Connect with us

ПАРИ

Масква и Пекин се освобождават от долара

Руският президент Владимир Путин издаде указ, с който от 1 януари, 2018 г. се забранява категорично разплащането в долари на територията на Руската федерация.

От тук насетне Русия ще търгува своите стоки, нефт и природен газ единствено и само в рубли и юани, които за разлика от долара имат стабилно златно покритие и са валути, които във всеки един момент могат да се разменят срещу злато.

Когато, преди два месеца, Москва обяви, че подготвя подобен указ, Китай не прояви голяма охота да последва своя стратегически съюзник Русия в усилието й да се избави от икономическата доминация на американския долар. И то по простата причина, че ръководството на Поднебесната се страхуваше да не загуби Щатите като свой най-голям търговски партньор.

Но…, нещата се промениха и историята рязко се форсира… Очевидно изявленията на Доналд Тръмп по време на предизборната му кампания и след това, че всички американски компании, които са изнесли своето производство в Китай, трябва да се върнат в САЩ, за да създадат работни места в Америка, а не в Китай. И че е задължително китайските стоки, които заливат Щатите да бъдат обмитявани с много високи ставки… Та всички тези сигнали и действия на янките накараха Пекин да се замисли. И Китай взе своевременни мерки. Мерки срещу САЩ, които прераснаха в открита търговска война.

Като преди няколко дни икономическата война между Китай и САЩ премина в активна фаза. Какво се случи?! Белият дом обяви официално, че вече не счита Китай за страна с пазарна икономика. Евросъюзът, естествено, се солидаризира с янките. След което евро-атлантиците побързаха да уведомят Световната търговска организация, че въвеждат срещу Китай редица „ограничителни мерки“, които по същество са си санкции. Тоест, очевидно САЩ и ЕС не са си взели поука от безплодните анти-руски санкции. И сега, в глупостта си, въвеждат санкции и спрямо Китай, който до този момент балансираше между Русия и САЩ, като се държеше доста миролюбиво с янките.

Тези недалновидни действия на администрацията на Тръмп, доведоха до съвсем естественото възмущение на китайските власти. Китайският министър на търговията Ван Хецзюн обяви пред Световната търговска организация, че практиката на САЩ и ЕС да въвеждат едностранни и абсолютно необосновани санкции по отношение на различни страни в света и то, когато им хрумне, е дискриминационна. А простичката истина за тези санкции е, че те нямат никаква друга цел, освен да осигурят монополно превъзходство за стоките на Запада и да спрат свободната търговия на останалите държави, заяви китайският министър. С тези свои действия САЩ и ЕС грубо нарушават принципите на свободната конкуренция – те въвеждат груб и силов търговски монопол. Това е икономическа война, която ръководството на Поднебесната империя няма да търпи нито в света, нито на своя територия. Ние имаме с какво да отговорим на грубите и произволни действия на Вашингтон и Брюксел, предупреди китайският министър на търговията.

И наистина, само преди два дни Пекин обяви план, според който до края на годината, китайските борси изхвърлят долара от търговията с нефт и природен газ и въвеждат разплащане в юани, които са стабилно обезпечени със златни запаси.

И големите производители на нефт като Русия, Венецуела, Иран и Сирия веднага заявиха своята готовност да подкрепят китайската инициатива. Става страшно за САЩ, защото дори най-верният съюзник на Вашингтон в близкоизточния регион Саудитска Арабия ще се принуди да продава своя нефт в Китай срещу юани, а не за американски долари, както досега. Защото или ще продава в юани, или нейната квота веднага ще бъде дадена на Русия като доставчик на нефт и газ за Пекин. А Русия и досега си е най-големият доставчик на нефт и газ за Китай, но вземе ли и саудитската квота, ще се превърне в хипер-монополист.

От тези действия на Русия и Китай, още сега ще пострада в значителна степен, а в близко бъдеще и съвсем ще рухне цялата американска икономика. Защото за никого не е тайна, че петродоларите са жизненоважна съставляваща и основен фундамент в икономиката на янките. Така че щом САЩ загубят този огромен източник на доходи, икономиката им ще залинее и в течение само на няколко години ще рухне като картонена кула.

Нещо повече: Китай обяви, че оттук- насетне ще дава много по-голям дял от своя пазар на нефт и газ, на тези страни, които се съгласят да търгуват черното си злато в юани. А такова лакомо парче като огромния китайски пазар не могат да си позволят да изгубят дори най-близките „приятели“ на Щатите – „шейховете“ от Саудитска Арабия.

А Централната банка на Русия вече подписа със своите китайски колеги меморандум за взаимно развитие на търговията със злато, криптовалута и бартерни сделки още в началото на следващата година.

Всичко това вещае злокобни времена за имперските надежди на американците. Претенциите им за световно влияние и икономическо могъщество в условията на новия многополюсен модел все повече се превръщат в илюзия и едва потрепващ в далечината мираж, който всеки момент може да се стопи.

Защото всеки, който е обявил война на Русия и Китай – загива. Така беше през Втората световна война. Така ще е и сега. Да му мислят янките. Защото им се очертава да научат тази истина по трудния начин.

ПАРИ

След влизането на еврото пригответе се! Хляба 6 лв., каквото и да ви лъжат сега.

Как стана в другите страни? По груби сметки, сега хляба е 2.20 лв., курса на еврото е 2 лв. за 1 евро (горе долу). Но хляба ще бъде закръглен от 2.20 на 3€, което означава, бивши 6 лв.

Месец след получаване на одобрение за еврозоната – всички цени в евро и лева според “официалния валутен курс” (на теория).

Месец след като България получи зелена светлина за присъединяване към еврозоната, всички търговци  са задължени да обявяват цените в лева и в евро. Това обясни в интервю за “Преди всички” зам.- министърът на икономиката Николай Павлов. Той подчерта, че превалутирането трябва да е според официалния фиксиран валутен курс  – 1.95583 лева за едно евро, като цените трябва да са ясно обозначени и да не се дава предимство на едната валута пред другата на етикета на дадена стока или услуга.

Целевата дата за въвеждане на общата европейска валута е 1 януари догодина, а очакването е през лятото вече да има яснота дали ще се случи тогава.

“Министерството на икономиката и индустрията е едно от най-ангажираните ведомства в подготвителния процес по присъединяване на страната ни към еврозоната. Участваме в Координационния съвет за подготовка.

Задълженията на търговците са ясно регламентирани в Закона за въвеждане на еврото”.

Обозначаването в двете валути трябва да продължи 12 месеца след датата на самото въвеждане на еврото в страната, посочи още Павлов. Той посъветва търговците да не избързват с обявяването на цените и в евро.

Държавата ще гарантира съблюдаването на разпоредбите на закона с всички свои лостове, увери зам.-министърът.

“Самото въвеждане на еврото не може да доведе до инфлация. Институциите ще извършват целенасочени проверки, за да няма некоректни търговски практики”.

Continue Reading

ПАРИ

МВФ: В момента се извършва „рестарт“ на световната икономика

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност относно търговската политика на САЩ.

След като се върна в Белия дом през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи широки търговски ограничения, чиято кулминация нарече „Деня на освобождението“, на 2 април.

Митата са повишени до нива, невиждани от Голямата депресия, съобщи МВФ във вторник, като публикува последния си доклад „Световна икономическа перспектива“. Анализът прогнозира, че глобалното производство ще се забави до 2,8% тази година, спрямо 3,3% през 2024 г. През януари МВФ прогнозираше, че растежът ще се задържи стабилен през 2025 г.

„Глобалната икономическа система, при която повечето страни са работили през последните 80 години, в момента се рестартира, въвеждайки света в нова ера“, каза каза главният икономист на МВФ Пиер-Оливие Гуринша.

Той обясни, че съществуващите правила биват оспорвани, докато нови все още не са се оформили. Внезапните повишения на митата и по-широката несигурност на политиката могат значително да забавят глобалния растеж, каза Гуринчас.

МВФ понижи прогнозата си за икономическото производство на САЩ до 1,8% през 2025 г. спрямо 2,8% миналата година и прогнозира по-нататъшно намаление през 2026 г.
МВФ

Прогноза за икономическия растеж по региони: Източник: МВФ, Световна икономическа перспектива, април 2025 г.

Очаква се най-големите търговски партньори на САЩ Мексико, Канада и Китай да понесат икономически удар. Растежът на Китай се очаква да се забави до 4% тази година поради опитите да се противодейства на ефектите от митата на Вашингтон. МВФ също така очаква повечето икономики в ЕС да се сблъскат с по-бавен растеж.

Тръмп наложи общо мито от 10% върху почти целия внос, заедно с мита от поне 145% върху китайските стоки, влизащи в САЩ. Той също така въведе „реципрочни“ мита за основните търговски партньори, позовавайки се на предполагаеми нелоялни търговски практики. По-късно отложи налагането на митата до юли, тъй като администрацията се стреми към двустранни търговски сделки, но предупреди, че митата могат да се повишат отново, ако други страни отвърнат на удара. Търговското напрежение и политическата несигурност разтърсиха световните пазари.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

ПАРИ

Златото счупи нов рекорд за всички времена

Китай изкупува ценния метал, което води до рекордни цени

Цената на златото достигна нов рекорд за всички времена и за първи път надхвърли 3400 долара за тройунция. Юнските фючърси върху златото на Чикагската стокова борса (CME) се повишиха с 2,19%, достигайки 3401,3 долара за тройунция.

Златото се покачва на фона на допълнително отслабване на щатския долар и опасения от търговска война, отбелязва Bloomberg.

Търговският конфликт, започнат от президента на САЩ Доналд Тръмп, извади пазарите от баланс, подкопавайки апетита за рискови активи, като същевременно предизвика бърз поток от участници на пазара към активи-убежища. Така инвестициите в борсово търгувани фондове, обезпечени със злато, са показали ръст през последните 12 седмици и това е най-дългият период от 2022 г., изчислява изданието.

Подкрепа на пазара на злато оказаха и критиките на Доналд Тръмп към председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, пише Bloomberg. Тръмп обмисля отстраняването на Пауъл, каза директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет.

Инвеститорите активно се насочват към физически обезпечени със злато борсови фондове. „По-специално се откроява Китай, където инвестиционните потоци в златни фондове достигнаха 29,1 тона през първите 11 дни на април – повече, отколкото през цялото първо тримесечие (23,5 тона)“, казват експертите.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Continue Reading

БЪЛГАРИЯ

ПОЛИТИКА

ПОЛИТИКА2 days ago

Пълен разпад! Киро и Асен останаха сами, цели структури бягат в нова партия

Пълен разпад. Това е ситуацията по места с партия „Продължаваме промяната”. Активисти на формацията признаха, че си тръгват от Кирил...

ПОЛИТИКА4 days ago

Тръмп: Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това

“Крим ще остане при Русия. И Зеленски разбира това”, заяви американският президент. По думите му, Зеленски и всички останали ще...

ПОЛИТИКА5 days ago

Обрат в Румъния? Десет дни преди изборите за президент съдия спря решението на КС за анулиране на вота през декември

Съдия от Апелативния съд в град Плоещ спря в четвъртък решението на Конституционния съд на Румъния, което анулира целия изборен...

ПОЛИТИКА7 days ago

Задава се нова опозиционна сглобка

В заверата са втората партия на подсъдимия бизнесмен Васил Божков – „Център“, крилото на Ахмед Доган от бившето ДПС, „Меч“...

ПОЛИТИКА2 weeks ago

Марко Рубио и Уиткофф пристигнаха в Париж за нови преговори с Бандеровците

Марко Рубио е информирал Сергей Лавров за разговорите си с украинската делегация в Париж На 17 април се проведе телефонен...

СВЯТ

Trending