране на мигачи от „Голф 2“, за да могат пилотите да сигнализират преди завой.

Въвеждане на бустер с домашна ракия – просто защото ракетното гориво е прекалено скъпо.

Обмисляне на вариант за парашути от найлонови торбички – „те са евтини и се разпадат по-бавно от бюджета на армията“.

Какъв е изводът?

Макар че новите (но стари) F-16 все пак могат да летят, остава въпросът дали инвестицията е била оправдана. Авиоинструкторът, който започна този разговор, обобщи:

„Ще свикнем, разбира се. Но ако видите пилотите да носят отвертки и резервни части в джоба си, не се чудете – просто така изглежда новата модернизация.“

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА1 day ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА3 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА6 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА1 week ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending