Connect with us

СВЯТ

Европа се оплете в собствените си лъжи и “санкции”

Германия най-после се обърна публично към Канада с искане да върне турбината, която е необходима за функционирането на “Северен поток 1” в пълен капацитет. Германия можеше да предприеме тази стъпка много по-рано. И въпреки че съобщението на Берлин сериозно увеличава шансовете за възобновяване на работата на тръбопровода на пълен капацитет, вторият – шоков – сценарий все още не може да бъде отхвърлен. Какъв избор имат сега Германия и Европа и защо?

Ръстът на цените на газовия пазар в Европа накара Германия да помоли Канада да предаде ремонтираната турбина за Северен поток 1. „Ако това е правен проблем за Канада, искам да стане ясно, че не искаме турбината да бъде доставяна в Русия, а моля тя да бъде доставена в Германия“, каза германският министър на икономиката Робърт Хабек.

В същото време той призова „да не се чака твърде дълго“ и „да се вземе решение преди началото на периода на превантивна работа“, съобщава “Блумбърг”. Разбира се, Хабек представя това не като опит да спаси собствената си икономика, а като желание да не даде на Русия аргумент да спре “Северен поток 1”.

Следващата седмица, от 11 до 21 юли, ще започне плановият ремонт на “Северен поток-1”, който беше планиран за есента на 2021 г. и който беше известен на всички заинтересовани страни. Германия обаче се притеснява, че в края на превантивната поддръжка газопроводът, който сега е принуден да работи с 40% капацитет, изобщо няма да бъде пуснат. Страховете са основателни.

Берлин намеква, че Русия уж има други турбини, които да заменят тази, която Канада не дава. Но от техническа гледна точка по този въпрос истината е на страната на “Газпром”. Германската “Сименс” доставя турбини за газово-компресорната станция на “Северен поток-1” и е обещала да ги поддържа и ремонтира. Но сега това обещание не е спазено и турбините трябва да бъдат ремонтирани, а “Газпром” не е съгласен да ги пусне в експлоатация на свой собствен риск и риск и да доведе ситуацията до авария.

„Виждаме как колективният Запад се излага. Той е оплетен в собствените си санкции, опитвайки се да отхапе повече, отколкото може да сдъвче. От друга страна е по-добре да се посрамиш, отколкото да останеш без газ. В Германия вече започна мащабна енергийна криза. Какво остава да се направи в тази ситуация? Да се обадят на Канада. Всъщност се чудя защо това решение трябваше да чака толкова дълго. Не е ясно на какво се надяваше канцлера Шолц с екипа си, защо го протака през всичките тези седмици? От самото начало беше ясно, че ситуацията няма да се оправи и никакви договори с алтернативни доставчици няма да проработят. Тази история още веднъж показва липсата на дългосрочна стратегия за западните политици“, казва Станислав Митрахович, старши изследовател във Финансовия университет към правителството на Русия.

Сега, според него, шансовете турбината, съхранявана в Канада, да бъде върната, а други турбини също да бъдат ремонтирани и изпратени на “Газпром”, са се увеличили значително.

„В този случай „Северен поток 1“, след извършване на ремонтни работи, може да възобнови работа и условно да достигне пълен капацитет до края на август след ремонта на останалите турбини. Това донякъде ще облекчи ситуацията за германската индустрия. Макар и не напълно. Защото ситуацията вече е доведена до криза“, казва Митрахович.

За силата на кризата може да се съди по две компании в Германия. Първата компания БАСФ обяви, че ще трябва да затвори заводите си поради липса на газ. Става дума за най-големия химически комплекс в Германия и в света в Лудвигсхафен, където са разположени 200 завода. „Намаляването на производството на този обект ще бъде огромна задача. Не сме се сблъсквали с подобни ситуации досега. Трудно е да си го представим“, каза старши икономистът на БАСФ Петер Вестерхайде. Втората компания е германският енергиен концерн “Юнипер”, който, както стана известно на “Блумбърг”, иска от германското правителство финансова помощ за 9 млрд. евро. Германското правителство вече подготвя закон за това как ще спасява енергийните компании – да отпуска заеми, да национализира, а също и да прехвърли разходите към потребителите. Това ще допринесе за инфлацията в страната.

Скок на цените цари на европейските газови пазари. Цената на газа в хъба ТТФ в Холандия достигна 1926 долара за 1000 кубически метра в четвъртък. Природният газ в Европа отбелязва най-дългия период на дневни печалби от повече от девет месеца, тъй като на пазара продължават да циркулират страхове от дълбоко съкращаване на руските газови доставки, съобщава “Блумбърг”. Цената на газа в Европа почти се е удвоила през последния месец. Това доведе до рекордно високи цени на електроенергията в Европа.

„Ако “Северен поток-1” възобнови пълния си капацитет, условно към края на лятото, европейците, мисля, ще имат време да напълнят подземните хранилища до необходимото ниво. Ако няма други повреди. Тогава ще се увеличат шансовете да преминем през зимата в повече или по-малко спокоен режим“, смята Станислав Митрахович.

Но дори като се вземе предвид работата на „Северен поток-1“, ефектът от недостига на газ ще остане, така че европейците ще трябва активно да купуват ВПГ, при това на високи цени, добавя експертът. Според него цените на газта ще останат високи и няма да се върнат до 1000 долара. По-вероятно е газът да струва 1500 долара за хиляда кубически метра на европейските борси, а до края на годината може да поскъпне още повече в зависимост от ситуацията на азиатския пазар. Конкуренцията с Азия и Китай, който се възстановява от ковид вълната и ще придърпва ВПГ към себе си, няма да позволи цената да падне.

За съжаление положителният изход в тази история – изключването на германските турбини от канадските санкции и спокоен ремонт на всички турбини, необходими за “Северен поток 1”, е само една от възможностите.

Вторият сценарий, от който сега се страхуват европейските политици и икономисти, все още не може да бъде отхвърлен. Говорим за пълно спиране на доставките на газ по „Северен поток-1“. „Ако Канада започне да се държи глупаво или Съединените щати започнат да оказват натиск върху Канада да не върне турбините, тогава доставките по тръбопровода могат да бъдат прекъснати“, казва Митрахович.

Във втория случай си струва да се готвят за сложна ситуация. „Това ще доведе до пълна криза в Германия и други европейски страни през зимата. Първо, това ще бъде енергийна криза, която ще прерасне в индустриална криза и безработица, след това в икономическа и социална криза и след това в социално-политическа“, казва Митрахович.

В този случай цените на газа ще скочат много високо и конкретната цифра дори няма да има значение. „Това ще бъде абстрактна цена, на която никой няма да иска да купува газ на борсата. Страните от ЕС ще въведат разпределено потребление на изкуствени цени. Те ще продават газ само на ключови, важни предприятия, които са свързани с комуналните услуги и индустрията“, казва Митрахович.

Анализаторите на “Ристад” по-рано предупредиха, че цените на газа в Европа могат лесно да достигнат 3500 долара за 1000 кубически метра през зимата, създавайки проблеми дори в комуналния сектор. Всъщност на 7 март 2022 г. спот цената на газа в Европа вече достигна почти 4000 (3898) долара за хиляда кубически метра. Това се случи заради очакванията за спиране на доставките на руски енергийни ресурси. Положението беше спасено от словесните намеси на германските власти, които казаха, че засега не могат да откажат руски газ, така че няма да го направят.

Според експерта в Русия има хора, които смятат, че Европа трябва да бъде тласната към втория сценарий, за да се доведе до крайната „точка“. Но засега Москва не е настроена за такъв сценарий.

„Според мен руското ръководство смята, че все още е възможно да се постигне споразумение с част от европейския елит и да се запази търговията в средносрочен план, включително в енергийния сектор. Че след постигането на някакъв компромис за Украйна ще има възможност за разширяване на търговията и печелене на пари. Ние по принцип също имаме нужда от пари “, твърди експертът.

Но трябва да се разбере, че развитието на ситуацията като цяло зависи не само от връщането на турбината от Канада. Много ще зависи от по-нататъшните действия на Германия и самата Европа. „Ако Германия, например, започне да прехвърля тежки оръжия в Украйна, тогава няма да се изненадам, ако възникнат трудности с експлоатацията на „Северен поток-1“. Ако Германия, която вече е национализирала част от руските активи, национализира например част от „Северен поток-2“, тогава Русия може да отговори, като спре изцяло доставките през „Северен поток-1“, заключва източникът. Има много фактори, които днес е трудно да се предвидят.

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ФАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАНИЦА, ДОМ

Подходяща музика за любителите на йога.

СВЯТ

Западното общество е тежко болно

РИА Новости: Западът е тежко болен. Да се справи с комплексите си преди да бъде дисциплиниран отвън!

Западът е тежко болен. Това отдавна е регистрирано от западните медии. Колкото повече се развива кризата, толкова по-често и по-силно звучат тези тревожни гласове. Обикновено обаче те се ограничават до решаване на проблема – без да се опитват да го анализират в дълбочина и да определят диагнозата на болестта.

Ярък пример за това е нашумелият наскоро монументален доклад на Марио Драги, бивш ръководител на Европейската централна банка и министър-председател на Италия, за социално-икономическата криза в Европа.

Документът наистина шокира западната преса, тъй като разкри безнадеждността на настоящата ситуация за ЕС. Но той приличаше по-скоро на анамнеза на заболяване, на щателно изброяване на симптомите, показанията на температурата и налягането.

Технократът Драги не рискуваше да навлезе във вътрешните причини за кризата, като се ограничи да спомене външните, сякаш външни и независими от Европа обстоятелства, като войната в Украйна и неудържимия растеж на Китай. Всъщност Европейската комисия постави на авторите на доклада същата задача, за да избегне неудобни за себе си заключения.

Друг италианец обаче отиде по-далеч. Професор Алесандро Орсини във вестник il Fatto Quotidiano съвсем точно диагностицира Европа и Запада като цяло.

Анализирайки събитията в Украйна и Ливан, той определи, че те са причинени от „западния комплекс за превъзходство“.

Този термин е въведен отдавна от известния психолог Алфред Адлер. Той пръв описва този рефлекс и ясно посочва тясната връзка между комплекса за превъзходство и комплекса за малоценност. „Вземете например едно трудно дете с комплекс за превъзходство: нахално, арогантно и свадливо – пише Адлер в класическия си труд „Науката за живота“. – Ще открием, че то винаги иска да изглежда по-важно, отколкото е. Всеки знае как децата, склонни към внезапни промени в настроението, искат да контролират другите, като изпадат в истерия. Защо те са толкова нетърпеливи? Защото не са сигурни, че имат сили да постигнат целта си. Чувстват, че са по-нисши.“

Сега наложете тези думи върху подробния доклад на Драги и последвалата паническа реакция на западните медии – и получаваме все същите симптоми! Европа все по-остро усеща своята непълноценност, но не иска да изгуби контрол и изпада в истерия.

Всъщност Орсини пише за това в статията си, като определя, че всички неотдавнашни грешки в украинска посока Западът и особено Европа са допуснали въз основа на комплексите си за превъзходство – икономически и морални.

Професорът си спомня как западните медии, изпращайки нови оръжия в Украйна, са уверявали обществеността, че сега Русия със сигурност ще загуби. Но в крайна сметка дори италианският министър на отбраната Гуидо Крозето трябва да признае, че руската военна индустрия превъзхожда тази на НАТО.

„Оказа се също така, че държавите от ЕС имат смешни – в сравнение с руските – армии и крехки икономики, защото зависят от страната, която смятат за по-слаба – Русия“ (отново, как да не си припомним доклада на Драги, който признава, че неволите на европейската икономика се дължат до голяма степен на загубата на руските енергийни ресурси).

Потвържденията на тези заключения са многобройни. Най-очевидното е безумното поведение на бившия британски министър на отбраната Бен Уолъс. В статията си за The Daily Telegraph той призовава за „безмилостен удар по врага“, т.е. по Русия. Позовавайки се на примера на Израел, британецът призовава не само за удари дълбоко в нашата страна, но и за въвеждане на британски войски в Украйна. И осъзнава, че това неизбежно ще доведе до пряк военен сблъсък между Великобритания и Русия. Но комплексът за превъзходство диктува безразсъден модел на поведение – спомнете си за Адлер: „наглост, арогантност, свадливост“.

А на следващия ден в същия вестник същият Уолъс се оплаква, че британската армия е в толкова плачевно състояние, че не е в състояние да помогне на Израел в неговата защита.

Той се оплаква от недостатъчното финансиране на въоръжените сили, от недостига на личен състав, от недостига на боеприпаси и военно оборудване! Нека повторим: първият материал – за необходимостта от включване на британската армия във войната в Украйна – беше публикуван на 2 октомври, а вторият – за плачевното състояние на британската армия – се появи на 3 октомври. Един ден разлика! И всичко това – от един човек на страниците на един и същи вестник. Ето я всъщност пряката връзка между комплекса за превъзходство, произлязъл от комплекса за малоценност, за който пише Адлер!

Орсини обръща внимание и на един втори аспект на комплекса за превъзходство: моралния. Обществеността постоянно е уверявана, че „западните демокрации морално превъзхождат диктатурите“.

Професорът си спомня как водещите медии са „задръстили мозъците на италианците с идеята за моралното превъзходство на Запада, който, за разлика от Русия, спазвал международното право“.

Британците отново ни дават ясен пример. Нека си припомним неотдавнашните фрази на британския външен министър Дейвид Лами по отношение на Русия. Първо той заяви, че Русия провежда политика на „фашистки империализъм“. А след това, по време на заседание на Съвета за сигурност на ООН, той дори стигна дотам, че обвърза Русия с колониализма и робското минало на тъмнокожите си предци. Руското посолство в Лондон дори трябваше да напомни на британеца за ролята на страната му в световната търговия с роби.

Но хора като Лами изглежда не виждат никакво противоречие в изявленията си. Те знаят набор от „ругатни“ и без дори да осъзнават значението им и ги сипят срещу опонента си. В края на краищата те са водени от комплекс за морално превъзходство!

С други думи, италианският професор Орсини съвсем точно е поставил диагноза на болното западно общество. По горните примери можем да се убедим колко неглижирана е тази болест. Именно тези патологични разстройства до голяма степен определят неадекватното поведение на много западни лидери. А това наистина е заплаха! Особено в условията, когато Западът постоянно отстъпва по всички показатели на на Глобалния юг, което неминуемо ще доведе до изостряне на горепосочените комплекси.

След като сме диагностицирали проблема, трябва да преминем към лечение. Съществуват много начини за овладяване на комплекса за превъзходство в рамките на разумното. Психотерапевтите съветват пациентите преди всичко да се занимават със самодисциплина.

Време е обхванатият от комплекси Запад да направи същото, преди да бъде дисциплиниран отвън.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

СВЯТ

Зелените терористи сбъркаха енергетиката на Европа

Западът призна досадна грешка в енергетиката

Европейци и американци залагат на декарбонизацията, но изглежда не са били готови за нея. Участниците в конференцията на ООН за климата (КОП28) в края на 2023 г. поискаха капацитетът на глобалната ядрена енергия да бъде утроен до 2050 г. В САЩ обаче има все по-малко атомни електроцентрали, а тези, които съществуват, са остарели. В Германия не остана нищо. Технологиите са загубени. Лъвският дял от новите разработки принадлежи на Русия и Китай. Какви са възможните последствия?

Вятърът се промени

На Седмицата на климата в Ню Йорк водещите банки и финансови институции в света официално одобриха амбициозната цел на КОП28.

Ядрената енергия трябва да играе ключова роля в декарбонизацията, подчертаха те. В зората на „зелената треска“ те също решиха да заменят атома с вятърни мелници и слънчеви панели. Сега атомните електроцентрали са върнати в екологичния дневен ред.

Представители на 20 държави приеха съвместна декларация. Това показва преминаване от възобновяеми източници към нисковъглеродна енергия, включително ядрена, казват анализаторите.

В разгара на скорошната енергийна криза в Европа разбраха, че не можете да стигнете далеч само с вятъра, особено когато не духа. Плюс редица технологични, финансови и инфраструктурни пречки: растящи разходи, забавяния във веригите за доставки, липса на инфраструктура. Всичко това забавя вятърните енергийни проекти. Мудната рецесия, индустриалният спад, отказът от руски енергийни ресурси и затварянето на най-голямото холандско находище “Гронинген” също не добавят оптимизъм.

В САЩ има и други трудности – недостиг на собствени компоненти за вятърна енергия, забрана за внос на китайски технологии, въпреки че алтернативи почти няма.

Проблемът става глобален. Експертите очакват перфектна буря в чистата енергия.

„За разлика от възобновяемите източници като вятъра или слънцето, атомните електроцентрали могат да работят денонощно. Това е особено важно в периоди на пиково търсене, когато слънчевите или вятърните станции не могат да се справят с натоварването, а светът се нуждае от все повече енергия за технологиите като например изкуствения интелект“, казва Павел Севостьянов, доцент от катедрата по политически анализ и социално-психологически процеси на РИУ “Плеханов”.

Съмнителен експеримент

Що се отнася до атома, Европа все още не е решила. Така Франция е световен лидер по дял в енергийния баланс – 70%. Там планират да построят още шест реактора до десет години. В Германия миналата година бяха затворени последните три атомни електроцентрали:. Но през 2022 г., поради енергийната криза, германците трябваше да съживят „мръсните“ въглищни ТЕЦ .

Бензинът отново се повиши рязко. Германия е в рецесия – минус 0,3% през 2023 г. Локомотивът на Европа губи своята конкурентоспособност.

Трябва да се каже, че спирането на атомните електроцентрали предизвика ожесточени полемики. Дори и в управляващата коалиция (Социалдемократи, “Зелени”, Свободна демократическа партия). Победиха тези, които се смятат за еколози и борци срещу глобалното затопляне.

И ето го резултатът: Германия вече внася енергия. От френски атомни електроцентрали и полски въглищни.

В зелената енергия има повече политика, отколкото прагматизъм. Осигуряването на електричество на селска къща и голям индустриален метрополис далеч не е едно и също нещо, отбелязва Хаджимурад Белхароев, доцент в Института за международна икономика и икономика към РУДН.

Няма капацитет.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че ядрената енергия ще расте средно с три процента на година през следващите няколко години.

И според доклад на МАЕ повече от половината от новите реактори ще бъдат пуснати в Китай и Индия.

До 90% от строящите се реактори са руски или китайски.

“Росатом” изпълнява проекти в Турция, Индия, Бангладеш, Китай, Унгария, Египет – общо 34 реактора. Всъщност това са нови пазари. Около 30 държави с около 440 атомни електроцентрали внасят руски материали, посочва Мария Гирич, експерт в Центъра за енергийни изследвания към Президентската академия.

За Запада задачата за разширяване на ядрената енергетика е изключително трудна. Няма достатъчно суровини, загубени компетенции, няма финансиране. Така според оценки на Европейската комисия, обявени още през 2022 г., изграждането на нови атомни електроцентрали ще изисква 500 милиарда евро инвестиции.

Американските централи отдавна са остарели.

Оборудването, проектирано през 60-те години на миналия век и произведено през 70-те години на миналия век, е работило при тежки радиационни и температурни условия. Няма друга държава с толкова много 60-годишни реактори. В Русия само две атомни електроцентрали имат блокове от 60-те години, останалите са много по-млади. Това отбелязва екологичната организация “Приятели на земята”

Освен това Западът има големи проблеми с обогатяването на урана.

Русия като производител на уран е на шесто място с дял от малко над пет процента. Около 45% от световното производство е в Казахстан. Това е почти три пъти повече от Канада, вторият по големина доставчик. Москва обаче е лидер по обогатен уран. Миналата година те са изнесли 2,7 милиарда долара.

Според прогнозитедо 2035 г. Русия ще поеме контрола над до 30% от световния пазар в този сегмент.

Освен това значителен дял от мощностите в Казахстан, както и в Узбекистан (7,2% от световното производство) принадлежат на руски компании.

„Нашето основно предимство са услугите по обогатяване, включително производството на висококачествено нискообогатено гориво. В момента Русия е практически единственият доставчик на такива услуги в Съединените щати, въпреки че Астана и Пекин също се стремят да навлязат на този пазар. “, казва Гирич.

През 2023 г. ЕС удвои вноса на уран от Русия. По-специално, той е закупен за 19 ядрени реактора от Чехия, България, Унгария и Финландия. Вашингтон наложи санкции, но с резерви, позволяващи търговията да продължи.

Но Москва, разбира се, се фокусира върху приятелски държави.

„Африка е нова притегателна точка. На този континент явно липсват повърхностни водни пътища, което сериозно затруднява развитието на енергийния сектор и, съответно, индустрията, както и развитието на богати ресурси, скрити в дълбините, в такива условия АЕЦ са оптималното решение”, обяснява Белхароев.

Ядрените сили, способни да строят и поддържат атомни електроцентрали, вече са влезли в конкуренция там. А Русия има ясни предимства.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

СВЯТ

Макрон хвърли съдебната система срещу опозицията… чиста проба фашизъм!

“Отстранява конкурентите”. Как Макрон отмъщава за позора на изборите … чиста проба фашизъм!

Френският президент може да окаже натиск върху съда в процеса срещу ръководителя на парламентарната фракция на дясната партия “Национален сбор” (НС). Марин льо Пен е обвинена в присвояване на средства от Европейския парламент – това я заплашва не само със срив на политическата ѝ кариера, но и затвор. Как ще се развият нещата?

Загуба на разсъдък? Не, фашизъм!

Столът под Макрон продължава да се клати. Рейтингът му е 25%, абсолютен антирекорд за сегашния държавен глава. А опозицията печели точки.

Льо Пен има до 40%. Западните издания отбелязват, че страхът от перспективата за нейната победа през 2027 г. е лишил политическия елит от разума. Това стана особено забележимо след изборите за Европейски парламент. Успехът на десницата накара Макрон да разпусне Народното събрание с надеждата да обърне ситуацията в своя полза.

Неуспешно. “Националният сбор” увеличи присъствието си в парламента с близо 40%. Правителството беше оглавено от консерватора Мишел Барние, който беше подкрепен от Льо Пен. Тя и френската десница никога не са били толкова близо до властта, смятат анализатори.

И срещу Льо Пен започна дело. Пристигайки на срещата, тя каза пред репортери, че няма от какво да се притеснява. „Подхождам към този тест с голямо спокойствие. Имаме много аргументи, които сме разработили, за да защитим това, което според мен е парламентарната свобода, която е заложена в този случай. По никакъв начин не сме нарушили никакви политически правила или норми на Европарламент“, подчерта опозиционерката.

Семеен въпрос афера

Парижката прокуратура образува този случай още през 2016 г. въз основа на доклад на председателя на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц до френския министър на правосъдието. Според ЕП 16 европейски законодатели и 20 парламентарни сътрудници са заемали официални длъжности в НС, които не са свързани със задълженията им като служители на парламента на ЕС.

Оказа се, че някои сътрудници имат договори с други депутати в ЕП. Това доведе до идеята за схема за пренасочване на средства за плащане на членове на НС. Става дума за периода от 2004 до 2016 г. Разследващите стигнаха до извода, че организатор е партийният лидер Льо Пен.

Сега тя е изправена пред до десет години затвор и глоба до един милион евро. Освен това тя може да бъде лишена от правото да бъде избирана в националните органи за период от пет до десет години. Тоест да предотврати президентските избори през 2027 г.

Обвинен е и баща й, 96-годишният Жан-Мари Льо Пен, който ръководеше партията до 2011 г. Той няма да присъства в съда поради здравословни причини. Пенсионираният политик отрича да е провинен, сочейки с пръст дъщеря си. “Не съм избирал моите помощници. Марин льо Пен и други решиха това. Просто подписах договорите”, каза той. Сегашният ръководител на НС Джордан Бардел не е засегнат от прокуратурата.

Специална позиция

Дори Льо Пен да бъде оправдана, процесът, който ще продължи поне до края на ноември, ще отвлече вниманието на един от основните френски опозиционери от политическите битки. От друга страна, скандалът може да увеличи нейната популярност.

„В случая с Тръмп видяхме как той придоби сила и подкрепа по време на изпитанията си“, припомнят европейски анализатори.

„Марин Льо Пен и ръководството на НС като цяло се справиха с противоречия, скандали и процеси, включително много по-сериозни обвинения“, казва Филип Моро-Шевроле, професор в Парижкия институт за политически изследвания. Според него НС има печеливша позиция.

През февруари приключи седемгодишен процес срещу лидери и членове на партията Демократично движение, също обвинени в присвояване на средства на Европейския парламент. Девет обвиняеми са осъдени на затвор и глоби. Но председателят на партията Франсоа Байру беше оправдан. Имаше обаче съвсем различни обстоятелства.

Старши изследователят в ИМЕМО на РАН Арина Преображенская е уверена, че Макрон ще се възползва от ситуацията и ще окаже натиск върху съдиите. „Не директно, разбира се. Сливането на съдебната система и естаблишмънта във Франция е очевидно. Преследват не само “Националния сбор”. Може да си спомним и обиските в щаба на “Непокорна Франция” и техните съдебни дела“, посочва експертът.

Според нея срещу Льо Пен са събрани сериозни доказателства. За разлика от Байру, тя не можеше да не е знаела за ситуацията с асистентите. Невъзможно е обаче да се предвиди изходът от делото. Всичко ще стане ясно едва в деня на присъдата.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

БЪЛГАРИЯ4 days ago

Патологичния мафиот Борисов отново драпа за президент

Така одиозната мутра от Банкя смятал да приключи политическата си нарцистична кариера и да си осигури пълна неприкосновеност Простака мафиот...

БЪЛГАРИЯ5 days ago

Главчев изпраща Български войски във фашистка Украйна да убиват руснаци

Главчев подписа “споразумение” за изпращане на наши войски във бандеровска Украйна Министерският съвет прие решение (по заповед на западните служби),...

БЪЛГАРИЯ1 week ago

Кафявите мдии воюват с нормалността и са общественоопасни, колкото корупцията. Защото самите те са проядени от корупция

Струва ли си срещу няколко милиарда от Европа да погребем въглищната си промишленост? Това е един от лостовете на авторитарната...

БЪЛГАРИЯ4 weeks ago

Поредните истерични брътвежи на Пеевски

В президентството се гаврят с Пеевски и поредните му истерични брътвежи Димитър Стоянов го съветва да намери някой по-даровит даму...

БЪЛГАРИЯ3 months ago

ДАНС подпука Васил Терзиев

„След планирана проверка от страна на ДАНС в Столична община за достъпа по защита на класифицираната информация се оказва, че...

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА24 mins ago

Доган с мегафон в ръка! Идва ли нов 10-ти ноември? На Козяк знаят кога

Че той от 30 години не е вдигал нещо по-тежко от чаша, сега – мегафон! Идва ли нов 10 -ти...

ПОЛИТИКА1 week ago

Трусове в ГЕРБ заради исканата коалиция с БСП

Румен Христов опитал да спре мутрата Борисов да създаде съюз с червените след вота Сътресения в ГЕРБ преди старта на...

ПОЛИТИКА1 week ago

Радостин Василев се цели в парламента с пари на Георги Папазки

Руди Гела вече публично обещава масова чистка в държавата, гражданска война, вещае политически убийства и говори като малък Хитлер С...

ПОЛИТИКА1 week ago

Аталай избра Бареков пред любима за водач във Враца

До момента ДПС във Враца представляваше Валентин Тончев – спряган за много близък до евродепутата Илхан Кючук Бившият агент на...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Зеленски се овъртоли в още по-големи скандали в САЩ. Поискаха главата на посланичката му. Майк Джонсън го отряза!

Зеленски се овъртоли в още по-големи скандали в САЩ. Този път обаче се стигна дотам, че поискаха главата на посланичката...

СКАНДАЛ

СКАНДАЛ4 days ago

“Почетният им председател”, известен като топ агент на Държавна сигурност, донасял срещу лица от турския етнос

Евгений Михайлов: Пред хората на Доган стои много сериозен проблем! “Пред хората на Доган стои много сериозен проблем, който вече...

СКАНДАЛ1 week ago

Война между кметовете и мутрата Борисов заради листите

Димитър Николов пръв скочил на лидера си, че е издигнат за депутат Масово недоволство, което прераснало във война, цари между...

СКАНДАЛ1 week ago

Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча

Мирчев: Пеевски се е развилнял и купува гласове чрез Цайса, Дънката, Сандокана, Шарана и Данчо Пръча 500 лева за глас!...

СКАНДАЛ1 week ago

Как се крадат 2 млрд. евро?

ГЕРБ и ДПС се опитаха присвоят парите от ПВУ, но цената е затварянето на мините и ТЕЦ-овете Как се крадат...

СКАНДАЛ2 weeks ago

Btv постави мъртвия баща на разстреляния Илия Павлов за… водач на листа

БиТиВи направи днес гафът на годината! Снимката на Павел Найденов, баща на Илия Павлов сега покойник, се появи като… водач...

СВЯТ

СВЯТ20 hours ago

Западното общество е тежко болно

РИА Новости: Западът е тежко болен. Да се справи с комплексите си преди да бъде дисциплиниран отвън! Западът е тежко...

СВЯТ1 day ago

Зелените терористи сбъркаха енергетиката на Европа

Западът призна досадна грешка в енергетиката Европейци и американци залагат на декарбонизацията, но изглежда не са били готови за нея....

СВЯТ1 day ago

Макрон хвърли съдебната система срещу опозицията… чиста проба фашизъм!

“Отстранява конкурентите”. Как Макрон отмъщава за позора на изборите … чиста проба фашизъм! Френският президент може да окаже натиск върху...

СВЯТ2 days ago

Руските ракети ще ударят по бункера и ще затворят заводите по съвет на военни кореспонденти

Белоусов се посъветва с военни кореспонденти: руските ракети ще ударят по бункера и ще затворят заводите От трибуната на ООН...

СВЯТ3 days ago

Защо отиде Мишустин в Техеран

Коридор, струващ няколко войни: Защо Мишустин отиде в Техеран Официалното посещение на Михаил Мишустин в Иран е отговор на всички,...

Слушайте Радио

Най четени