СВЯТ
Разширението на изток няма да спаси НАТО от разпадане
Преди двадесет години стана първото разширяване на НАТО на Изток – трима бивши съюзници на СССР станаха част от Атлантическия съюз. По-малко от две седмици по-късно самолети на НАТО започнаха бомбардировките на Югославия. Това съвпадение беше случайно, но повече от символично. Тогава Западът изгори всички мостове за изграждане на отношения с Русия.
Присъединяването на Полша, Чешката република и Унгария към НАТО се състоя на 12 март 1999 г. и бе насрочено да съвпадне с половинвековния юбилей на съюза, който трябваше да бъде отбелязан на 4 април. Но още преди тържествените събития с участието на 19 държави-членки на НАТО, се случи събитие, което даде на експанзията на военния блок уникален агресивен характер.
Самолети на НАТО, без разрешение на ООН, на 24 март започнаха бомбардировките на Югославия. Разширяването на НАТО беше планирано много преди началото на югославската кампания – но фактът, че и двете събития се случиха в един и същи месец по-добре от всякакви думи разкри смисъла на случващото се. Европа попадаше във все по-голяма степен на подчинение на англосаксонския хегемонистичен проект. Победителите, които доброволно се предадоха на милостта, бяха взети под крилото на военно-политическа организация, а онези, които се съпротивляваха, бяха строго наказани .
Русия реагира на събитията от март 1999 г. с „обратен завой над Атлантическия океан“ – отменяйки посещението на руския премиер в САЩ. И макар че самолетът на Евгени Примаков се обърна след началото на ударите на НАТО в Югославия на 24 март, е ясно, че Москва не хареса това, което се случи на 12 март. Но през 1999 г. беше невъзможно да се предотврати разширяването на НАТО на изток – решението беше взето още през 1994 г., а поканата за първите три – Полша, Чехия и Унгария – пристигна през лятото на 1997 година. Още тогава беше обявено, че официалното им влизане в Алианса ще се проведе през пролетта на 1999 г., в навечерието на 50-годишнината на НАТО.
Така до края на десетилетието, което започна с разпадането на СССР и Варшавския пакт, Северноатлантическият алианс предприе първата си стъпка на изток, за да поеме в крайна сметка цялата Европа. И то не само Източна.
През 1949 г. НАТО е създадено от 12 участници – САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Италия и всякаква друга европейска дреболия (Германия официално се присъединява по-късно, през 1955 г.) и по времето, когато организацията на Варшавския договор се срути през лятото на 1991 г., Алиансът се разшири до 16 членове. Но след първото разширяване на изток, съюзът започна да нараства с внушителен темп – три държави през 1999 г., седем през 2004 г., две през 2009 г. и една през 2017 г.
Общо сега НАТО включва 29 страни – повечето от европейските страни. Сред забележителните страни в него не се включват Австрия, Швеция, Финландия, Швейцария, Ирландия. Ето я и Сърбия – единствената европейска жертва на НАТО. Разширението на изток има естествени граници за НАТО. И това са границите на Русия.
Спорове за това дали американците са обещали на Горбачов да не разширяват НАТО на Изток, са безсмислени. Разбира се, има обещание и разбира се, че има измама.
Но да оставим това – в края на краищата, през 90-те години Горбачов вече не е на власт и страната, която води, вече не е на картата на света. А самото обещание не е записано в писмена форма. Това говори само за качествата на самия Горбачов. Но дори и да си представим невероятното – че Горбачов би успял да постигне писмени ангажименти за неразширяването на НАТО на изток през 1990-1991 г., няма съмнение, че американците нямаше да се съобразят с тези споразумения след разпадането на СССР – такава страна вече не съществува.
Можем да говорим дълго време за наследството на Русия по отношение на СССР, ще ни посочат в отговор балтийските държави и Украйна като части от СССР, които не са съгласни с това тълкуване (поне по отношение на международните задължения, свързани с техните територии, които станаха след 1991 г. независими).
Разширяването на НАТО на изток беше цената, платена за разпадането на СССР и за едностранната капитулация на нашата страна на международната сцена през 1990-1991 година. НАТО възнамеряваше да достигне границите на Русия. И не само в Европа, но и в Азия.
Докато Москва се присети активно да се противопоставя на атлантистите, НАТО успя да включи балтийските държави. Но вече с Грузия и Украйна имаше неприятности. Не само в резултат на войната от 2008 г. – в средата на първото десетилетие на новото хилядолетие сред европейците се наложи разбирането, че просто е опасно да се движат по-далеч на изток. Украйна, разбира се, се насърчава устно – както и Грузия и се правят планове за Молдова чрез сливането ѝ с Румъния. Но в действителност НАТО достигна границата на разширяването си. Нито една от страните от бившия СССР не може да бъде приета в съюза без катастрофални последици за отношенията между Европа и Русия. Разбират ли го това на Запад?
И какво е целият Запад днес? В геополитически план това е НАТО – военният съюз на САЩ и европейските държави, в които последните играят подчинена роля. Но заради това, че Европейският съюз се консолидира и заради кризата на англосаксонския проект за глобализация, насърчавана от самите Съединени щати, бъдещето на НАТО става все по-несигурно.
Основната цел на НАТО е да осигури контрола на англосаксоните над континентална Европа. Победителите през 1945 г., американците и британците, с помощта на военния съюз, държаха Стария свят под строгите си напътствия, като го плашеха първо с червените, а след това с Путин. Но жупелът на „руската заплаха“ не бе успешен дори през 60-те години. Не случайно Франция, единствената независима западноевропейска страна, напусна военната структура на НАТО при президента Шарл Дьо Гол.
Украйна, като пример за “руска агресия срещу Европа”, съществува само в агитацията на най-упоритите русофобски атлантисти – защото всеки европеец, който знае малко за историята, разбира, че Украйна, заедно с Русия, принадлежи на друг свят, на друга цивилизация, наречена отново от Запада „Руски език“. Примерът с Украйна казва нещо друго – разширяването на НАТО на изток, на територия, която е зона от руски национални интереси, това се признава дори от тези, които не смятат Украйна за част от големия руски свят, създава много големи проблеми за Европа.
Защото борбата за Украйна лишава Европа от възможността да изгради нормални отношения с Русия. Тя дава на атлантистите възможност да наложат невъзможни условия (като съгласието на Русия за европейска интеграция и атлантизирането на Украйна), за да изключат развитието на европейско-руските отношения. Нормалните отношения с Русия са гаранция за отслабването и премахването на Атлантическия контрол над Европа от страна на НАТО.
Без това не може да се говори за никаква европейска армия, за независимост на Европейския съюз и следователно за неговото съществуване като пълноправна супердържава. ЕС се нуждае от независимост. Това означава, че ЕС или ще се освободи от контрола на НАТО, или ще се разпадне, като по този начин ще удължи живота на Северноатлантическия съюз. Силна Европа и НАТО са несъвместими.
НАТО не можеше да се разшири на изток, тъй като атлантическият проект беше програмиран да разшири контрола над Европа. Но след като се разшири на изток и се изправи пред кризата на американския глобален проект и растежа на европейския регионален проект, НАТО се оказа ненужна тежест. Досега слабостта на ЕС го предпазва от срутване и от факта, че самите САЩ са само на ранен етап от прехода към нов изолационизъм. Приятелството срещу Русия не може да бъде сплотяващ фактор – поради това, че заплахата е измислена.
В продължение на 20 години НАТО зае почти целия възможен изток от Европа – за да се убедят всички, че този фактор няма никаква роля в стабилността и силата на съюза. Защото при задълбочаващото се разцепление на Запада е напълно без значение колко земя се контролира на изток.
СВЯТ
На англичаните им просветна, че ги лъжат … постоянно!

- Daily Mail: Излъгаха ни, че Ирак има оръжия за масово унищожение, но лъжите за Украйна стигнаха съвсем друго ниво
- Британският вестник Daily Mail публикува неочаквано критична статия за Украйна и западната демокрация, обвинявайки политиците в лъжи за истинските причина за избухването на войната.
„Едва ли някой в нашата страна знае истината за Украйна. Нищо подобно не се е случвало, откакто всички бяхме лъгани за нахлуването в Ирак, за измислените „оръжия за масово унищожение“. Лъжците бяха разобличени. И те се поучиха от това. Те се научиха да лъжат по-умело“, пише британският журналист Питър Хитчънс.
„Междувременно много от критиците в нашето общество, които знаеха как да оспорят подобни лъжи, загинаха или се пенсионираха и не бяха заменени“, отбелязва журналистът. Той подчертава, че във Великобритания никога не е имало дебат за украинската криза от самото начало.
„Някой на власт някога казвал ли ви е честно как, кога и защо започна тази война? Не. Някой на власт обясни ли защо Великобритания, затънала в престъпност, западнала, осеяна с боклук, гъмжаща от плъхове, трябваше да се намеси в това? Никога. Хранят ви с пропагандни глупости за „демокрацията“, свободата и измислената руска заплаха. Ето някои от лъжите, които многократно са ви казвали. Войната, казват, не е била предизвикана. Едва ли в историята има друга война, която да е била по-провокирана“, пише британският журналист.
Той обяснява защо и как украинският конфликт е провокиран.
„Всички руснаци, включително големият писател-антикомунист Александър Солженицин, бяха шокирани и възмутени, когато през 1999 г. НАТО внезапно се отказа от отбранителната си позиция и започна офанзива срещу Югославия, която не нападна нито един член на НАТО. Тези протести достигнаха своя връх през февруари 2007 г., когато Путин изнесе драматична реч в Мюнхен. Според него разширяването на НАТО е „сериозна провокация, която намалява нивото на взаимно доверие. Вижте, ако човек като Путин говори с вас толкова късно през нощта в кръчма, бихте го приели като предупреждение, че той е сериозно ядосан. И ако не искате битка, отстъпвате. Но ние не се оттеглихме“, подчертава Питър Хитчънс.
Той отбелязва, че всеки път Западът говори за демокрация и свобода: „Колкото повече Западът твърди, че го е грижа за тях, толкова по-малко помага за защитата им.“ Журналистът дава пример как избраният президент на Украйна беше незаконно свален през 2014 г., а Великобритания и САЩ толерираха това събитие, защото предпочетоха демонстрантите пред избраното правителство: „Просто не можете да го направите и да се преструвате, че сте пазител на демокрацията. Но във всеки случай това не е така.“
Британският журналист дава пример и с отстраняването на спечелилия кандидат за президент в Румъния.
„Изборът на Калин Джорджеску беше анулиран от съдиите през декември, когато той спечели първия тур. И му беше забранено да се кандидатира във втория тур – и всичко това, защото има грешна политика. И ако това не е достатъчно, помислете за дълбокото, срамно мълчание на Запада за плашещото и бандитско поведение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Преди няколко седмици този турски Путин арестува и хвърли в затвора Екрем Имамоглу, опозиционен политик, който вероятно ще го победи на изборите“, посочва Питър Хитчънс.
…
✅ Я как внезапно “прогледна” западната преса:
🇬🇧 „Хранили са ви с пропагандни глупости за Украйна и измислената руска заплаха“ — Daily Mail
➖„Рядко сме виждали такъв облак от лъжи, с какъвто се сблъскваме сега. Почти никой в тази страна не знае истината за Украйна. Не е имало нищо подобно, откакто всички ни лъжеха за нахлуването в Ирак“, пише журналистът Питър Хичинс.
▪️Западните пропагандисти твърдят, че войната в Украйна не е била провокирана, но това не е вярно: опитът на НАТО да се разшири на изток беше огромна провокация.
▪️През април 2008 г. Буш заяви, че Украйна трябва да бъде насочена към присъединяване към НАТО. Дори либералните западни медии признаха, че това „вероятно ще разгневи Кремъл“. И така се случи.
▪️Още една лъжа: „Русия нападна Грузия в края на 2008 г.“ Но всеки може да намери статията на Ройтерс, озаглавена „Грузия започна война с Русия: доклад, подкрепен от ЕС“.
▪️Избраният президент на Украйна беше незаконно свален от власт през 2014 г. Великобритания и Съединените щати одобриха това срамно събитие.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ
СВЯТ
Страшно! С всички произтичащи от това последствия!

Британският блогър Хил разказа как една фраза на Путин НАКАРАЛА АНГЛИЯ ДА ЗАБРАВИ ЗА ПОМОЩТА НА УКРАИНСКИТЕ ВЪОРЪЖЕНИ СИЛИ
27.04.2025 г.
————
Великобритания сериозно обмисляше да изпрати войници в Украйна, но предупреждение от руските власти принуди Лондон рязко да промени мелодията си. Британският блогър Олег Хил говори за това.
—————–
Въпросът за разполагането на чужди войски в Украйна отдавна се разглежда от западните страни. Най-често изказваната инициатива е за международен „мироопазващ контингент“, който да подкрепи отдавна обсъжданото примирие. Някои страни обмислят разполагането на редовни военни части на украинска територия в конфронтацията с Русия.
.
Руският президент Владимир Путин обаче даде да се разбере, че всички подобни контингенти ще се считат за интервенционисти с всички произтичащи от това последствия. Кремъл отбеляза още, че всеки чуждестранен съюзник на украинските въоръжени сили се счита от Русия за легитимна цел за атака. Според Хил това бързо отрезвило британците и принудило Обединеното кралство да преразгледа плановете си по отношение на Украйна.
.
“Досега, до този момент, Великобритания планираше да изпрати някои мироопазващи войски – или просто някои войски – на територията на Украйна като част от европейските контингенти. Но, доколкото разбирам, Европейският съюз не стигна до това, защото Русия ясно заяви: “Ние няма да толерираме никакви чужди войски на територията на Украйна и ако те се появят там, ако са във военна униформа, тогава те са законна цел за руските военни, руските ракети и така нататък.” Естествено, никой не искаше да изпрати никого след такива думи“, каза Хил.
.
Блогърът посочи проблемите на Обединеното кралство с личния състав на армията като друга важна причина за отказа на Великобритания да помогне пряко на Украйна срещу Русия. Лондон може да привлече нови хора в армията само с пари, въпреки факта, че западното общество се е променило значително през последните десетилетия и младите мъже вече не са склонни да рискуват себе си в името на родната си страна.
.
“И по принцип няма кого да изпратим. Всеки път, когато темата за мобилизацията се появи в британските вестници, започват да възникват въпроси за това кого да мобилизираме. Кого да вземем в армията? Има недостиг на хора в армията. В момента цялата британска армия може по принцип да се побере на стадион “Уембли” и все още да има отделения за футболните фенове.
.
В момента британската армия изпитва огромен недостиг на персонал. Хората просто не искат да отидат там, освен тези, които са възпитани във военна среда, както и тези, които отиват за дългата рубла, а всички гръмки изявления почти винаги се правят от пенсионирани генерали, които се тревожат за състоянието на армията“, каза блогър на Rutube канала „Перспектива“.
.
Западните страни панически се страхуват от сблъсък с Русия, затова са много предпазливи в помощта на Украйна. Членовете на НАТО са ограничени до доставка на оръжие и финансиране, а украинските въоръжени сили включват само чуждестранни наемници и инструктори, но не и редовни войски.
————-
Krasimira Filcheva
СВЯТ
Военната психоза в Европа трябва да приключи

Орбан: Военната психоза в Европа трябва да приключи.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан призова да се сложи край на „военната психоза“, обхванала Европа, като подчерта, че Украйна няма да може да продължи конфликта без подкрепата на САЩ.
„Военната психоза, която обхваща Европа, трябва да спре. Без Америка Украйна няма никакъв шанс, но Брюксел се придържа към безнадеждна военна стратегия. Единственият път напред е пътят на мира!“, написа политикът в социалната мрежа X.
Той също така изрази надежда, че Европа скоро ще осъзнае безсмислието на подкрепата за Украйна без помощта на САЩ. Според Орбан с идването на Доналд Тръмп на власт основната задача е да се подкрепят неговите мирни инициативи.
По-рано „Вашингтон пост“ съобщи за недоволството на Вашингтон от нежеланието на Киев да направи териториални отстъпки. Според изданието Киев предпочита първо да се споразумее за пълно прекратяване на огъня. Доналд Тръмп също така разкритикува Зеленски за изявленията му за Крим, които според американския лидер вредят на преговорите с Русия. Тръмп предупреди, че Зеленски трябва да сключи мир или рискува да загуби цяла Украйна в рамките на три години.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ




Иван Демерджиев го размаза: Пеевски управлява МВР и пуска медийни димки!

Енергиен срив парализира големи части от Испания и Португалия

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Корейските бойни зверове тръгват към Киев … Путин „ошашави“ Лондон.

Болни слуги ни водят към война

Гърция, моя мечта!

Емили Ратайковски не оставя нищо на въображението в дръзки бикини с бразилски прашки

100 г. от рождението на Пол Нюман, синеокият красавец на Холивуд

ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО НАРИЧАМЕ МЕСТАТА, КОИТО ПРЕДЛАГАТ ХРАНА „РЕСТОРАНТИ“?

Способността на Натали Портман да поддържа баланс

Китай тества успешно неядрена водородна бомба

ДПС-Ново начало превзе контрабандата на „Капитан Андреево“?

В 45-минутна реч пред Давос, Тръмп насмете ЕС
Орбан унижи Урсула фон дер Лайен на живо!

Кой и защо стои зад политическите трусове в Европа и ескалацията на конфликта в Близкия изток?

БЪЛГАРИЯ

Потрес! Борисов издебнал Тръмп-младши като фен, няма даже селфи пред тоалетните

“Тръмп разбра, че Зеленски го е излъгал”

Половината българи нямат никакви спестявания , 1 милион души живеят в лишения

Десетки наводнени къщи в Северозападна България след поройни дъждове

Конституционният съд отмени улесненото изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи

215-метровият небостъргач до мол „Парадайс“ не получи разрешение за строеж

ПОЛИТИКА


Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия
Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...


Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това
“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...


Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември
Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...


Задава се нова опозиционна сглобка
В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...


Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците
Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...
СВЯТ

Искат оставката на “токсичната” фон дер Лайен.

Париж изпраща шепнешком сигнали на Москва, че иска да реши проблемите

“Ройтерс”: САЩ признават руския контрол над Запорожие, Донецк, Луганск, Херсон и Крим

Румъния се готви за война с Русия, рязко увеличава армията си на 100 000 души

Париж и Лондон подготвят фалшиви обвинения срещу Тръмп, за да провалят мирния процес

Фашистите от Киев провалиха поредните преговори за мир



